Banka Sınavları İçin KPSS Şart Mı?

Devlet bankalarında çalışmak isteyenler bu sayfadan banka sınavları için KPSS şart mı sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Banka Sınavları İçin KPSS Şart Mı?

Bankacı olmak isteyen pek çok kişi KPSS sınavı ile bankacı olmak hakkında detayları araştırıyor. Biz de bankacı olmak için KPSS şart mı, şart ise kaç puan gerekir, hang, yolu izlemeli gibi bilgileri araştırarak bu sayfamızı hazırladık.

Bankacı olmak için KPSS şart mı?

Bazı devlet bankalarında ve özel bankalarda çalışmak isteyen bankacı adaylarının KPSS sınavına girmiş olması beklenmektedir. Başvuru yapılacak pozisyon fark etmeksizin devlet bankaları, bünyesinde çalıştıracağı banka memurları için KPSS Sınavı'nda başarılı olmasını isterler. Devlet bankalarının personel alımı yaptıklarında aradıkları şartların başında KPSS gelmektedir. Ayrıca faizsiz kredi veren bankalar olarak hizmet veren katılım bankaları KPSS şartı olmadan kendi düzenledikleri sınavlar ile personel alımı yapmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Faizsiz kredi veren bankalar

Devlet bankaları KPSS istiyor mu?

Devlet bankalarının bir çoğu bankacı alımı yaparken KPSS şartı istese de; Ziraat Bankası artık KPSS şartı olmadan memur alımı yapmaktadır. Ziraat Bankası kendi düzenlediği sınavlarda adayları test etmekte ve başarı sıralamasına göre alım yapılmaktadır. KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı farklı testlerle adayları sınamaktadır. Devlet bankalarında bankacı olmak isteyen kişiler bazı testleri başarılı şekilde doldurması beklenir. Bu testler aşağıda yer almaktadır:

Genel Yetenek ve Genel Kültür: Cumartesi sınavında 60 adet Genel Yetenek (GY), 60 adet Genel Kültür (GK) sorusu yer alır. Toplam 120 soru ile 120 dakika süre verilir. Bu oturuma tüm adayların katılması beklenmektedir.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonometri, Kamu Yönetimi, İstatistik: Pazar günü yapılan bu sınavda 5 test bölümü ile her test bölümünde 30'ar soru yer alır. Toplamda 150 soru yer alan bu sınavda sınav süresi ise 160 dakikadır. Bankacı olmak isteyen kişilerin girmesi gereken zorunlu sınavlardan birisidir.

Hukuk, İşletme, İktisat, Maliye, Muhasebe: Pazar günü yapılan bu sınavda 5 ayrı bölüm ile her bölümde 30'ar soru yer alır. Toplamda 150 soru ile sınav süresi 160 dakikadır. Bankacı olarak devlet bankaları ve bazı özel bankalarda çalışmak isteyen kişilerin yine zorunlu girmesi gereken bir sınavdır.

KPSS şartı ile banka memuru olmak isteyen kişilerin bu sınavlardan 80 ve üzeri puan alması gerekmektedir. Alınan puanlar, banka içerisinde pozisyonu da belirleyici niteliktedir. Bankada gişe memuru, uzman yardımcısı, iş analisti, müdür yardımcısı, şube müdürü, gişe şefi, sistem mühendisi, avukat gibi pek çok farklı görev bulunmaktadır. Bankada avukat olmak isteyen kişilerin Hukuk Fakülesi mezunu olması gerekmektedir. Hukuk okumak istiyorsanız Hukuk taban puanları sayfasına göz atabilirsiniz.

Bankacı olmak isteyenlerden aranan genel özellikler:

  • Türkiye Cumhuriyesi vatandaşı olmak
  • 30 yaşını aşmamış olmak
  • Üniversitelerin bankacılık, hukuk, mühendislik lisans mezunu olmak
  • Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak
  • Sağlık ve seyahat engeli olmaması.

Özel bankalar KPSS istiyor mu?

Özel bankalar banka sınavı yaparken adaylardan genellikle KPSS şartı aramıyorlar ancak bazı önemli pozisyonlara alım yapılırken bazı durumlarda KPSS şartını da isteyen bankalar bulunmaktadır.

Bankada memur olma şartları nelerdir?

Bir bankada bankacı olarak çalışmanız için günümüzde aranan şartların başında üniversite mezunu olmak gelmektedir. Geçtiğimiz dönemlerde sadece üniversite mezunu olmak yeterli iken, banka sınavlarına yoğun bir talep olduğundan dolayı artık üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak şartı aranmaktadır.

Bankacı olmak isteyen pek çok kişi, sadece KPSS sınavının yeterli olduğunu sanmaktadır. Oysa ki her banka kendi bünyesinde sınavlar düzenleyerek memur alımı yapmaktadır. Ancan devlet bankaları gibi bankalar ve bazı özel bankalar önemli pozisyon alımı yapacaklarında KPSS şartı ararlar.

Banka sınavları, bankalarda açık pozisyonlar oldukça yapılmaktadır ve en az 3 ay önceden bankanın sınav yapacağı duyurulmaktadır. Bu sınavlarda aranan şartları iyi incelemeli, şartlara uyuyorsanız banka sınavına katılmak için başvuru yapmanız gerekmektedir.

Banka sınavını başarılı şekilde tamamladıktan sonra süreç yine devam ediyor. Bu defa sınavı başarılı olarak tamamlayan adaylardan mülakat sınavına girmeleri istenmektedir. Mülakat sınavında ise bankacı olmak isteyen kişinin özellikle diksiyon ve dış görünümüne önem verilir. Bankacı olmak isteyen kişilerin diksiyon dersleri almalarını da öneriyoruz.

İlginizi çekebilir: Bankacı maaşları

Banka sınavlarını takip ederek siz de banka sınavlarına katılabilir ve istediğiniz bankada çalışmaya başlayabilirsiniz. Tüm bankaların sınav tarihleri ve duyuruları ilgili bankanın resmi sitelerinde ve kredibankalar.com'da "Banka Sınavları" kategorimizde yayımlanmaktadır. Siz de takip ederek sınavlar hakkında detaylı bilgilee ulaşabilirsiniz.

Yorum yap: