Güvenli Bankacılık İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık işlemlerinizde güvenliğinizi arttırmak için yapmanız gereken en önemli şeyleri sıraladık.

Güvenli Bankacılık İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

  Türkiye'de, geçtiğimiz dönemlerde bir çok kişinin internet veya telefon yoluyla dolandırılması ve bu durumun insanların algısı üzerinde oynaması ile birlikte internete olan güven oldukça düşmüştür. İnternet her zaman karanlık gibi gözükse de ve her zaman güvenlik açıklarının olabileceği düşünülse de aslında bankalar müşterilerinin bilgilerinin çalınmasını önlemek için üst düzey korumalar sağlamaktadırlar. Bankaların siber güvenlik birimleri yenilikçi ve gelişen teknolojileri takip ederek, açıkları bularak bunlar için önlem alıyor ve uyguluyorlar. Fakat bazı durumlarda bu önlemler de yeterli kalmamakta ve bir çok kişi şifresinin çalındığını, linke tıkladığını ve paralarının hesabından gittiği yönünde bankalara ve emniyete şikayette bulunuyorlar.

Türkiye'nin en büyük finansal bilgi sitesi Kredibankalar.com olarak sizler için bankacılık uygulamaları ve mobil ortamda güvenliğinizi üst düzeye çıkarmak için yapmanız gereken şeyleri ele aldık ve aşağıda sıraladık.

Bankadan gelen sms şifrelerini paylaşmayın

Bankanızın internet bankacılığına giriş yaparken cep telefonunuza gönderilen SMS şifresi size özel olarak yollanmaktadır. Bu şifreyi banka çalışanları dahil olmak üzere kimseyle paylaşmayınız.

İnternet şubesine girerken bankanın isminin doğru olduğunu kontrol edin

Bankanızın internet bankacılığına giriş yaparken banka isminizi google.com gibi güvenilir arama motorlarından yapın. Twitter, Facebook, İnstagram gibi sosyal medya hesaplarından güvenilir olmayan dolandırma amaçlı pek çok reklam verilmektedir. Bu reklamlara tıklayarak banka şifrenizi, TC kimlik numaranızı ve cep telefon numaranızı paylaşmayınız.

Mobil Uygulamayı App Store veya Google Play'dan indirin

Bankanızın mobil uygulamasını kullanmaya karar verdiyseniz bunun için bankanızın resmi sitesinden veya Android cihazlar için Google Play, İOS cihazlardan ise App Store uygulamasından indirebilirsiniz. Güvenilir olmayan kaynaklardan indirilen uygulamalar şifrelerinizi ve kişisel bilgilerinizi çalabilir.

Gelen sahte e-postalara dikkat edin

Günümüzde pek çok kaynaktan e-posta alabiliyoruz. Özellikle banka e-postaları bilgilendirici olsa da bazı durumlarda dolandırıcılar bankaları e-postalar ile bile taklit edebiliyor. Gelen e-posta adresinizi mutlaka kontrol ediniz, bankadan gelip gelmediğine bakınız ve kesinlikle e-postayı yanıtlayarak veya formlar ile yine şifrenizi paylaşmayınız!

Şifrenizi kesinlikle kaydetmeyin

Bir çok kişi şifreyi unutmamak amacıyla cep telefonuna, bilgisayarına kaydetmekte hatta bazı kişiler banka kartlarının üzerine bile yazmaktadır. Şu bilinmelidir ki eğer hedef haline geldiyseniz yanlış kaynaklardan indirilen uygulamalar sayesinde dolandırıcılar şifrelerinize kolaylıkla ulaşabilir. Bundan dolayı şifrenizi herhangi bir yere kaydetmeyin. Güvenmediğiniz uygulamalara izin ayarı vermeyiniz.

İnternetten kredi başvurusu yaparken dikkat edin

Yine kötü niyetli kişiler özellikle Google gibi arama motorlarına reklamlar vererek üst sıralarda çıkabiliyor ve banka algısı yaratarak veya "kredi çıkardığını" iddia ederek formlar aracılığıyla kişiler bilgileri almaktadır. Ayrıca bu kişiler sicili bozuk olanlara kredi çıkartabildiklerini iddia etmektedir. Sicili bozuk olan kişiler eğer belli teknikleri uygulamazsa kesinlikle bankalardan kredi çekemez. Bu ve bunun gibi iddialarla sizden dosya masrafı gibi saçma şeylerle para isteyen, kişisel bilgilerinizi isteyenlere kesinlikle inanmayınız ve emniyete bu kişileri bildiriniz.

Şifrelerinizin çalındığını düşünüyorsanız hızlı olun!

Eğer bankacılık şifrelerinizin başka bir kişinin eline geçtiğini yani çalındığını düşünüyorsanız elinizi hızlı tutmanız gerekmektedir. Bunun için bankanızın müşteri hizmetleri numarasını aradıktan sonra "kayıp-çalıntı bildirimi" bölümüne giderek müşteri temsilcisine durumu bildirmeniz gerekmektedir. Bankaların müşteri hizmetleri numaralarına ulaşmak istiyorsanızDirek Bağlanmasayfamızı inceleyebilir veyabankalarsayfasına bakabilirsiniz.

Siz de kredi çekmeden önce Kredibankalar.com sitemizden İhtiyaç kredisi hesaplama aracımızı kullanarak tüm bankaların güncel kredi hesaplama karşılaştırmasını yapabilirsiniz. Sitemizi takip etmeye devam ederek güncel bankacılık ve finans bilgilerine ulaşabilir, aklınıza takılan detayları bizlere mail yoluyla veya konuların altında yer alan yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Yorum yap: