Hüseyin Aydın: Faizleri biz belirlemiyoruz

Hüseyin Aydın: Faizleri biz belirlemiyoruz

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Tbb toplantısında gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. Hüseyin Aydın faizlerin düşürülmesiyle ilgili gelen eleştirilere "faizleri biz belirlemiyoruz" dedi.

Hüseyin Aydın: Faizleri biz belirlemiyoruz
TBB Başkanı (Türkiye Bankalar Birliği) Hüseyin Aydın, Tbb Genel Kurulu'nda gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. Aydın, kredilerin büyümesi için mevduatların da büyümesi ve özkaynakların araya girmesini belirtti "Bütün kaynaklar toplantığı zaman mevduatın hepsini kredi olarak kullanıldı. İleriye baktığımızda ise bankacılık sektöründe büyüklüğü, milli gelirden daha yüksek olacağı yönünde beklentimiz var" dedi.

Kgf kredileri hem arz hemde talep tarafını olumlu yönde etkiledi diyen Aydın devam etti "Yeni alınacak krediler ya da yapılandırmalar ile büyümeye destek olduk, olmaya da devam edilecektir. Buna göre aşağı yönlü olan her türlü kredi büyümeleri yukarı harekete geçmiştir. Kredilerin artışı büyümeye de olumlu etki etmektedir." dedi.

Aydın sektördeki bilanço büyüklüğünün ise 2,4 trilyon Tl olduğunu belirterek, bankacılık sektöründe oluşan yüksek şoklara karşı da dayanıklı olduğunu belirtti.

"Faizleri biz belirlemiyoruz"

Son zamanlarda faizlerin düşürülmesi için yapılan eleştirilere de değinen Aydın "Faizleri kesinlikle biz belirlemiyoruz, mevduat sahipleri belirliyor. Faizlerin düşürülmesi için elimizden gelen gayreti ve çabayı göstereceğiz." dedi.

Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap: