Avukatta Olan Banka Kredi Borcunu Taksitlendirme (Yapılandırma)

Avukata düşen kredi borcunu yapılandırmak istiyorsanız siz de avukatta olan kredi borcunu taksitlendirme yapabilirsiniz. İcralık veya avukatta olan borçları yapılandırma rehberi ile karşınızdayız.

Avukatta Olan Banka Kredi Borcunu Taksitlendirme (Yapılandırma)

İcralık olan veya avukata düşen kredi borcu yapılandırma işlemi hakkında bir çok kişi soru yöneltmektedir. Bankalara olan kredi ve kredi kartı borçları, 3 ay üst üste ödenmediği zaman hukuki süreç başlamaktadır. Bu sayfamızda avukatta olan banka kredi borcu taksitlendirme hakkında bilgileri sunacağız. Banka sizden alacağı parayı tahsil edemediğinde, bankanın avukatı devreye girer ve avukatlar borcun takibini yapmaya başlar. Bu süreçle ilgili avukatla anlaşıp anlaşmayacağınız, borcu taksitlenirme yani yapılandırma yapacağınız, bu süreci nasıl yönetmeniz gerektiği hakkında bilgileri sizler için yazdık.

AVUKATTA OLAN KREDİ BORCU YAPILANDIRMA
Banka borçlarında genellikle 3 ay üst üste ödenmediği durumlarda borç hakkında hukuki süreç başlar. Bazı durumlarda bu süreç 2 ay sonrasında da olabilir yani 2 ay üst üste borcun ödenmemesi durumunda avukatlık olabilirsiniz. Borçların ödenmemesinden sonra ilgili banka sizinle iletişime geçmeye başlayacaktır. Bu süreçte krediye kefillik durumu varsa para borçlu kişiden alınmazsa 2. süreçte borç kefilden istenecektir. (Bakınız: Krediye kefil olmak) Eğer borçlarınızı ödeyemiyorsanız size yapılandırma teklifinde bulunabilirler. Eğer yapılandırmayı kabul etmişseniz ve yapılandırma sonrasında da borcunuzu ödeyememişseiz, bu durumda borcu alabilmek için yasal süreç başlatılacaktır. İcra Müdürlüğü'nden borcun ödenmesi hakkında adresinize yazı alabilirsiniz. Eğer SGK'lı bir işte çalışıyorsanız bu süreçte maaşınızın belli bir kısmına icra koyulacak ve kredi ödemesi maaşınızdan "otomatik" olarak İcra Müdürlüğü kararınca kesilecektir. 4'te 1 oranında yani 1/4 oranında maaşınızdan kesinti yapılacaktır, yaşam ihtiyaçlarınızı giderebilmeniz için yasal olarak birden fazla yere borcunuz olsa dahi maaşınızın tamamına icra konulamaz. Eğer 2 bankaya borcunuz varsa ilk olarak birinin borcu kapatılacak ve sonrasında sıra diğerine gelecektir.
AVUKATA DÜŞEN KREDİ BORCU TAKSİTLENDİRME

Avukatta gelinen süreç ise, borcu ödeyeceğinizi avukata söylemeniz gerekmektedir. Eğer SGK'lı olarak çalışmıyorsanız ve üzerinize kayıtlı bir mal yoksa bu durumda avukat borcun ödenmesi hakkında sizden borç taahhüdüisteyecektir. Bu onaylama telefon üzerinden veya bir belgeyi imzalama sonrasında da olabilir. Eğer avukata borcu ödeyeceğim diye taahhüt verir ve borcu ödemezseniz bu durumda hapis cezasıyla da karşı karşıya kalabilirsiniz. Avukatta imzaladığınız sözleşmeleri iyice incelemeniz sizin yararınıza olacaktır. Eğer borcunuzu tekrardan yapılandırmak ve taksitli bir şekilde ödemek istiyorsanız bunu kesinlikle avukata bildirin. Üzerinize kayıtlı taşınır ve taşınmaz araba, ev, arazi gibi ürünlere haciz konulsa dahi borcu ödeme konusunda bankanın avukatıyla görüşürseniz size yardımcı olmaya çalışacaklardır. Hukuk bürosu borcun ödeyeceğine inanırsa bu durumda borçlu olan kişiye yardımcı olacak yeni yollar ve ödeme kanalları üretilebilir.

İNCELE:Varlık şirketine devredilen kredi borcu

Eğer borcu ileriki süreçte ödeyecekseniz avukattan zaman isteyebilirsiniz, örneğin şuan ödeyemem ama 3 ay sonra bu borcu kapatabilirim derseniz bankanın avukatı size yardımcı olacaktır. Diğer yandan banka icra yoluyla borcu alamazsa ve borçlu borcunu 2 sene boyunca ödemezse bu süreçten sonra kredi ve kredi kartı borçları Bddk lisanslı olarak çalışan varlık şirketlerine devir edilecektir. Varlık Şirketlerine devir edilen borç sonrası, alacaklı kurum banka değil ilgili Varlık Şirketi olacaktır. Siz de bu sayfamızda yer alan bilgiler ile avukata düşen kredi borcu yapılandırma 2021 hakkında genel bilgilere ulaşabilirsiniz. Sormak istediklerinizi aşağıda bulunan yorum bölümüne yazarak bizlere iletebilir ve uzmanlarından doğru cevaplar alabilirsiniz.

Yorum yap:

Yorumlar

12 yorum yapılmış

Mehmet Can

Yapikredi bankasına sıkıntılardan dolayı ödeme yapamıyorum 1 ay sonra avukata düşecektir nasıl yol izlemem gerekiyor ödemek istiyorum taksitlendirmek kaç aya kadar taksitlendirilir avukattayken banka yardımcı olmadı avukattayken taksitlendirmek istiyorum.

2022-04-04 02:19:28 -
Ramazan

Merb vakifbank tan kredi karti kullan dim bankanin avukatina takip dusmus hacizlik oldum banka ya subeye gitsem taksit veya yapilan dirma yaparmi

2022-03-01 20:41:22 -
Yasin Demir

İş bankasındaki kredim avukata düştü avukat benden peşinat istiyor bunu verme ihtimalim yok ama taksit yapmasını istiyorum illa peşinat istiyor peşinatım olaa zaten takibe düşmezdim ne yapmalıyım avukatla nasıl anlaşmalıyım yardımcı olur musunuz ?

2022-02-07 00:21:04 -
Kredibankalar.com

Avukatta herhangi bir sözleşme imzalamayın, ödeme durumunuzun olmadığını yapılandırmak istediğinizi belirtin. Eğer kabul etmiyorlarsa e-devlet BDDK sayfasına giderek bankayı BDDK'ya şikayet edebilirsiniz.

2022-02-08 14:15:23
Tamer durmaz

Kredi kartı borcumu yapılandırmak istiyorum

2021-12-27 12:23:39 -
Caner mennik

Eve haciz gelirmi esyalar icin yardimci olursaniz sevinirim

2021-12-11 08:14:44 -
Kredibankalar.com

Merhabalar Caner bey, bildiğimiz kadarıyla kredi borcundan dolayı "avukata sözleşme imzalamadığınız, yani taahhüt vermediğiniz sürece" herhangi bir haciz işlemi uygulanamıyor. Ancak bu tür konular için resmi bir yerden bilgi almanız sizin için daha yararlı olacaktır. Sevgiler.

2021-12-11 16:09:32
murat tekin

akbank avukatıyla konuştum bana ödeme planı çıkardı düzenli ödeme yaparken maaşımdaki başka olan haciz bitince oradan para kesilmeye başladı avukatı aradım ben düzenli ödeme yapıyorum maaşımdan niye icra kesiliyor diye bizi ilgilendirmez biz keseriz dedi şimdi icra kesiliyor ama kalkmasını istiyorum sicil affından yararlanmak istiyorum napabilirim

2020-06-17 01:21:08 -
İlknur adak

Benim avukatlık banka borcum var herşeyin son aşamasındayız nasıl kapatacaz icra gelecek

2019-12-28 17:16:31 -
Uğur Çiftçioğlu

Benim 2 bankaya kredi kartı borcum var. Avukat nezdinde bunları taksitlendirdim. Birinde 1 birinde 2 taksit ödedim. Ancak maddi sıkıntı yüzünden ödeme yapamıyacam ama banka avukatları geciktirdiğim için beni sıkıştırıyor ve bana artık süre tanıyamıyacaklarını söylüyorlar. Sgk lı çalışanım. Ödeme süresini uzatmak yada yeni bir ödeme planı oluşturmak için ne yapmam lazım.

2019-08-20 05:24:06 -
mert soydan

3850 borç varken 5300 olarak icralık oldm faiz gelmiş avukat taksit yapmıyor sürecin geçti diyor ne ypmam lazım bide finansbank ta kredım var 5530 kaldı ama düzenli ödiyorum onu başka banka 2 sinide ödeyip yapılandırma yaparmı tek taksitle öderim........

2019-03-11 13:25:13 -
sadik mercan

benim 30 bin bankaya borclarim var nasil oderiz

2019-02-22 08:31:51 -
ismet sarı

şirketimin banka borcum var t berrute attılar odemek isdıyom odeyecegım makül tatsıtlerle ne yapabılırırim

2019-01-27 10:51:38 -
mustafa dönmez

benim garatiye borcumvar avukatlı makeme sürüyor nasır ödeyim yardım cı olumusunuz

2019-01-09 14:48:28 -
Cengiz Bektaş

Borcum var avukat icratakibi yapacam diyor ben afrikadayim nasıl olacak bilgi verir misiniz

2019-12-04 15:46:26