Kredi ve kredi kartı kullananlar için sevindirecek haber
sponsorlu reklamlar

Kredi ve kredi kartı kullananlar için sevindirecek haber

Türkiye'de 12 bankadan kredi çeken ve kredi kartı kullanan kişilere tazminat alma hakkı geldi. 2007-2011 tarihleri arasında bu bankalardan kredi ve kart kullanımları için vatandaş tazminat alabilecek.

Kredi ve kredi kartı kullananlar için sevindirecek haber
sponsorlu reklamlar
 Ülkemizde 12 dev bankanın 2007-2011 yılları arasında kredi kullanan, mevduat hesabı bulunan ve kredi kartı faizi ödemiş olan milyonlarca vatandaş tazminat hakkına sahip oldu. Bu tarihlerde faiz zararı geçiren vatandaşlar yine bankalardan tazminat talep edebilecek.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, bankaların faizleri de tüketicilerin aleyhine olduğu için Rekabet Kurulu tarafından verilen kararla birlikte 2007-2011 tarihlerinde 5 yıllık dönem zarfında 12 bankadan kredi kullanan kişiler, mevduat hesabı yatıranlar ve kredi kartı faizi ödemiş olanlar uğradıkları zarar neticesinde alınan kararla birlikte vatandaşın uğradığı zarar kapatılabilecek. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi tarafından alınan kararda 19 Ekim 2016 tarihinde oy birliğiyle beraber tüketici mahkelemlerinin davaları kabul etme zorunluluğu kararı getirildi.


Garanti bankası kart başvurusu, Garanti bankası kredi başvurusu 2017 yazılarına da göz atabilirsiniz.

Dava süreçlerini takip eden Tüketici Hakları Derneği Başkanı olarak görev yapan Turhan Çakar da Yargıtay'ın bu kararının milyonlarca vatandaşı ilgilendirdiğini ve vatandaşlarla şirketlere bankaları dava etme hakkını doğurduğunu belirtti.

2007-2011 yılları arasında bankalardan kredi kullanan, kredi kartı bulunan, mevduat hesabı kullanan her vatandaşın dava açabilme hakkının geldiğini belirten Çakar, "Demek oluyor ki bankalar kredi kullanan, kredi kartı bulunan, mevduat hesabı kullanmış olan vatandaşların o tarih arasında daha fazla faiz ödemek zorunda bırakılmış ve mevduat hesabı kullananlar da daha az faiz almışlardır. Şimdi bu yanlışın giderilmesi adına dava hakkı doğmuştur." dedi.

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, tüketicilerin uğradıkları zararların bilinmediğini ve bu nedenden dolayıdır ki "belirsiz alacak davası" açılması gerektiğinin altını çizdi. Mahkemelerin ise zararın tespiti adına Merkez Bankası ve Rekabet Kurulu'nda bulunan resmi verilere ulaşabileceğini belirten Çakar "Resmi veriler incelenip tüketicinin ödemiş olduğu faizle birlikte o tarihteki gerçek kredi faizleri karşılaştırılabilecek. Bu fark ile tüketicinin zararı banka tarafından karşılanacaktır. Bu aşamadan sonra ise belki de Yargıtaya kadar uzanmış olan dava süreçleri başlayacaktır" dedi.

Rekabet Kurulu, alınan yoğun şikayetlerden dolayı Türkiye'nin en büyük 12 bankasını incelemeye aldı ve kurul 16 Aralık 2015'te bankalara toplam 1 milyar 116 imilyon TL para cezası kesti.

Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap: