Konut Kredisi Faiz Oranları 9 Yılın Zirvesine Tırmandı


Konut Kredisi Faiz Oranları 9 Yılın Zirvesine Tırmandı

Ev kredisi almak isteyen kişiler faizlerin düşmesi için beklerken bankalardan şubat ayı itibariyle beklenmeyen bir yükseliş oldu. Konut kredisi faizleri mart ayında da yükselmeye devam ediyor.

sponsorlu reklamlar
Konut Kredisi Faiz Oranları 9 Yılın Zirvesine Tırmandı
07 Mart 2018 Çarşamba 23:44 tarihinde paylaşıldı.


Anında onaylanan kredi kartı:
Buraya tıklayın, hemen başvurunuzu yapın.

 

Sponsorlu bağlantılar
Ev satın almak isteyen kişileri mutsuz eden konut kredisi faizleri bankalar tarafından yükseltilmeye devam ediyor. Son 9 yılın zirvesini gören konut kredisi faizlerinin tırmanışı da önümüzdeki günlerde devam edecek gibi görünüyor. Verilere bakılırsa, bankalar tarafından ortalama olarak konut kredisi faizleri 16 Şubat itibariyle %14,80 olarak gerçekleşti bu rakam da Ağustos 2009'dan bu yana gerçekleşen en yüksek seviye oldu. 

Konut kredisi faizlerinin yükselmesi, ipotekli satışların da üzerinde oldukça etkili durumda. Türkiye'de konut satışları ocak 2018 itibariyle bir önceki yılın aynı ayına oranla uüzde 20 düşüş göstererek 28 bin 678 oldu.

Toplam konut satışlarında ise ipotekli satışların payı yüzde 29,6 olarak yapıldı. Faizlerin ocak ayı itibariyle artması da kredili satışlara olumsuz etki yarattı. Geçtiğimiz yıl 0,95 gibi oranlarla konut kredisi verilirken bu yıl ocak ayı 1,14 ile açılış yaptı. Ancak kredi faizleri hız kesmeden yükselmeye devam etti ve mart ayında en düşük faizi veren banka 1,16'ya kadar faizleri yükseltti. 

Güncel: Konut Kredisi KarşılaştırGayrimenkul temsilcileri de konut satışlarının düşmeye başladığını ve faizlerin yükselmesiyle vatandaşların daha temkinli davrandığını belirtti.

"BANKA KREDİLİ KONUT SATIŞLARINDA 7 BİN AZALMA"

Fuzul grup yönetim kurulu başkanı Mahmut Akbal geçen yıl ocak ayında 120 ay vadeli konut kredisi faizlerinin 0,95 seviyelerinde olduğunu, bu oran 2018 yılında 1,2'lere tırmandığını söyledi. Ocak ayında geçtiğimiz yılın aynı döneminde banka kredili ev satışları 7 bin düştüğünü söyleyen Akbal, bu durum markalı konut üreticisinin kendi kampanyalarını cazip getirmeye ittiğini belirtti.


sponsorlu reklamlarBu habere yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • E-mail:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.