Bana Konut Kredisi Çıkar Mı Sorgula

Bir ev almak istiyorum, artık kiradan sıkıldım ve bana konut kredisi çıkar mı diye soranlar için bu makalemiz yayında!

Bana Konut Kredisi Çıkar Mı Sorgula

Kredi bilgilendirme sitesi olarak sizler için daha açıklayıcı konular paylaşmaya devam ediyoruz. Bana konut kredisi çıkar mı? diye merak edenler için bu sayfamızı hazırladık. Daha önce de bana kredi çıkar mı (ihtiyaç kredisi başvurusu) diye konumuzu sizlere sunmuştuk şimdi de konut kredileri için aranan şartları ve konut kredisi başvurularında bankaların neleri kontrol ettiğine bakacağız.

 İlgili konular:

Konut kredisi başvurusunda istenilen belgeler

Konut kredisi faiz oranları 2018

Babamdan alacağım eve kredi çıkar mı?

Ziraat Bankası konut kredisi


Konut kredisi alabilir miyim?

Bankalardan konut kredisi başvurusu yapmadan önce, kredi çekeceğiniz evin tapusunu bankaya götürmeniz gerekmektedir. Konut kredisi başvurularında kimlik belgeniz, konut tapusu, maaş bordrosu istenmektedir. Bu belgelerin yanı sıra bazı durumlarda kefil de talep edilebilmektedir. Konut kredisi kullanmadan önce ilk olarak en uygun faizli kredi veren bankayı araştırmanız sizin açınızdan yararlı olacaktır. 2018 yılında konut kredisi faizleri ise 1,10'dan başlamakta ve bazı kampanyaları takip etmeniz durumunda bu oran düşebilmektedir. Uzun vadelerle kullanıldığı için konut kredilerinde 0,1'lik bir oynama bile size büyük kar getirecektir. Cebinizden vermediğiniz her faiz parası da size kar olacaktır bunun için en uygun konut kredisini seçmekte yarar var. Şimdi de kimler konut kredisi alabilir gelin ona bakalım ve tabi ki konut kredisi alabilme şartlarına.


Maaşınızın %60'ı, aylık taksiti geçmemeli

Konut kredisi kullanırken bankaların kredi verebilme limitine göre, aylık taksitleriniz maaşınızın yüzde 60'ını geçemez. Yani açıklayacak olursak, 2.000 TL'ye çalışan bir kişi aylık taksiti en fazla 1200 TL olan bir konut kredisi kullanabilir. Tabi ki konut kredisi alabilmek için ücretli olarak çalışan olmanız ve gelir belgenizi bankaya ibraz etmeniz gerekmektedir.


Kredi notunuz çok önemli

Çok bilinen bir yanlış ise "Konut kredilerinde kredi notuna bakılmaz" olmaktadır. Kredi notu hayatımızın her alanında önemli bir araç olduğu gibi konut kredisinde de en önemli kredi kullanabilmek faktörüdür. Kredi başvurusu yaptığınızda ilk olarak kredi notunuz incelenir ve düşük kredi notu olan kişilere konut kredisi verilmez.


Yaş sınırı

Konut kredileri, 18 ile 70 yaşı arasında olan kişilere verilmektedir. 70 yaşının üstünde olan kişilere bankalar kredi vermeye kolay kolay yanaşmaz. Yakın zamanda konut kredisi çekecekseniz bu maddeye de dikkat etmeniz gerekmektedir. 


Peşinat sorunu

Yasal olarak alacağınız konutun değerinin en az %25'ini bankaya peşin olarak ödemelisiniz. Konut kredisi başvurusu yapıldıktan sonra bankada çalışan ekspertiz konutun değerini araştırır ve bankaya bildirir. Mesela 100.000 TL piyasa değeri olan bir eve banka en fazla 75.000 TL kredi verir ve kalan 25.000 TL'yi sizin peşin olarak ödemeniz istenir. Bu da BDDK tarafından tüm bankalarda uygulanan yasal zorunluluktur. 

Bana konut kredisi çıkar mı diye merak edenler yukarıdaki 4 maddeyi inceleyebilir. Bankalar ilk olarak bu şartlara dikkat etmektedir ve konut kredisi başvurularında bunlara bakılmaktadır. Ayrıca sitemiz üzerinden Ziraat Bankası, Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası ve diğer bankaların konut kredisi faiz oranları ile kredi seçeneklerine de göz atabilirsiniz.

Yorum yap:

Kapat