Bireysel emeklilik sistemi 2017
sponsorlu reklamlar

Bireysel emeklilik sistemi 2017

11 Mart 2017, 16:45
Bireysel emeklilik sistemi 2017
 Bireysel emeklilik sistemi geleceğe sağlanan tasarruf yönünde bir birikim sistemidir. Bireysel emeklilikle birlikte; vergilerde avantaj sağlar ve devlet katkılarıyla gelirinize ve geleceğinize katkı sağlamış olursunuz. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda kabul gören ve yasalaşan bireysel emeklilik zorunlu mu? 45 yaş altındaki çalışan kişilerin otomatik olarak sisteme dahil edilmesini kapsamaktadır. Bireysel Emeklilik sistemi resmen yasalaşmış oldu ve kabul edildi.

PEKİ NASIL FAYDALANABİLİRİM?

Bireysel emeklilik sistemi 45 yaş altında çalışan kişilerin otomatik sisteme dahil olmasını kapsamaktadır. Türk vatandaşı olup 45 yaş altında çalışansanız; işverenlerin düzenlediği emeklilik sözleşmeleriyle birlikte bireysel emeklilik sistemine dahil olabilirsiniz. Çalışanlar için belirlenmiş olan katkı payı, esas kazanca karşılık olarak %3 gibi bir tutara eşit olmaktadır. Bu tutar çalışanların maaş gününde işverenler tarafından şirketlere gönderilmektedir. İşverenler zamanında ödeme yapamazsa; çalışanların birikimdeki kayıbından direk olarak sorumlu tutulacaktır.

Çalışanlar yine isterlerde bireysel emeklilik sistemine dahil olduğu kendisine söylendiği tarihten 2 ay içinde sözleşmeden cayma hakkı bulunmaktadır. Bireysel emeklilik iptal durumunda ise ödenmiş olan katkı payları ve katkı payları ödemesine ara verilebilmektedir. Çalışanların işini değiştirmesi durumunda ise yeni iş yerindeki emeklilik planına (varsa) dahil olabilmektedirler.


sponsorlu reklamlarBu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • E-mail:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.