Arabada Maske Takmak Zorunlu Mu?

Maske takmama cezasıyla beraber bu sayfadan arabada maske takmak zorunlu mu, cezası nedir sorularına yanıt bulabilirsiniz.

Arabada Maske Takmak Zorunlu Mu?

Korona Virüs'ün tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yayılmasıyla beraber, devletimiz tarafından pek çok önlem alınmaktadır. Özellikle pek çok kişinin aklına takılan arabada maske takmak zorunlu mu sorusudur. Tabi ki pek çok kişi kendi aracıyla seyehat etmektedir, siz de kendi aracınızla giderken maske takmazsanız, ne kadar ceza ödeyeceğinizi bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Kendi Aracımda Maske Takmak Zorunlu Mu?

Toplu taşıma araçları ve Türkiye'de tüm illerde uygulanan zorunlu maske uygulamasıyla beraber, pek çok kişi kendi aracında giderken maske cezası yazılıp yazılmadığını araştırmaktadır. Hıfzıssıhha Kurulu'nun kararlarıyla beraber artık toplu taşıma araçlarında, caddelerde, AVM ve ev dışında her yerde maske takmak zorunlu hale gelmiştir. Ancak toplu taşıma araçları dışında bireysel olarak kullanılan kendi aracınızda maske kullanımı hakkında herhangi bir ceza açıklaması yoktur.

Bu gibi kararlar il bazlı olarak alındığından dolayı Valilik resmi sitenize girerek bu kararları inceleyebilirsiniz. Eğer kendi aracınızla giderken araçta aile dışında bir kişi bulunmuyorsa maske takmanız zorunlu değildir, fakat araçta yabancı varsa maske takmanız isteniyor. Ayrıca Ankara, İstanbul gibi Büyükşehirlerde kendi aracınızla maskesiz araç kullanmanın cezası bulunmaktadır. Ankara'da alınan kararla birlikte "toplu taşıma araçları (Otobüs, özel halk otobüsleri, minibüsler, Ankaray, Başkentray, metro vb.) ile şehirler arası ve ilçeler arası yolcu taşıyan ulaşım araçları, taksiler, her türlü ticari araç, servis araçları ve içerisinde birden fazla kişi bulunan özel araçlarda geçerli olmak üzere ayrıca şu kararlar alındı: "Maske kullanılmasının zorunlu tutulması, maske kullanmayanların toplu taşıma araçlarına alınmaması, maskesiz olduğu tespit edilen sürücü ve yolculara ayrı ayrı ceza uygulanması, toplu taşıma araçlarında 'yolcu oturma kapasitesinin' azami yüzde 50'si kadar yolcu alınması, seyahat eden veya durakta bekleyen yolcuların sosyal mesafeye uymalarını kolaylaştırmak amacıyla duraklarda ve araçların içerisinde gerekli uyarıların yapılarak ihtiyaç duyulan tedbirlerin alınması, bütün toplu taşıma araçlarında ve duraklarda genel hijyen şartları sağlanarak sıvı el dezenfektanı bulundurulması, araçlardaki sosyal mesafenin korunması ve vatandaşların mağduriyetinin önlenmesi amacıyla ilgili kurumlarca yoğunluğu önleyici tedbirler alınması. gerekmektedir."

Arabada Maske Takmama Cezası Ne Kadar?

Kendi aracınızla giderken kolluk kuvvetleri tarafından çevirilip maske takmadığınız için ceza aldıysanız, siz de maske takmama cezası sorgulama işlemini E-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Kendi aracınızda maske takmama cezası 900 TL olarak uygulanmaktadır. Eğer ceza yazıldıysa, cezanın yazılmasından sonraki 15 gün içerisinde cezayı peşin olarak öderseniz yüzde 25 oranında erken ödeme indirimi uygulanacaktır. Cezayı 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda ise arabada maske takmama cezasını 675 TL olarak ödeyebilirsiniz.

Bu sayfamızda yer alan güncel bilgileri inceleyerek, arabada maske takmak zorunlu mu sorusuna yanıt bulabilir, maske takmama cezasının ne kadar olduğunu ve nasıl ödendiğini öğrenebilirsiniz.

Yorum yap: