PTT Personel Alımı 2021 - Başvuru Şartları

Bu sayfadan PTT personel alımı 2021 detaylarına ulaşarak, PTT personel alımı başvurusu şartlarını öğrenebilirsiniz.

PTT Personel Alımı 2021 - Başvuru Şartları

Memur olmanın hayalini kuran binlerce gencimiz PTT personel alımı gelişmelerini merak etmektedir. Biz de personel alım kategorimize özel olarak araştırmalarımızı gerçekleştirerek PTT memur alımı 2021 yılında ne zaman yapılacak, personel alım şartları, başvuruların nereye ve nasıl yapılacağını bu sayfamızda hazırladık.

PTT Personel Alımı 2021

Her şirket gibi PTT kurumu da 2021 yılında personel alımı yapmaktadır. Özellikle toplu alımlar pek çok kişi tarafından beklenilmektedir. Geçtiğimiz yıl gerek haber sitelerinde gerekse televizyon kanallarında iddia edilen PTT personel alımının 2021 yılında yapılacağı düşünülmektedir. Her yıl düzenlenen personel alımlarında PTT'nin her farklı kategori için şartları bulunmaktadır. PTT, pandemi dolayısıyla alımları ertelese de PTT memur alımı 2021 yılında ilkbahar döneminde başlayacağı da iddia edilmektedir. Bu süreçte siz de PTT personel alımlarını kaçırmamak istiyorsanız, aşağıda yer alan ilanları yayınlayacağımız İnstagram veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

İnstagram takip et: https://www.instagram.com/kredibankalar

Facebook sayfamız: https://www.facebook.com/kredibankalar

55 Bin PTT Personel Alımı Ne Zaman?

PTT, geçtiğimiz yıl duyurusunu yaptığı 55 bin personel alımı ilanını 2021 yılına aktardığı düşünülmektedir. Pandemi süreci dolayısıyla ertelenen alımlarını bu yıl yapılması bekleniyor. PTT pek çok farklı sektör kategorisinde hizmet veren bir kurumdur. İlk kuruluş amacı Posta ve Telgraf Teşkilatı, günümüzde değişimlere ayak uydurarak bankacılık, kargo hizmetleri, APS, kurye gönderimleri gibi pek çok farklı kategoride hizmet vermeye başlanmıştır. Ayrıca özellikle emeklilere maaş ödemeleri, devlet yardım ödemeleri, fatura ödemesi, gişe işlemleri, para transferi, PTT yurtdışına para transferi, havale, EFT gibi pek çok bankacılık işlemlerinin yanı sıra artık PTT'den kredi bile kullanılmaktadır. PTT anlaşmalı bankalar sayesinde bir kaç dakika içerisinde kredi başvurusu yaparak başvuru onaylanırsa paranızı gişeden alabiliyorsunuz. Yani demek istediğimiz PTT bir çok farklı işlem yürütmesinden dolayı sürekli olarak yeni şubeler açmaktadır. Artan personel ihtiyaçlarını da 2021 personel alım sınavları ile giderilecektir. PTT 2023 yılına kadar 55 bin personel alımı yapacağını duyurdu ancak alımların ne zaman yapılacağı henüz netleşmiş değil.

İlginizi çekebilir: PTT devletin mi?

PTT 55 Bin Personel Alımı Hangi Kadrolara Yapılacak?

Gişe ve Büro Görevlisi (Sigortacılık, Bankacılık, Firma Elemanı)

Tekniker

Mühendis

Postacı

Avukat

Mimar

Güvenlik

PTT Personel Alım Başvurusu Nasıl Yapılır

PTT, personel alım ilanını duyurduktan itibaren başvuru detayları da ortaya çıkmaktadır. Başvuru yapacak kişiler gerekli şartları taşıması halinde kurumun uygulayacağı sınav ve mülakatlara katılım sağlayarak başarı sağlanması halinde belli kadrolara atama yapılacaktır. 

PTT Personel Alım Şartları

Artık devlet kurumu da olunsa kurum içinde düzenlenen sınavlar ile personel alımı yapılmaktadır. Memur alımlarında her kurum için personel alımı şartları bulunmaktadır. Bu şartlar genellikle benzer olsa da ilan edilen kadroya özel de belli şartlar bulunabilir. PTT personel/memur alım şartları 2021:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Erkek adayların askerlik hizmetini tamamlaması.
 • KPSS'den PTT tarafından istenilen puanı aşmış olmak.
 • Adayların emekli olmaması.
 • Kamu haklarından mahrum olmamak.
 • Gerekli mezuniyet şartlarına uymak.
 • Taksirli suçlar hariç, altı aydan daha fazla hapis cezası almamak, affa uğrasa bile devlete ve anayasal bütünlüğe karşı suç işlemiş olmamak.
 • Erkek adaylar için 22-32 yaş, bayan adaylar için 18-27 yaş aralığında olmak.
 • Erkek adaylar için 1,73 boy, bayan adaylar için 1,64 boya sahip olması.
 • Madde kaçakçılığından dolayı hüküm giymemiş olmak.

Yukarıda yer alan şartlar, her alımda değişebilmektedir. Bundan dolayı PTT güncel personel alım ilanı yayımladığında ilanın şartlarını dikkate alınız.

PTT Yazılı Sınavda Ne Soruluyor?

PTT personel ve memur alımlarında hangi konuların sorulduğu da merak konusudur. PTT Genel Müdürlüğü'nün her yıl yaptığı yazılı sınav kılavuzunda yayınladığı konu başlıkları ise şu şekildedir:

 • Türkçe Paragraf, Dil Bilgisi ve Yazım Kuralları
 • Türkiye Coğrafyası
 • Sözel Akıl Yürütme
 • Ölçme becerisi
 • Sayısal ve Mantıksal Akıl Yürütme
 • Temel Yurttaşlık Bilgisi
 • Genel Kültürel ve Güncel Sosyo Ekonomik konular

Sizler için personel alımlarını sitemizde yayımlamaya devam ediyoruz. Ptt personel alımı 2021 yılı hakkında güncel gelişme olduğunda sayfamızı güncelleyerek sizlere duyuracağız. PTT her yıl olduğu gibi bu yıl da memur alımı yapacaktır, geçtiğimiz yıl ertelenen 55 bin personel alım ilanı bu yıl yapılması planlanmaktadır.

Banka sınavları 2021

PTT çalışma saatleri

PTT bakiye sorgulama

Yorum yap: