Devlet Katılım Bankaları Katılım Sektörüne Nefes Getirdi

Katılım bankacılığı sektörüne devlet bankalarının da girmesi, sektörü olumlu yönde yukarıya çekti.

Devlet Katılım Bankaları Katılım Sektörüne Nefes Getirdi
Türkiye'de faizsiz kredi veren bankalar olarak adlandırılan katılım bankacılığı sektörü büyümeye devam ediyor. Özellikle devlet bankalarının da katılım bankacılığı sektörüne girmesi ve kamu bankacılığından katılım bankacılığına doğru kayan bir süreç sonrasında, sektörü olumlu yönde ilerlemeye devam etti.
 
Albaraka Türk Katılım Bankası'nın tarihindeki en durağan dönemi olması veTürkiye Finans Katılım Bankası'nın da en düşük performans göstermesine rağmen katılım bankalarının aktifleri bir önceki yıla bakılırsa yüzde 37,5 bir artışla 284.4 milyar TL'ye yükseldi. Bankacılık sektöründeki artışa bakılırsa yüzde 16 olarak gerçekleşti ve sektörde toplam aktif büyüklük ise 4.5 trilyon TL olarak gerçekleşti.
 
Emlak Katılım Bankası da Devreye Girdi
1926'dan 2001 yılına kadar Türkiye'de bankacılık faaliyetlerini yürüten Emlak Bankası, geçtiğimiz yıla kadar kapatılmıştı. 2019 yılında alınan karar doğrultusunda Emlak Bankası'nın Emlak Katılım Bankası olarak faaliyetlerini yürütmesi ve tekrardan açılması için çalışmalar yapıldı. 750 milyon TL sermaye ile devlet bankası olarak hizmete başlayan Emlak Katılım, faizsiz kredi veren bankalar arasında yer alarak sektörün büyümesine katkı sağlayacak.
 
Faizsiz Bankacılık Faaliyeti Yapacak Kalkınma ve Yatırım Bankası Kuruldu
Türkiye Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreteri Osman Akyüz, faizsiz bankacılık hizmeti verecek olan kalkınma ve yatırım bankasının kurulduğunu duyurdu. Hizmete başlayan bankanın "faizsiz kredi vereceğini" açıklayan Akyüz, 2019 yılında katılım bankacılığının büyüdüğünü belirtti.
 
Siz de faizsiz kredi veren bankalar sayfamıza bakarak tğm faizsiz kredilere göz atabilir ve katılım bankacılığı hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yorum yap:

Kapat