Banka Hesabı Kapatma (Hesap İptali)

Bankalarda kullanılmayan vadesiz hesaplar nasıl kapatılır diye merak edenler bu sayfadan banka hesabı kapatma işlemlerini öğrenebilir.

Bu sayfa hakkında bilgiler

Kredi Bankalar Tarafından hazırlandı

AuthorElif Fidancı Tarafından güncellendi.
AuthorNecati Öztürk Tarafından kontrol edildi.

Banka Hesabı Kapatma (Hesap İptali)
İçindekiler

Günümüzde banka hesapları oldukça önemli hale gelmiştir. Geçmiş dönemlerde birikimlerimizi bankalara yatırmak yerine kasada saklamaya özen gösteriyorduk ancak artık gerek güvenilirlik, gerekse bir tıkla yatırım portföylerinin önümüze serilmesinden dolayı artık banka hesapları oldukça önem kazanmıştır. Ancak bazı durumlarda banka hesapları kullanılmaz hale gelebiliyor, seçenekler çoğaldıkça hangi bankada hesabımızın olduğunu bile unutabiliyoruz. Peki kullanılmayan banka hesabı kapatma, kapatmak için gerekli işlemler nelerdir gelin birlikte bakalım.

Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Kullanmadığınız, atıl durumda bir banka hesabınızın olması size bir şey kaybettirmez ancak bazı bankalar yıllık komisyon ücreti aldığından dolayı zarar edebilirsiniz. Geçtiğimiz yıllarda banka hesaplarından alınan yıllık ücretler kaldırılsa da, kredi kartlarında halen yıllık ücret alınmaya devam edilmektedir. Ancak bir şirketiniz varsa ve ticari banka hesabı kullanıyorsanız yıllık ücret vermek zorundasınız.

Kullanılmayan Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Banka hesabınızın kapatma başvurusunu yapmanız için, hesap kapatacağınız bankada öncelikle hesabınızın olup olmadığını kontrol ediniz. Bir bankada bulunan hesabınızı kapatmak için banka şubesini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Ancak bankalar müşteri kaybını önlemek amacıyla sürekli kendi hizmet ve avantajlarından bahsederek hesabı kapatmamak için elinden geleni yapacaktır. Israrcı olur ve kararınızda kesin olduğunuzu bankanın müşteri temsilcisine belirtirseniz, bilgisayar üzerinden yapacağı bir kaç işlem ve imzanız sonrasından hesabınız kapatılacaktır. Hesabınızın kapatılması için hangi şubede hesabınız varsa, o şubeye başvurmanız veya o şubeye gidemiyorsanız bankanın farklı bir şubesinden o şubesine dilekçe yollamalısınız. Banka hesabınızda tanımlı otomatik ödeme talimatı gibi işlemler mevcut değilse kapanma işlemi sizin için kolay olacaktır.

Akbank hesap kapatma

Atm üzerinden hesap kapatma: Hesap işlemleri – Vadesiz hesaplarım – Hesap kapama sekmelerini takip ederek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Müşteri hizmetlerinden hesap kapatma: 444 2 525 numaralı Akbank müşteri hizmetlerini arayarak kullanmadığınız hesapları kapatabilirsiniz. Müşteri temsilciniz ile yapacağınız görüşmede ‘Hesap İşlemleri’ adı altında vadesiz hesap kapama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Şubelerden hesap kapatma: Akbank yurt içinde 776 şubesiyle hizmet vermektedir. Sizler de bu şubelerden birine giderek kullanmadığınız hesabınızı kapattırabilirsiniz. Akbank çalışma saatleri içerisinde siz de Akbank şubelerine giderek, kimlik belgenizle beraber hesabınızı kapattırabilirsiniz.

Akbank Direkt üzerinden hesap kapatma: Akbank Direkt bireysel internet şubesine giriş yaparak Hesap işlemleri – Vadesiz hesaplarım – Hesabı kapat adımlarını izleyerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası hesap kapatma

Şubeden hesap kapatma: Ülkemizde en fazla şubeye sahip olan banka Ziraat Bankası’dır. Yurt içinde toplam 1741 tane şubesi ile hizmet vermektedir. Sizler de kullanmadığınız hesapları şubelere giderek kapatabilirsiniz. Ziraat Bankası çalışma saatleri içerisinde istediğiniz şubeyi ziyaret ederek kimlik belgenizle hesabınızın iptali için başvurunuzu yapabilirsiniz.

Müşteri hizmetlerinden hesap kapatma: 444 00 00 - 0850 220 00 00 numaralı Ziraat Bankası müşteri hizmetleri iletişim merkezini arayarak dilediğiniz hesabını kapatmayı talep edebilirsiniz. 

İnternet bankacılığından hesap kapama: Ziraat Bankası bireysel internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra Varlıklarım – kapamak istediğiniz hesabı seçiniz – Hesap Kapat sekmelerinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Denizbank hesap kapatma

Şubeden hesap iptali: Türkiye'nin her yerinde şubesi bulunan Denizbank şubelerine giderek kimlik kartınızla beraber müşteri temsilcisinden hesabınızı anında iptal edebilirsiniz. Denizbank'ın yurt genelinde 742 şube sayısı bulunmaktadır. Banka çalışma saatleri sayfasını ziyaret ederek Denizbank'ın şube açılış ve kapanış saatlerini öğrenebilirsiniz.

Müşteri hizmetlerinden hesap kapatma: 0850 222 0 800 veya 444 0 800 numaralı Denizbank müşteri hizmetleri numarasını arayarak hesabınızı kapatmak için talepte bulunabilirsiniz.

İnternet bankacılığından hesap kapatma: Bu seçenekle ek hesap - mevduat hesapları gibi hesaplarınızı anında kapatabilirsiniz. Bunun için Denizbank internet veya mobil bankacılığa giriş yaptıktan sonra Hesaplar - Hesabı Seçin - Hesap İptali sayfasından dilediğiniz hesabınızı anında kapatabilirsiniz.

Halkbank hesap kapatma

Müşteri hizmetlerinden hesap iptali: Halkbank müşteri hizmetleri numarası 0850 222 0 400'ü arayarak müşteri hizmetleri çağrı merkezinden tüm banka hesaplarınızı anında kapatabilirsiniz.

İnternet bankacılığından hesap kapatma: Halkbank internet ve mobil şubesini ziyaret ederek siz de hesabınızı kapatabilirsiniz. İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra Hesaplar - Kapatılacak Hesap Seçimi - Hesap Kapatma adımlarından ek ve mevduat hesaplarınız ile yatırım hesaplarınızı kapatabilirsiniz.

Şubeden hesap kapatma: Size en yakın Halkbank şubesine giderek kimlik belgenizle hesabınızı anında iptal edebilirsiniz.

Kuveyt Türk hesap kapatma

Müşteri hizmetlerinden hesap kapatma: 444 0 123 Kuveyt Türk müşteri hizmetlerini 7/24 arayabilir, hesabınızın kapatılması için talepte bulunabilirsiniz.

İnternet bankacılığından hesap kapatma: Kuveyt Türk ek hesap veya mevduat hesaplarınızı kapatmak için bu yolu deneyebilirsiniz. Kuveyt Türk internet bankacılığına girdikten sonra Hesaplar sayfasından kapatmak istediğiniz hesabınızı seçiniz (ana hesap hariç), hesap iptali menüsünden hesabınızın kapatılmasını sağlayabilirsiniz.

Şubeden hesap kapatma: Türkiye'nin her yerinde şubesi bulunan Kuveyt Türk şubesini ziyaret ederek, hesabınızın iptali için talepte bulunabilirsiniz. Sadece kimlik belgenizle Kuveyt Türk çalışma saatlerinde şubeyi ziyaret ederek hesabınızı kapatabilirsiniz.

İş Bankası hesap kapatma

Şubeden hesap iptali: İş Bankası'nın Türkiye genelinde hizmet veren yaygın şubelerinden birisine giderek hesabınızın kapatılması için hesap kapatma formunu doldurabilir, anında hesaplarınızın iptalini gerçekleştirebilirsiniz.

Çağrı merkezinden hesap kapatma: 0850 724 0 724 numaralı İş Bankası müşteri hizmetleri numarasını arayarak hesabınızın iptali için başvuru yapabilirsiniz.

İnternetten hesap kapatma: İş Bankası mobil ve İş Bankası internet şubesine giriş yaparak "ek hesaplarınızın veya döviz hesaplarınızın" iptalini gerçekleştirebilirsiniz. İş Bankası internetten ana hesap kapanışı yapılmamaktadır.

Garanti hesap kapatma

Garanti İnternet Şubesinden Hesap Kapatma: Bu seçenekte sadece ek hesap ve ana hesabınız dışındaki diğer hesaplarınızın iptalini gerçekleştirebilirsiniz. Garanti BBVA https://www.garantibbva.com.tr/tr internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra, üst menüde yer alan "Hesaplar" sekmesine gidin. Sonrasında açılan sayfada kapatmak istediğiniz hesabı seçin ve ardından "Hesap Kapatma" butonuna tıklayın. Seçenekler menüsünde yer alan hesap kapatma butonunu onaylayarak Garanti internet bankacılığı ve mobil bankacılıktan hesabınızı kolaylıkla iptal edebilirsiniz. Garanti hesap kapatma online seçeneğinde dolar hesabı, ek hesap, mevduat hesabı, yatırım hesabı gibi ek hesaplarınızı kapatabilirsiniz.

Garanti Çağrı Merkezinden Hesap Kapatma: Garanti BBVA müşteri hizmetleri 444 0 333'ü arayarak siz de dilediğiniz hesabı 7/24 kapatabilirsiniz. Garanti BBVA çağrı merkezinde sıra beklemek istemiyorsanız, diğer seçenekleri kullanarak daha kolay yöntemle hesabınızın iptalini gerçekleştirebilirsiniz.

Vakıfbank hesap kapatma

Şubeden hesap kapatma: Türkiye'de 1954 yılından beridir hizmet veren Vakıfbank'ın şube sayısı 939 adet şubesi bulunmaktadır. Vakıfbank şubesine giderek kimlik belgenizle hesabınızı iptal etmek için dilekçe verebilirsiniz. Vakıfbank çalışma saatleri içerisinde şubeyi ziyaret ederek hemen hesabınızın kapatılmasını sağlayabilirsiniz.

Müşteri hizmetlerinden hesap kapatma: Vakıfbank müşteri hizmetleri numarası 0850 222 0 724 çağrı merkezini arayarak hesabınızın kapatılması için talepte bulunabilirsiniz.

İnternet bankacılığından hesap kapama: Vakıfbank internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra Hesaplar - Hesabı Seçin - Hesap Kapatma adımlarını takip ederek ek hesap vaye mevduat & yatırım hesaplarınızın kapanışını gerçekleştirebilirsiniz. İnternet bankacılığından ana hesap kapanışı yapılamaz.

Ayrıca bankalarda kullanmadığınız veya farklı bir nedenle kapatmak istediğiniz kredi kartları için de aynı seçenek geçerlidir. Diğer yönden banka hesabı veya kredi kartınızı kapattırmak istiyorsanız bankanızın müşteri temsilcisiyle iletişime geçebilirsiniz, fakat şubeye uğramanız daha yararınıza olacak ve hesabı kapatmanız şubeden daha kolay olacaktır.

Yorum yap:

x