Katılım Bankalarına fıkıh kurulu kuralım açıklaması
sponsorlu reklamlar

Katılım Bankalarına fıkıh kurulu kuralım açıklaması

Son zamanlardaki fetvalarla ilgili şaşırtan Diyanet İşleri, bu kez de katılım bankalarını şeriate göre kontrol edecek bir Fıkıh Kurulu kurmayı tartıştı. Kurul, finansal ürünlerin onayında rol alacak.

Katılım Bankalarına fıkıh kurulu kuralım açıklaması
sponsorlu reklamlar
 Diyanet İşlerine bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan ortalığı karıştırabilecek bir teklif geldi. Kurul üyesi Prof. Ahmet Yaman, Diyanet Dergisi'nde kaleme aldığı "Ekomomi ve Değer" başlıklı yazısında, faizsiz olarak hizmet veren katılım bankalarının sermaye sahibi diğer dindar kesimler için iyi bir adım olduğunu belirtti ve bununla ilgili olarak sektörel faaliyeti "şeriate göre denetleyecek bir Fıkıh Kurulu'nun olmasını istedi. Prof. Ahmet Yaman, Antın bankacılığı da dahil olmak üzere tüm bankacılığın ve kart işlemlerinin bu kurul onayından geçmesi gerekiyor" dedi. Yaman, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sık sık gündeme taşıdığı "paranızı yastık altında saklamayın" sözlerine de destek verdiğini belirterek "Sermayeyi yastık altında saklamak zekat sorumluluğu taşır" uyarısını da yaptı.

"DİNDAR KESİM PARASINI SAKLADI"


Yaman'ın makalesinde halkın inanç ve ahlak değerlerinin uyumlu olarak özen göstermeyen bir piyasa var olduğunu ve finans sisteminin ortaya çıkarıldığını iddia ederek "Hal böyle olunca da dindan kişiler, ekonomik olarak değerlerini piyasaya sürmedi. Birçok kişi meşruiyet kaygısıyla beraber yatırım yapmaktan korktu, bunların doğrudan yada dolaylı olarak faiz oranları anormal olarak artmış, maliyetler yükselmiş, kayıt dışılık hakim olmuştur. Büyüme yavaşlamış, milli gelir istenilen derecede yükselmemiş ve daha birçok olumsuz sonucu getirmiştir." dedi.

Faizsiz konut kredisi veren bankalar

"DEVLET BOŞ TARLALARA EL KOYABİLİR"

"İslam, hiç kimsenin haksızlığa gelmeyeceği bir ekonomik sistem ve tasavvufuna sahiptir diyen Prof. Yaman, İslam'ın ekonomik ilkelerini belirtti:
"Özel mülkiyet koruma altına alındı, dini,hukuki, ahlaki ve resmi sınırlama dışındaki kişilerin kendi mülkünde tasarruf hürriyeti olduğu belirtildi. Risksiz ve emeksiz olarak kazanç değerli değildir. Böyle değersiz kazançlar ise en başta gelen şekli de faiz, haramdır. Sermayeyi yastık altında tutmak asla doğru olamaz. Yatırıma konu olmayan sermayeye zekat sorumluluğu vardır. Sahibinin değerlendirmediği tarım arazilerine devlet tedbirler alabilir. Mal ve sermayenin belli ellerde toplanması engellenir." açıklamalarını yaptı.

Sözcü
Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap: