Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır

Günümüzde bir çok esnafın merak ettiği konuların başında gelen esnaf kefalet kredisi nasıl alınır sorusunu araştırarak sizler için bu sayfamızı hazırladık.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır

2019-03-13 23:45:27

Geçmiş yıllarda olduğu gibi 2019 yılında da esnaflara özel olarak verilen esnaf kefalet kredisi nasıl alınır? Gerek haber sitelerinde, ulusal ve yerel medyada sık sık karşımıza çıkan esnaf kefalet kredi desteği, devletimiz tarafından sağlanan destekler arasında yer almaktadır. Her yıl olduğu gibi bu sene de bir çok esnafımız kefalet kredi desteğinden yararlanmak istiyor. Biz de kredi bankalar ekibi olarak kefalet kredisi için nereye başvuru yapılması gerektiğini araştırarak bu konuyu hazırladık.

KEFALET KREDİSİ NASIL ALINIR?

Esnaf kefalet kredisi için gerekli evraklar, belgeler ile birlikte bu kredinin nasıl alınabileceğini sizler için hazırladık.

Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri (EKK), Türkiye'de ilk olarak 1951 yılında Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre kurulmuştur. Daha sonraki yıllarda ise 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu kapsamına alınmıştır. Esnaf ve Sanatkarlara gerekli olan kredi desteğini sağlamak amacıyla kredi ile banka teminat mektubu almak için kefil olmak üzere bu kooperatifler hizmet vermeye başlamıştır. Türkiye'de esnaflarımızın kredi kullanmasında büyük rol oynayan EKK'ler, ülkemizin her ilinde hizmet vermektedir. Tüm bu birlikte Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği yani kısa adıyla TESKOMB çatısı altında hizmet vermeye devam ediyor.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

2019 yılında esnaf kefalet kredisi kullanmak isteyen esnafların aşağıda yer alan başvuru şartlarını yerine getirmesi gerekmektedir.

- Esnaf ve sanatkar olmak,
- Esnaf ve sanatkarlar odasında kayıtlı üye olmak,
- Kefalet veren kooperatifin bölgesinde yer alan bir adreste ikamet etmek yada işyerinin o adreste yer alması,
- Eş zamanlı olarak birden fazla Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kooperatifleri ile ortak olmamak.

Yukarıda yer alan maddelerdeki şartları taşıyorsanız siz de esnaf kefalet kredisi kullanabilirsiniz. Esnaf kefalet kredi ödemesi Halkbank tarafından yapılmaktadır. 

BUNA DA BAKIN: Halkbank esnaf kredisi

Esnaf Kefalet Kredisi'nden yararlanmak istiyorsanız, ilk olarak bölgenizde bulunan TESKOMB'a yani Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi'ne üye olmanız gerekmektedir. Üyelik işlemleri bireysel değil, şirket adıyla gerçekleşir. Vergi levhası, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi gibi şirket belgelerinizi yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Üyelik işlemlerinden sonra ilk başvuruyu kooperatife yapmanız gerekmektedir. Kooperatif gerekli incelemeyi yaptıktan sonra başvuruya cevap verir. Eğer ilk başvuru onaydan geçerse bu durumda Halkbank'a esnaf kefalet kredisi kullanmak için yönlendirileceksiniz. Bu yönlendirmeden sonra ise Halkbank da şirketin ve esnafın sicilini, kredi notunu ve kredi için kriterleri değerlendirerek başvuruya olumlu yada olumsuz olarak dönüş yapacaktır. Kredi başvurusu onaylanırsa kredinizi Halkbank şubesinden kullanabilirsiniz.


GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

- Nüfus cüzdanı fotokopisi
- Vergi levhası fotokopisi
- Oda kayıt belgesi,
- Esnaf sicil günlük tasdiknamesi,
- İkametgah belgesi,
- Vergi dairesi mükellefiyet belgesi,
- Yıllık ciroyu gösteren belge.

İlgili: Esnaf kredisi veren bankalar


ESNAF KREDİSİ FAİZ ORANLARI NEDİR?

Esnaf kefalet kredisi faiz oranları, 2019 yılında da 1 yıla kadar %4 bir yıldan uzun kullandırılan krediler için ise %5 olarak hesaplanır. Üst kredi limiti 200.000 TL'dir. Siz de esnaf kefalet kredisi nasıl çekilir diye merak ediyorsanız, yukarıda yer alan güncel bilgileri kontrol edebilir veya aşağıdaki ilgili sayfalara da göz atabilirsiniz.

Esnaf kefalet kredisayfasından kredi hesaplaması, faiz oranları ve tüm gerekli ayrıntıları öğrenebilirsiniz.
Esnaf kefalet kredi şartlarısayfasından da kredi şartlarıyla alakalı bilgilere ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap!

Güncel:
,
KREDİ HESAPLAMA
Kredibankalar.com'da
En uygun krediyi bul!

Onlarca bankanın ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ve mevduat faizi hesaplaması yapmak için siz de kredi bankalar'ın hesaplama araçlarını hemen kullanın.

KREDİ HESAPLAMA