EFT Gönderim Ücreti 1 TL'ye Düşürüldü

EFT ücreti 1 TL'ye düştü! Bankaların ücret ve komisyonlarına ilişkin sınırlamalar yürürlüğe girdi. İnternet şubesinden ve mobil şubeden yapılan EFT işlemlerinde 1 TL ücret alınacak.

EFT Gönderim Ücreti 1 TL'ye Düşürüldü

Geçtimiz günlerde BDDK'nın bankaların yüksek komisyon ücretleriyle ilgili çalışmalar yaptığını bu haberimizde duyurmuştuk. Bankaların fahiş oranda komisyon ve ücretlerini sınırlandıran yenilemeler Mart ayı itibariyle yürürlüğe girdi.

EFT Ücreti 1 TL Oldu

Bankaların internet ve mobil şubeden yapılan eft işlemleri için en az 6 TL kestiği komisyon ücreti 1 TL'ye düşürüldü. EFT ücreti, ATM cihazlarından yapılan işlemler için 2 TL (Daha önce 17 TL), banka şubesinden ve diğer kanallar ile yapılan işlemlerde ise 5 TL (Eskisi 67 TL) oldu. EFT gönderim işlem tutarı 1.000 TL ile 50.000 TL arasında olan işlemlerde bu sınırlar ise 2 TL, 5 TL ve 10 TL olarak belirlendi. Bireysel müşterilerden kaybolan veya çalınan kartlar için yılda iki adete olmak üzere kart yenileme ücretleri de kaldırıldı. Yıl içerisinde ikiden fazla kart yenilemesinde ise sadece kart maliyeti alınacak.

Ticari Hesaplar İçin Hesap İşletim Ücreti Kaldırıldı

Danıştay 15. Dairesi 2018 yılında bankaların bireysel müşterilerden aldığı hesap işletim ücretlerini kaldırmıştı. Bireysel müşterilerden hesap işletim ücreti alınmasa da, ticari müşterilerden ücret alınmaya devam ediliyordu. Yeni bir çalışma ile ticari müşterilerden alınan hesap işletim ücreti ve hesap açılş ücreti kaldırıldı. Ticari kredilerde kredi kullanım ücreti yüzde 2 seviyelerinin üzerinde olurken, yeni tebliğ ile bu ücret en fazla yüzde 1 olarak güncellendi.

Ayrıca ticari kredi kartlarından kullanılan nakit avans komisyon ücreti de yüzde 1'e düşürülürken, erken ödeme komisyonu kalan vadesi 2 yıla kadar olanlar için yüzde 1'e, 2 yıldan uzun vadesi olanlar ise yüzde 2'ye indirildi.

İlgili sayfalar:

EFT saatleri

Yorum yap:

Etiketler
Kapat