Bireysel Emeklilik İptali 2020

Bireysel Emeklilik İptali 2020

Bu sayfadan bireysel emeklilik iptali yapmanız için bankaların iletişim numaralarını kullanabilir ve bireysel emeklilik iptalini yaparak para iadesi alabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik İptali 2020

2019-12-20 14:05:00

Siz de otomatik BES sözleşmenizden ayrılmak istiyorsanız bireysel emeklilik iptali için ilgili bankaya başvuru yapmanız gerekmektedir. Bireysel Emeklilik Sistemi, emeklilik dönemi için mükemmel bir yatırımdır. 3 aylık, 6 aylık ve yıllık olarak yatırılan miktarlar kişi emekli olana kadar düzenli bir şekilde birikir. Aynı zamanda birikim yapılırken maddi sıkıntınızın olması gibi durumlarda bu sıkıntı ortadan kalkana kadar ödemelere ara verme gibi hakkınız bulunmaktadır. Sisteme katılmak için esnaf, emekli, ev hanımı, memur, avukat, doktor, 18 yaşını doldurmuş her birey bu sisteme katılabilmektedir. Şimdi başlıklar halinde bireysel emeklilik iptali yapabilmeniz için gerekenleri, bireysel emeklilik sistemi ile alakalı aklınıza gelecek tüm soruları bu sayfada inceleyebilirsiniz.

 

BİREYSEL EMEKLİLİK (BES)  NEDİR?

Bireysel Emeklilik Sistemi diğer adıyla BES, uzun yıllar yaptığınız birikimlerin emekli olduktan sonra size ek gelir sağlamasına yardımcı olacak bir emeklilik sistemidir. BES ile sisteme gönderdiğiniz katkı payları, belirlemiş olduğunuz fonlar ile değerlendirilir. BES sisteminde 10 yıl boyunca kalmanız ve 56 yaşını doldurmanız durumunda emekliliğe hak kazanmış olursunuz. 10 yılı aştıktan sonra birikimlerinizi toplu ya da aylık taksitler ile ömür boyu ya da belli bir süre içerisinde alabilirsiniz. BES son yıllarda özellikle para biriktirmekte zorlanan kişiler tarafından %25 devlet katkısı ile beraber ek bir katkı sağlaması nedeniyle tercih edilmektedir. Kısaca BES, hem birikim yapmanızı hem de % 25 devlet katkısı sayesinde paranızı değerlendirmenizi, küçük birikimler ile yıllar sonra toplu para almanızı ve emekli olunca maaş olarak bağlatabileceğiniz bir ek gelir fırsatı sunmaktadır.

 

BİREYSEL EMEKLİLİK AVANTAJLARI NELERDİR?

 • BES birikim yapmanızı kolaylaştırır.
 • Birikimleriniz %25 devlet katkı payı ile desteklenir, yani yapmış olduğunuz her katkı payı için %25 devlet katkısı elde edersiniz. Devlet katkısı limiti maksimum aylık brüt asgari ücretin %25 i kadardır.
 • Bireysel emeklilik sistemi fonunuzu ve şirketinizi değiştirme hakkınız bulunur, herhangi bir ücret ödemeden başka bir şirkete geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca fonlarınızı istediğiniz zaman kontrol edebilir, fon yönetimini kontrol edebilirsiniz.
 • BES ödemelerinizi bütçeniz doğrultusunda azaltabilir, bütçenizin yetmemesi durumunda dondurabilirsiniz.
 • Bireysel emeklilik fonları vergiden muaftır.

 

BİREYSEL EMEKLİLİK DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

 • Bireysel emeklilik sisteminde 10 yıl kalmadan sistemden caymanız durumunda devlet ciddi miktarlarda kesinti yapar. Zor durumda kalmamanız durumunda çıkmamanız daha mantıklıdır.
 • Fonların iyi yönetilememesi durumunda istediğiniz oranda gelir elde edemeyebilirsiniz.
 • BES şirketleri yönetim kesintileri yapar. Bu kesintilerin oranı %8 - %10 aralığında yer almaktadır.

 

BİREYSEL EMEKLİLİK YATIRIM FONU NEDİR?

Bireysel emeklilik yatırım fonu, BES sözleşmeleri için ödenen katkı paylarının yatırıma yönlendirildiği bir yatırım fonu çeşididir. Bu fon bireysel emeklilik için başvuran kişinin belirlemiş olduğu stratejiler doğrultusunda birikiminizin değerlendirilmesini sağlar. FON risk bazında düşük, orta ve yüksek olmak üzere3 grupta incelenmektedir. Giriş yaptığınız BES şirketinin dahilinde uzman çalışanlar sizi seçeceğiniz fon konusunda bilgilendirerek istediğiniz risk grubunda yatırımınızı değerlendirmenizde yardımcı olacaklardır. Buna karşılılık, hiçbir yatırım sürekli kazandırmaz ya da kaybettirmez. O yüzden 3 ayda bir fonlarınızın getirilerini kontrol etmelisiniz. 1 yılda 6 kez fon değiştirme hakkınız bulunmaktadır.

 

BİREYSEL EMEKLİLİK İPTAL SONUCU KESİNTİ NASIL GERÇEKLEŞİR?

BES sözleşmesi, teklif formunun imzalanması durumunda 60 gün içerisinde yürürlüğe girer. Sözleşme yürürlüğe girmeden önce Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcısının cayma hakkı bulunur. Yürürlüğe girmeden önce cayma durumu gerçekleşmişse, giriş aidatının tamamı veya bir kısmı ödense de katılımcıdan hiçbir kesinti yapılmaz ve aidat 10 iş günü içerisinde kişiye iade edilir. Ancak bireysel emeklilik şirketi, sözleşme de belirtmiş olmak şartı ile cayma durumunda belirlediği oranda kesinti yapma yetkisini de elinde bulundurur.    Kesilecek olan tutar, sistem katılımcısının sisteme girdiği süreç için öngörülmüş olan masraf tutarını aşamaz. BES uzun vadeli bir yatırım amacı olduğundan dolayı, sözleşme imzaladıktan sonra bazı nedenlerden dolayı sistemden çıkmanız gerekirse bazı kesintiler yaşanabilir. Bu kesintiler bireysel emeklilik sisteminde geçirilen süreye göre farklılık gösterir. 10 yılın altında BES iptali söz konusu olduğunda kesinti oranları daha yüksektir.

 • Bireysel emeklilik sistemi katılımcısının planını 10 yıldan önce iptal ettirmesi durumunda, birikimlerin tamamı baz alınarak gelir vergi kanununa göre %15 oranında kesinti yapılır.
 • Bireysel emeklilik sistemi katılımcısı 10 yıllık prim ödemesini gerçekleştirmiş ancak emekliliğe hak kazanmamışken iptal ettirirse birikimlerin tamamından gelir vergi kanununa göre %10 oranında kesinti yapılır.
 • Katılımcı emekli olmaya hak kazanmadan vefat eder yahut malul olursa birikimlerin %25 i muaf tutularak, kalan tutar üzerinden kanuna göre %5 oranında kesinti yapılır.Maddi olarak Bireysel Emeklilik Sistemine ödeme yapmakta güçlük çekiyorsanız, tüm bu kesintilere önlem almak adına ilk etapta sistemi dondurma hakkınızı kullanabilirsiniz.

 

Bireysel Emeklilik İptali İletişim

Her bankanın Bireysel Emeklilik telefon numarası farklıdır. Aşağıda birçok bankanın Bireysel Emeklilik iptal numaraları yer almaktadır. Bu numaraları arayarak iptal talebi oluşturabilir gerekli işlemleri yaptıktan sonra paranızı iade alabilirsiniz. Yada en yakın banka şubesine giderek iptal talebi oluşturabilirsiniz.

 • Akbank Bes İptali için 444 25 25 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak iptal talebinizi iletebilirsiniz.
 • Ziraat Bankası Bes İptali için 0850 222 97 00 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak iptal talebinizi iletebilirsiniz.
 • Garanti Bankası Bes İptali için 444 0 336 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak iptal talebinizi iletebilirsiniz.
 • TEB bankası Bes İptali için 0850 200 0 666 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak iptal talebinizi iletebilirsiniz.
 • Vakıfbank  Bes İptali için 444 92 37 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak iptal talebinizi iletebilirsiniz.
 • İş Bankası Bes İptali için 0580 724 55 00 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak iptal talebinizi iletebilirsiniz.
 • HSBC Bes İptali için 0850 211 0 11 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak iptal talebinizi iletebilirsiniz.
 • Yapı Kredi Bes İptali için 0850 222 0 444 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak iptal talebinizi iletebilirsiniz.
 • Denizbank  Bes İptali için 0850 222 0 800 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak iptal talebinizi iletebilirsiniz.
 • Halkbank Bes İptali için 0850 222 0 400 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak iptal talebinizi iletebilirsiniz.
 • Finansbank Bes İptali için 0850 222 22 44 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak iptal talebinizi iletebilirsiniz.
 • QNB Finansbank Bes İptali için 0850 222 0 900 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak iptal talebinizi iletebilirsiniz.

 

Bireysel Emeklilik İptali Para İadesi

Birçok katılımcı BES iptali başvurusunu yaparken uygulanması gereken süreçte yanlışlık yapıyor. Bu yüzden BES iptali başvurusu yapıldı sanılırken görünenin aksine başvuruda eksikler olduğu için kayda alınmamaktadır. Önemli olan konu iptal başvurusunu sağlıklı bir şekilde yapılıp yapılmadığıdır. Öncelikle iptal talebimizi bankamıza iletmemiz gerekmektedir. Telefon aracılığıyla müşteri hizmetlerini arayarak, size en yakın şubeye giderek, online işlem menüsünden, ya da faks, e-posta yoluyla bildirebilir. Bu işlemlerden sonra Ayrılma Talep Formuna ulaşmamız gerekmektedir. Bankanızın size verdiği süre zarfında kesinti yapılan paranız banka hesabınıza aktarılır. Bu süreç hesabınızın bulunduğu bankaya göre değişkenlik göstermektedir.

 

Bireysel Emeklilik Sistemi ile Emekli Olmak

Bireysel Emeklilik ile emekli olmak için yapmanız gereken kurallara uygun şekilde en az 10 yıl sistemde kalmanız ve 56 yaşını dolmuş olmanız gerekmektedir. Dilerseniz emeklilik tarihini erteleyebilirsiniz. Emekliliğe hak kazanmanız ve bireysel emeklilik hesabınızdaki birikiminizi almak isterseniz toplu para, programlı geri ödeme ya da yıllık gelir sigortası seçeneklerinden birini seçebilir veya hesabınızdaki tutarı belirtilen seçenekler arasında paylaştırabilirsiniz. Emeklilik sözleşmeniz süresinde dilediğiniz zaman birikimlerinizi alarak sistemden ayrılabilirsiniz. Sistemden ayrılmanız durumunda birikiminiz üzerinden katkı payı getirileri ve hak edilen tutara ilişkin getiriler kesinti olarak sisteme işlemektedir. Bireysel Emeklilik İptali için, sisteme kayıtlı olduğunuz tarihten itibaren 2 ay içinde bireysel emeklilik iptal başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru onaylandıktan sonra kesinti olunan miktar hesabınıza aktarılır. Banka üzerinden yapılan bireysel emeklilik, bankaya iptal başvurusu yaparak 14 gün içinde iptal işlemi gerçekleştirilir ve katılımcı parasını hesabı üzerinden geri alabilir. Sistemde 3 yıldan az kalan katılımcılar devlet katkısından faydalanamazlar. 3 ile 10 yıl arasında iptal edilen BES için belirli oranda devlet katkısından faydalanmak mümkün.

 

Bu sayfamızda yer alan güncel bilgileri inceleyerek siz de otomatik olarak katıldığınız veya kendi isteğinizle girdiğiniz  bireysel emeklilik iptali  gerçekleştirebilmeniz için bilgileri inceleyebilirsiniz. Siz de bireysel emeklilikten ayrılarak sözleşmede yer aldığı gibi paranızı kolaylıkla iade alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap!

Güncel:
,
KREDİ HESAPLAMA
Kredibankalar.com'da
En uygun krediyi bul!

Onlarca bankanın ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ve mevduat faizi hesaplaması yapmak için siz de kredi bankalar'ın hesaplama araçlarını hemen kullanın.

KREDİ HESAPLAMA
İlgili İçerikler: