Amazon Avrupa Hesap Açma ve Satış Yapmak

Amazon Avrupa'da hesap (mağaza) açma ve satış yapmak isteyenlere özel olarak tüm bilgileri bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Amazon Avrupa Hesap Açma ve Satış Yapmak

Amazon şüphesiz ki Dünya'da en büyük e-ticaret sitesi olarak hizmet vermeye devam ediyor. Amazon'da satış yapan mağazaların kar durumu oldukça yüksek olduğundan dolayı pek çok kişi Amazon'da e-ticaret yapmak için araştırmalar yapmaktadır. Bu sayfamızda Amazon Avrupa hesap açma rehberi ile Amazon Avrupa'da satış yapmak hakkında pek çok yararlı bilgiyi hazırladık.

Amazon Avrupa'da Hesap Açmak

Amazon Avrupa'da hesap açmak, büyük bir kitleye erişim sağlayacağınız anlamına gelmektedir. Hali hazırda Amazon'da mağaza sahipleri Seller Central üzerinden sayfanın en aşağısında yer alan "Amazon Avrupa'da satış yapmaya başla" butonuna tıklaması ile birlikte, Amazon Avrupa hesap açılış işlemlerine yönlendirilirler.

Amazon'da daha önce hesap veya mağaza açmayan kişi ve işletmeler ise hesap açmak için aşağıdaki adımları takip edebilir. Amazon geliştirdiği programlar ile Türkiye'ki firmaların Amazon'un Avrupa pazar yerlerinde mağaza açmasını desteklemektedir. Firmalar adına Avrupa pazarına e-ticaret ile ulaşmanın en kolay yolu ise Amazon Avrupa'dır.

Amazon Avrupa Mağazası Nasıl Açılır?

Amazon Avrupa pazarında satış yapmak isteyen kişilere özel olarak aşağıda madde madde, nasıl mağaza açılacağını açıkladık:

  1. İlk olarak https://satis.amazon.com.tr/ adresine gidin.
  2. "HESAP AÇ" butonuna tıkladıktan sonra sayfa sizi profesyonel hesap açma bölümüne yönlendirecek.
  3. Amazon Avrupa pazarında hesap açmanın aylık maliyeti 39 Euro'dur. Bu ücreti her ay kredi kartınız ile ödemeniz gerekmektedir.
  4. Amazon Türkiye aylık mağaza ücreti ise 99 TL + KDV olmasına rağmen kısa bir süre için mağaza ücreti alınmamaktadır.
  5. Açılan sayfada şirket yetkilisi kimlik bilgileri, şirket bilgileri ve telefon numaranızı yazın.
  6. E-posta adresinize ve telefonunuza gelecek doğrulama kodlarını Amazon sayfasına girin ve devam edin.
  7. Şirket lokasyonu olarak "Turkey" seçimi yapın. Şirket bilgisi ismi girerken 50 karakter sınırı vardır. Şirketinizin ismini 50 karaktere kadar ve Türkçe karakter olmadan yazın.


 

Amazon Avrupa Hesap Açma işlemi sırasında Şirket bilgilerinin sorulduğu alana:

Esnaf ve Sanatkarlar için “Esnaf ve Sanatkarlar” [Craftsman and Artisans]

Şahıs/Gerçek Kişi İşletmesi için “Gerçek Kişi İşletmeleri” [Natural Person Companies]

Kollektif Şirket (Koll.Şti.) / Komandit Şirket (Komm.Şti.) / Limited Şirket (Ltd.Şti) / Anonim Şirket için “Özel İşletme” [Privately Owned Business]

Kamuya Ait Ticari İşletme, Döner Sermaye için “Devlete ait işletme” [State Owned Business]

Halka açık şirket için “Halka açık işletme” [Publicly Listed Business] seçenekleri işaretlenmelidir.

Agree and Continue” butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçiniz.


Açılan ekranda Amazon Avrupa Satış şirketine ait şirkete ait adres, ticaret sicil numarası, şirket yetkilisi, vergi numarası ve vergi dairesi bilgilerinizin girişini yapınız. Burada girişi yapılan adresin daha sonra sağlanacak evraklardaki adresle birebir aynı olması durumuna dikkat ediniz. (Noktalama gibi detaylar da dahil olmak üzere).

Sayfanın alt bölümünde bulunan Mersis No ve birincil iletişim kişisi bölümlerini doldurunuz. İrtibatta bulunacak kişi şirketin en az %25 ortağı ya da yetkilisi değilse ilerleyen aşamalarda bu kişi için bir yetkilendirme yazısı sağlamanız gerekmektedir.

Bir sonraki aşamada irtibat kurulacak şahıs için kişisel bilgileri sağlamanız gerekecektir. Bu aşamada pasaport, kimlik veya ehliyetten faydalanabilirsiniz.

Burada kullandığınız bilgilerin seçtiğiniz evrakta yazılanlar ile birebir aynı olmasına dikkat ediniz.

Bu bölümde yer alan adres bilgileri kısmına ilgili şahısın ikametgah adresinin girilmesi gerekmektedir. (özellikle şahıs firmalarında ikametgah adresi ile şirket adresi aynı olabilir).

Sayfanın alt bölümünde bulunan irtibat telefonunun girişini yaptıktan sonra “Send me a text message” seçeneğini işaretleyiniz ve “Text Me Now” butonuna tıklayınız. Telefonunuza gelen şifreyi oluşan pop-up’a girerek “Verify” butonuna tıklayınız.

Doğrulama tamamlandığında bu şahısın 1- beneficial owner (intifa hakkı sahibi, yani %25 ve üzeri hisse sahibi) 2- legal representative (yasal temsilci yani imza yetkilisi) olup olmadığı sorulacaktır. Sorumlu kişinin konumuna göre bu tercihleri işaretleyin.

Sayfaya girdikten sonra alt bölümde şirketin tüm %25 ve üzeri hisse sahibi ortaklarını ekleyip eklemediğinizi soran bir yazı göreceksiniz. Eğer şirketin diğer büyük ortakları söz konusu ise “Add Beneficial Owner” butonuna tıklayınız ve bu kişilere ait kişisel bilgilerin girişini yapın. Tüm ortaklarınızın eklendiği noktada “I confirm that I have added all the beneficial owners of the business” yazısını işaretleyiniz ve “Save and Continue” butonuna tıklayınız.

Bir sonraki sayfada ise şirkete ait bir kredi kartınızın bilgilerinin girişini yapınız. Adres bölümüne kredi kartı ekstrenizin geldiği adres bilgilerinizi (posta kodu en başta olmak üzere) birebir bir şekilde yazınız. Kartın internet alışverişlerine ve yurtdışı alışverişlerine açık olduğundan emin olunuz. “Save” butonuna tıklayarak devam ediniz.

Daha sonraki ekranda kart bilgilerinizi son kez görüntüleyerek kontrol ediniz ve “Save and Continue” butonuna tıklayınız. Kartınızdan işlemi takiben 39 euro aylık ücret kesintisi olacaktır.

Bir sonraki ekranda firmanıza bağlı olarak sağladığınız bilgilerinizi kanıtlayacak dökümanların girişini yapmanız gerekmektedir.


Bu aşamada 3 temel dökümanın girişi yapılmaktadır:

1- Proof of Registration – Kayıt belgesi alanında ticaret odasından alınmış olan faaliyet belgesinin yüklemesini yapınız.

2- Business Document – İşletme belgesi alanına şirket ortaklık durumunu gösteren bir belgenin girişini yapınız. Güncel ortaklık yapısını gösteren Ticaret Sicil Gazetesini burada kullanabilirsiniz. Anonim şirketlerde ortaklık bağlantısını gösteren Ticaret Sicil Gazetesi nüshası olmayacağı için imza yetkilisinin imzasını taşıyan başka bir belge yükleyebilirsiniz.

3- Notarized Circular Document – Noter onaylı imza sirküleri alanına imza sirküleri dokümanını yükleyiniz.

Tüm evraklarınızın girişinin ardından “Save” butonuna tıklayarak bir sonraki aşamaya geçiniz.

Yeni açılacak sayfada irtibat kurulacak kişinin ve ortaklar (varsa) bilgileri istenmektedir. Bu bilgileri güncel tarihli belge olarak yüklemelisiniz.

1 - Identitity Proof: Kimlik kanıtı bölümüne daha önce kimlik belgesi seçtiyseniz kimlik belgenizi PDF olarak taratarak evrağı Yükle butonuna tıklayıp yükleyiniz.

2 - Country of Birth Proof: Doğduğu ülkeyi kanıt olarak gösteren ve önceki seçimde kimlik ise kimlik yükleyiniz. Pasaport seçtiyseniz pasaport'u yazıcıda taratıp belge olarak yükleyin.

3 - Proof Address: Adres kanıtı alanına ise mağaza sahibinin ikamet ettiği adresi gösteren belgeler yükleyin.

Bu alanda e-devletten güncel olarak çıkartabileceğiniz ikametgah belgesi veya fatura yükleyebilirsiniz. Save butonuna bastıktan sonra ilerlemeye devam edin.

Eğer şirkette birden çok ortak varsa tüm ortakların belgelerinin yüklenmesi gerekmektedir.

Bir sonraki açılacak sayfada ise Amazon'daki yeni mağaza adınızı yazın. Mağaza adınız başkası tarafından kullanılmıyor ve kullanıma uygunsa giriş yaptığınız yerin sağ tarafında "Available" yazısı gözükecektir. İsmi girdikten sonra "Start listing yout products" butonuna tıklayıp devam edin.

"İki adımlı doğrulama" alanında ise Enable Two-Step Verification butonuna tıklayın.

Açılan yeni ekranda telefonunuza gelen SMS kodunu girerek devam edin.

Varsa yedek telefon numarası bilgilerinizi de sisteme kaydedin.

Son çıkan ekranda ise "Don’t require codes on this device" seçeneğini işaretleyerek aynı bilgisayardan başka bir satıcı panel girişinizde SMS doğrulama zorunluluğunu kaldırabilirsiniz.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra Amazon Avrupa satıcı panelinize ilk girişi yapabilirsiniz. Ekranın sağ tarafında yer alan "Verify Deposit Method Information" butonuna tıklayın.

Hesabınızdan parayı çekebilmek için banka bilgilerini doldurun. Eğer banka hesabınız yoksa Amazon para çekme sayfamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Banka bilgilerinizi de doldurduktan sonra son olarak Amazon Avrupa satış yapmak için gelecek onayı beklemeniz gerekmektedir. Eğer şirket adını yazmakta sorun yaşadıysanız veya hesap açma sırasında sorunla karşılaştıysanız "Get Support" sayfasından Amazon'a durumu bildirebilirsiniz.

Amazon avrupa mağaza açma rehberimizi sizler için 2022 yılında güncel bilgiler kullanarak hazırladık. Siz de bilgileri tamamlayarak Amazon Avrupa'da satış yapmaya başlayabilirsiniz.


Amazon satıcı hesabı açma

Amazonda satış yapmak

Amazon Kanada hesap açma

Yorum yap:

Kapat