Garanti Bankası kurumsal bilgileri

Garanti Bankası, Türkiye'nin en köklü bankaları arasında yer almaktadır ve en büyük ikinci özel bankasıdır. Garanti Bankası hakkında bilgilere sizler için ulaştık.

Garanti Bankası kurumsal bilgileri

  Garanti Bankası (Türkiye Garanti Bankası A.Ş), Ankara'da 1946 yılında kurulmuştur. 30 Eylül 2014'te 107 milyar Abd Doları büyüklüğü ile Türkiye'de en büyük ikinci özel banka olmuştur. 31 Aralık 2016 verilerinde Garanti Bankası 312,1 Milyar TL konsolitde aktif büyüklüğüyle yine Türkiye'nin ikinci büyük özel bankası konumunda yer almaktadır.

Garanti Bankası, bankacılık sektörünün her faaliyet alanına yayılarak; Kurumsal, Bireysel, Ticari, Özel, yatırım bankacılığı da dahil hizmet vermektedir. Garanti; Romanya ve Hollanda'daki uluslararası ortaklarının yanı sıra, hayat sigortası ve finansal kiralama, bireysel emeklilik, faktöring, portföy ve yatırım alanlarında önde gelen finansal iştiraklar ile parmakla gösterilen banka grubudur.

31 Aralık 2016 tarihiyle beraber yurt içinde Garanti; 959 şubeyle ön plana çıkmış, Kıbrıs 7, Lüksemburg ve Malta'da 1 şubeyle beraber yurdışında 9 şubesi, Londra, Düsseldorf ve Şangay'da temsilcilik, teknolojik altyapılarıyla donatılmış, ödüllü çağrı merkezi ile nam salmış, internet, sosyal bankacılık, mobilde çok kanallı olarak dağıtım ağına sahip olarak çalışan Garanti; 20 bine yaklaşan çalışanıyla beraber 14,6 milyonu geçen müşterilerine her türlü finansal desteği sağlamaktadır.

Garanti Bankası Yabancıların mı?

Garanti Bankası kimin, Garanti patronu kim, Garanti bankası sahibi kim gibi sorulara yanıt aramaya çalışacağız. Garanti Bankası, Vehbi Koç'un yakın arkadaşları Nedim İrengün ve Halil Naci Mıhçıoğlu tarafından kurulmuştur. Koç Grubu'nın Garanti'deki hisseleri %62 iken, %35'lik kısım Sabancı Grubuna aitti. 1983'e kadar bu iki grup bünyesinde hizmet veren banka, iki grubun hisselerini Doğuş Holding sahibi Ayhan Şahenk'e devretmesiyle, Garanti Bankası %97'si Doğuş Holding'e geçmiş oldu.

2010 yılında İspanya'da en büyük ikinci banka olan BBVA ile yapılan anlaşmalarla eşit hisselere sahip olan Doğuş Holding, 2014'te bir anlaşma yaparak kendi payını %10'a düşürerek, BBVA (Banco Bilbao Vizcaya Argentaria S.A.) %39,9 büyüklükle bankanın hisselerinde sahibi oldu. 2014 yılında bankanın net karı 3 milyar 248 bin liradır.

Yorum yap:

Kapat