Bankaların Tarım Sektörüne Kredi Desteği 105 Milyar TL'yi Geçti
sponsorlu reklamlar

Bankaların Tarım Sektörüne Kredi Desteği 105 Milyar TL'yi Geçti

Tarım sektöründe faaliyet gösteren firmalara bankalar kredi verirken, bu alandaki kredilerin miktarı eylül ayı itibariyle 105 milyar TL'ye ulaştı. Geçen yıl sonunda bu rakam 100 milyar lira iken, bu yıl 9 aylık dönemde 4,9 milyar TL arttı.

Bankaların Tarım Sektörüne Kredi Desteği 105 Milyar TL'yi Geçti
sponsorlu reklamlar

Türkiye'de bankacılık sektörü tarım alanına destek vermeye devam ediyor. Tarım sektöründe faaliyet gösteren firmalara kredi desteği eylül ayı sonu itibariyle 105 milyar 266 milyon Türk Lirası olurken, geçen yılın sonunda bu rakam 100 milyar TL olarak açıklanmıştı. Bu yıl 9 aylık dönemde geçen yıla göre 4,9 milyar lira artış olduğu gözlendi.

 

Türkiye'de 2019 yılında başlatılan tarım alanında seferberlik, faizlerin düşürülmesi ve ekonominin dengelenme süreciyle birlikte sağlıklı büyüme sürecinin devam etmesi için bankaların tarım sektörüne kredi vermesiyle devam etti. Ülkemizde tarım üretimi ve verimini arttırmak amacıyla verdiği destek ve teşviklerin yanı sıra kredi faizlerinde yapılan aşağı yönlü hareket sayesinde, tarım alanında yatırım yapan firmalar da harekete geçti. "Tarım bankacılığı" olarak tarıma destek veren bankalar, sektörün canlanması adına katkı sağladı.

 

Çiftçi, üretici veya tarım sektöründe faaliyetini sürdüren şirketlerin mazot, gübre, yem, tohum, zirai ilaç, ekipman ve işletme sermayesi gibi acil nakit ihtiyaçlarının karşılanması adına bankalar ön ödemesiz olarak, hasat döneminde ödemeli ve esnek ödemeli tarım sektörüne özel kredi imkanlarını sunarken, anlaşmalı özel işyerlerine özel olarak da kredi kartları vermektedirler. BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) verilerine göre, bankacılık sektörünün tarım alanında hizmet veren firmaların stoku 9 aylık dönemde  105 milyar 266 milyon liraya ulaştı.

 

Tarım sektöründe verilen 105 milyar 266 milyon TL'lik kredi paketinin 28,6 milyar lirası kısa vadeli olarak, 71,9 milyar TL'si ise orta ve uzun vadeli olarak, 4,8 milyar TL'si ise takipteki krediler oluşturmaktadır.

 

Balıkçılık sektörüne de destek verildi

Balıkçılık sektörüne özel olarak da bankalar eylül sonu itibariyle 2 milyar 512 milyon lira kredi verdi. Geçen yıl sonunda bu rakam 2 milyar 443 milyon TL olarak kayıtlara geçmişti. Bu yıl 9 aylık süreçte geçen yıla göre 69 milyon TL artış gözlemlenmiş oldu.

 

İlginizi çekebilecek sayfalar:

Çiftçiye kredi kartı veren bankalar

Traktör kredisi veren bankalar

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap: