Konut satışlarında Mart ayında %10 artış oldu
Sponsorlu Bağlantılar

 

Konut satışlarında Mart ayında %10 artış oldu

 

2017 yılında konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesiyle konut satışlarında artış olması bekleniyordu. Beklenen gerçekleşti ve mart ayında konut satışlarında %10 artış oldu.

 

Sponsorlu reklamlar
Konut satışlarında Mart ayında %10 artış oldu

 

 Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine bakılırsa konut satışları Türkiye'de mart ayında bir önceki yılın aynı ayıyla karşılaştırıldığında %10 artış göstererek 128.923 olarak gerçekleşti. İstanbul'da 22 bin 443 konut satışıyla beraber %17 en büyük pay sahibi oldu. Yine satış sayılarına bakılırsa İstanbul'u Ankara 15 bin konut satışıyla izlerken %11,6 pay sahibi oldu. %6,3 ile diğer büyük pay sahibi İzmir oldu. Konut satışının en düşük olduğu iller ise 8 konut ile Hakkari, 12 konut satışı ile Ardahan ve 39 satış ile Bayburt oldu.


Konut kredili satışlarda artış var

Hükümetin konut kredisi faizlerini indirmesi çağrısı bankalar tarafından olumlu karşılanmış ve faizler %0.88'e kadar indirilmişti. Türkiye geneli ipotekli yani kredili konut satışları bir geçen yılın aynı ayıyla karşılaştırıldığında %30 artarak 50.424 olarak gerçekleşti. Toplam satışların içerisinde ipotekli konut satışları %39 oldu. İpotekli satışlarda ise yine İstanbul 9.661 ile ile %19 pay sahibi oldu. Toplam satışlarda ise Artvin %59 ipotekli satış oranına ulaşarak en yüksek ipotekli satışların gerçekleştiği il oldu.


İlk defa satışan konutlarda artış

Türkiye genelinde ilk defa satışa sunulan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %7,6 arttı ve 56.376 oldu. Toplam satışlarda yine daha önce hiç satılmayan konutların payı ise %43 olarak gerçekleşti. İstanbul 9 bin 972 konut satışı ile %17 paya sahip oldu, Ankara ise ilk defa satışa çıkarılan konut sırasında 2. sırada yer aldı ve 3 bin 355 satış gerçekleşti.


İkinci elde artış oldu

Türkiye geneline bakıldığında ikinci el konut satışlarında artış oldu. İkinci el konut satışları mart ayında 72.547 olarak gerçekleşti. En yüksek ikinci el konut satan il ise 12 471 konut ile İstanbul oldu. Yabancılara konut satışları ise %1 azalma göstererek 1578 olarak gerçekleşti. Yabancılara satışta İstanbul 579 konut ile ilk sırada yer alırkeni 313 konut satışı ile Antalya ikinci sırada yer aldı.


Şubat Verilerinde de Artış Olmuştu

Şubat ayındaki verilere döndüğümüzde ise konut kredisi ile konus satışları %50'yi aşmıştı. İpotekli konut satışları geçen yılın şubat ayına göre %53 artış göstermişti. Gözüken o ki konut kredisi faizlerinin düşürülmesi konut piyasasına da olumlu etki yaptı.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap:



Reklamı Kapat