sponsorlu bağlantılar

Çocuk parası başvurusu nasıl ve nereye yapılır?

2019 yılında çocuk parası başvurusu yapmak istiyorsanız bu sayfadan doğum yardımı başvurusunun nasıl yapılır yanıtını öğrenebilirsiniz.

Çocuk parası başvurusu nasıl ve nereye yapılır?

2019-10-28 18:50

 

Anında onaylanan kredi kartı:

Buraya tıkla, başvurunu yap Akbank kredi kartın hemen onaylansın.

 

sponsorlu reklamlar

   Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çocuk parası başvurusu yapmak isteyen aileler için araştırmamızı yaparak bu konumuzu hazırladık. Bu sayfadan çocuk parası başvurusu  nasıl yapılır, çocuk parası nedir, kaç yaşına kadar verilir, e-devlet üzerinden başvuru yapılır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Aşağıdaki bilgiler ile siz de doğum yardımı yani çocuk parası başvurunuzu yapabilir ve siz de paranızı alabilirsiniz. İşte başlıklar halinde başvuru yol haritası ile çocuk parası hakkında merak edilenler. 2019 yılında çocuk yardımı parası almak istiyorsanız siz de bu sayfamızda yer alan rehber niteliği taşıyan bilgileri inceleyebilir ve nereden başvuru yapıldığını öğrenerek hemen paranızı alabilirsiniz. Bu sayfadaki bilgileri inceleyerek siz de çocuk parası başvurusunun nasıl yapıldığını, hangi belgelerin gerektiğini, çocuk parasının ne kadar olduğunu, ne zaman yattığını, sorgulama işleminin nasıl yapıldığını ve çocuk parası ile ilgili aklınıza takılan tüm detayları öğrenebilirsiniz.

 

Çocuk Parası Başvurusu 2019

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından doğum yapan annelere verilen bir sosyal yardımlaşma türüdür. Bu yardım türü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından yürütülmektedir. Bu vakıf kaymakamlıklara bağlıdır. TC. Vatandaşı olan tüm anneler doğum yardımı parasını alabilir. Bu yardımdan yararlanmanız için başvuru yapmanız gerekmektedir. Siz de çocuğunuzun kimliği çıktıktan sonra anne ve çocuğunuzun kimliğiyle beraber Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü'ne çocuk yardımı başvurunuzu (doğum yardımı) yapabilir ve PTT hesabınıza paranız yattıktan sonra kimliğinizle PTT şubelerinden paranızı çekebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti devleti 0- 8 yaş arası çocukların eğitimi, beslenmesi ve çeşitli giderleri için ailelere yardım etmektedir. Devletimiz her çocuk için belirli bir oranda maddi destek vermektedir. Çocuk parası başvurusu, yeni doğum yapmış ailelerin en çok merak ettiği konulardan. Yazımızın devamını okuyarak çocuk parası için, nereye başvuru yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

 

Çocuk Parası Nedir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen çocuk parası, yeni doğan her çocuğa verilen yardım ve geri ödemesiz bir paradır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm annelere koşul aranmaksızın başvuru yaptığı takdirde bu para verilir. Bu yardım parası, SSK’lı olarak çalışan annelere verilen süt parasından ayrıdır ve iş göremezlik paralarından farklı bir yardım türüdür. Çocuk parası, pek çok farklı kurum tarafından verilmeye devam edilmektedir. Çocuk parası, süt parası ve doğum yardımı ile karıştırılmamalıdır. Çocuk parası almak isteyen anne ve babaların bulundukları ilin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yâda Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne başvurmaları yeterli olacaktır. Eğer ilçede yaşıyorsanız bu durumda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvurmanız sonrasında siz de çocuk parası alabilirsiniz.

 

DİKKAT: Çocuk yardımı parası (Doğum Yardımı) başvurusu yapmak için yeni doğan çocuğun ve annenin kimlik belgesiyle beraber başvuru yapmanız gerekmektedir.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından her yıl olduğu gibi 2019 yılında da bebek sahibi olan tüm annelere verilen bir ödeme türüdür. Bu ödemeyi SSK’lı çalışan olsun ya da olmasın doğum yapan tüm anneler başvuru yaptığı takdirde alabilir. Çocuk parası alabilmek için doğmuş çocuğun sağ olması gerekmektedir. Doğumun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra gerçekleşmesi gerekmektedir. Çocuk parası bir defaya mahsus her çocuk için ödenmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen bu yardım parasının yanı sıra pek çok farklı çocuk parası da verilmektedir. Bunlar da aşağıda yer almaktadır.

 

Çocuk Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

İlinizde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il Müdürlüğü'ne bizzat giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Bir dilekçe doldurduktan sonra kimlik belgenizle beraber başvurunuzu tamamlayabilir ve paranın yatmasını bekleyebilirsiniz.

 • Başvuruyu bizzat yapabileceğiniz gibi, kargo veya posta yoluyla da yapabilirsiniz.
 • Dilekçeyi annenin doldurup imzalaması gerekmektedir.
 • Yeni doğan çocuğun kimliğinin çıkması gerekmektedir, kimlik çıkmadan yapılan başvurular geçersiz sayılacaktır.
 • Kamuda çalışan memurlar ise çalıştığı kuruma başvuru yapması gerekmektedir.

 

Çocuk Parası Ne Kadar?

Çocuk parası almak isteyenlerin aklını ilk kurcalayan soru, çocuk yardım parası ne kadar olmaktadır. Her yıl artış gösteren rakamlar 2019 yılında aşağıdaki gibidir;

 • İlk doğum için 300 TL,
 • İkinci doğum için 400 TL,
 • Üçüncü ve diğer çocuklar için 600 TL bir defaya mahsus ödeme yapılır.

Çocuk parası, bir defaya mahsus olarak alabilirsiniz. Yani her yeni doğan çocuk için bir defa ödeme yapılır. İkiz doğum yapan kişiler bir çocuk için 300, diğeri için 400 TL ödeme alabilmektedir. Kamu çalışanı anneler, direk kendi çalıştıkları kuruma başvuru yaparak çocuk parası almaya hak kazanabilir. Eğer bebeğinizi 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğurmuşsanız sizler de başvuru yaparak devlet tarafından verilen doğum parası yardımını alabilirsiniz. 0-8 yaş arasındaki çocuklarınız için başvuru yaparak bir defaya mahsus paranızı alabilirsiniz.  Çocuk parası kaç yaşına kadar ödenir diye soranlar için, 8 yaşına kadar "1 defaya mahsus" olarak ödenmektedir.

 

Çocuk Yardımı Parasını Kimler Alabilir?   

TC vatandaşı tüm annelere bu yardım verilir. Hiçbir koşul aranmaksızın mavi kart sahipleri ve bu yardımdan faydalanabilirler. Bu yardımdan faydalanmanız için çocuk parası başvurusu yapmanız gerekmektedir. Yabancı uyruklu (Suriyeli vs.) annelerin bu yardımdan faydalanma hakları yoktur. Memur, memurların çalışmayan eşleri, SSK’lı çalışan veya çalışmayan tüm anneler bu yardım ödemesini alabilirler. 2015 sonrasında doğan tüm çocuklarınız için zaman sınırlaması olmaksızın başvuru yaptığınız takdirde bu ödemeyi alabilirsiniz. Eğer çocuğunuz 15-05-2015 tarihinden sonra doğduysa, bu yardım parasını daha önce almadıysanız başvuru yaptığınız takdirde alabilirsiniz. Bu tarihten önce doğan çocuklar için ödeme talep edemezsiniz.

 

Doğum Yardım Parası 2019

Sadece SGK'lı olarak çalışan ve doğum yapan annelere verilen ödemedir. Gebelik sonrasında yasal izin sürelerinde işe gidemediği tüm günler için maaş ödemesi SGK tarafından işsizlik ödeneği adı altında verilmektedir. Doğum parası, 4A ve 4C olarak çalışan annelere verilmektedir. Bu para, çocuk parası ve süt parasından farklı olarak ödenmektedir.

 

İLGİLİ SAYFA: Doğum Parası Başvuru ve Sorgulama

 

Süt Parası (Emzirme Ödeneği)

Sadece SSK’lı olarak çalışan annelere verilen ödeme türüdür. Süt parası olarak verilen emzirme ödeneği 149 TL olarak belirlenmiştir. 2019 yılında hastanede yapılan doğumlar için Sosyal Güvenlik Kurumu'na bilgi verilmektedir. Bu ödemeyi alabilmek için eşinizin sigortalı olarak çalışıyor olması ve annelik sigortası olan kadınlar alabilir. Süt parasının 5 yıl hak etme ve başvuru süresi vardır, 5 yıl sonra süt parası almak için başvuru yapamazsınız.

 

Çocuk Parası Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • İkametgâh belgesi
 • Başvuru yapan kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi ve eşinin nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Boşanmış ise boşanma belgesi
 • Öğrenim gören çocuk varsa öğrenim belgesi
 • Vâkıfın talep edeceği ek belgeler

 

Kaymakamlık Çocuk Yardım Parası

Çocuk yardım parası almak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu vakıflar, ilinizde bulunan Kaymakamlıklara bağlı olarak çalışmaktadır. Maddi ihtiyacı bulunan ailelerin geçim sıkıntısını bir nebze azaltan bu yardımı alabilmek için ilinizde bulunan SYDV'na gidebilirsiniz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın çocuk yardımı dışında pek çok farklı yardımı bulunmaktadır. Bunlar arasında eğitim ve sağlık yardımı, ihtiyaç sahiplerine kira, yiyecek-içecek, giyecek ve yakacak yardımları, afetlerde destek yardımları, engellikler için yapılan yardımlar, terörden zarar görenlere yardımlar, kitap yardımı, engelli öğrencilere ücretsiz ulaşım yardımları sıralanabilir.

 

Çocuk Parası Nereye Yatar?

Çocuk parası  almak için başvuru yaptıktan sonra sistemde sıraya alınarak paralar PTT'ye kendi isminize yatırılacaktır. Bu parayı sadece doğum yapan anne kimlik belgesiyle Ptt şubesine giderek çekebilir. İstediğiniz bir Ptt şubesine giderek kimlik belgenizle beraber çocuk parasını alabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki sayfayı ziyaret ederek çocuk parası sorgulamasını da yapabilirsiniz. Çocuk parası ile ilgili ayrıntılı bilgileri bu sayfamızda sizler için hazırladık. Konuyla alakalı sormak istediklerinizi aşağıda bulunan yorum bölümüne yazabilir, 144 ya da 183 numaralı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çağrı merkezini arayabilirsiniz. Sizler için bu sayfamızda çocuk parası başvurusu nereye yapılır ve çocuk parası ile ilgili güncel merak edilen konuları araştırarak hazırladık. Merak ettiklerinizi bizlere yorum bölümünden yazarak sorabilir ve uzmanlardan anında yanıt alabilirsiniz.​​​​​​​ Aşağıda yer alan bilgileri kullanarak sizin de dilekçeyi doldurup başvuru yapmanız gerekmektedir.

 • Başvuruyu gerçekleştiren kişinin TC kimlik numarası ve Adı Soyadı: Başvuruyu anne yapması gerekmektedir. Eğer başvuruyu eşiniz yapacaksa eşin bilgileri yazılabilir.
 • Doğum yapan kişinin bilgileri doldurulur,
 • Yeni doğan çocuğun TC kimlik numarası (ikiz bebek doğduysa ikisinin de TC kimlik numaraları).

 

Devletimiz yeni doğum yapmış bireylere karşılıksız olarak belirli bir miktar maddi yardım yapmaktadır. Devletimizin 0-8 yaş arası çocuklar için ödemekte olduğu çocuk parası için başvuru nereye yapılır? 0-8 yaş arası çocukların beslenme ve eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için siz de çocuk parası alabilirsiniz. İşte tüm bilinmeyenleri ve merak edilenleriyle birlikte çocuk parası nereden alınır sorusuna alabileceğiniz en doğru yanıtlar. Çocuk parası almak istiyorsanız, öncelikle SGK İl Müdürlüğüne giderek, bebeğin ve doğum yapan annenin kimlik belgeleriyle beraber başvuru yapılması gerekmektedir. SGK İl Müdürlüğü'nde doldurulacak dilekçe sonrasında başvuru yapılmış kabul edilir ve para yattıktan sonra PTT şubelerine kimlik belgenizle giderek çocuk parasını alabilirsiniz. Çocuk yardımı parası annenin hesabının üzerine yattığı için, sadece anne olan kişi Ptt şubelerinden kimlik belgesiyle beraber para yattıktan sonra çekebilir. Eğer doğum yardımı başvurunuzu yaptıysanız işlem sıraya alınarak ödemeler PTT’ye annenin adına yatırılacaktır. Siz de çocuk parası sorgulamasını yaparak paranın yatıp yatmadığını takip edebilirsiniz. Doğum yapmış olduğunuz hastaneden ‘doğum raporu’, annenin kimlik fotokopisi ve bebeğin kimlik fotokopisini alarak sizler de, il müdürlüklerine ve kaymakamlığa başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Eğer çalışan bir anneyseniz sizler de çocuk parası yardımı için başvuru yapabilirsiniz. Lakin incelikle çalıştığınız kurumla görüşmeniz gerekiyor. Çocuk parası başvurusu  konusunda vermiş olduğumuz bilgileri okuyarak sizler de evraklarınızı tamamlayıp ilgili yerlere başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz 2019 yılında da devletimizin sunmuş olduğu çeşitli imkânlardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca aşağıda bulunan videoyu da izleyebilir ve daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir:

Çocuk parası sorgulama

Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap!

Güncel:
Türkiye Finans Kaçta Kapanıyor?
Tarih : 2019-11-09 22:20
.
KREDİ HESAPLAMA
Kredibankalar.com'da
En uygun krediyi bul!

Onlarca bankanın ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ve mevduat faizi hesaplaması yapmak için siz de kredi bankalar'ın hesaplama araçlarını hemen kullanın.

KREDİ HESAPLAMA
İlgili İçerikler: