Maaşın Kaç Katı Kredi Alabilirim? (2021 Hesaplaması)

Bu sayfadan maaşın kaç katı kredi alabilirim diye merak edenlere özel olarak, maaşınızın kaç katı kredi alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Maaşın Kaç Katı Kredi Alabilirim? (2021 Hesaplaması)

 Bir çok vatandaşımız, maaşımın kaç katı kredi alabilirim diye yorum bölümlerimize yazmaktadır. Asgari ücretle çalışan veya düşük aylık üzerine çalışan kişiler maaşın kaç katı kredi alabileceklerini merak etmektedir. Öncelikle şunu belirtelim kredi başvurularında kredi notu oldukça önemli yer tutmaktadır. Kredi notunuzun yanı sıra gelirinize göre de bankalar size kredi verirler. Bankalar birer ticaret merkezi olduklarından dolayı verdikleri borç parayı zamanında ve eksiksiz geri almak isterler bu nedenle her türlü kriteri inceler ve başvuruya cevap verirler.

Maaşımın kaç katı kredi alabilirim?
2021 yılında maaşın kaç katı kredi alınabilir diye merak edenlere bu içeriğimizi hazırladık. Başvuru yaptığınız bankada geliriniz, geçmiş ödemeleriniz, kredi notunuz incelendikten sonra belli bir limit verilmesi karar verilir. Kredi notunuz çok yüksek olabilir ancak aylık geliriniz düşükse yüksek miktarlarda kredi çekemezsiniz, bu yasal olarak yasaktır. Bankalar, aylık taksit tutarı başvuru yapan kişinin maaşının en fazla %70'ine kadar (aylık taksit ödemesi) kredi verirler, bu rakam da bankaların insiyatifine bağlıdır. Yani genellikle %40-60'a kadar kredi çıkartırlar. Yine net olarak açıklayalım; 2021 yılında asgari ücretle çalışan bir kişi bankalardan en fazla (teminat ve kefil, ek gelir göstermeden) 52.573 TL kredi kullanabiilir. Tabi buda yüksek bir rakam olduğundan dolayı kredi notunun oldukça yüksek çıkması gerekmektedir. 


İlgili: Kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor

Asgari ücretle çalışana ne kadar kredi çıkar?
Bu hesaplamayı da şöyle yaptık, 2.825 TL asgari ücret alan bir kişinin maaşının %50'ı 1.412 TL eder. İhtiyaç kredilerinde de en fazla vade sayısı 36 ay olduğuna göre 1.412 x 36 = 52.573 TL etmektedir. Asgari ücretle çalışan bir kişi en fazla bu rakama kadar kredi kullanabilir. Tabi konut ve taşıt kredilerine teminat konulduğundan dolayı daha yüksek miktarlarda kredi çekebilirsiniz. Ayrıca yüksek kredi çekmek isteyen kişiler, ek gelir, teminat, kefil gibi şeyleri bankaya göstererek yüksek kredi çekebilirler. Yine bu krediyi çekebilmek için de kredi notunuzun yüksek seviyede yer alması ve bankaları tatmin edici olması gerekiyor. Bu konumuzda maaşın kaç katı kredi alabilirim 2021 araştırma sonuçlarını sizlere ilettik.

Güncel: 3 ay sigorta ile kredi veren bankalar

Yorum Yap:

Yorumlar

1 yorum yapılmış

Orhan

2019 yılında bankalar maaşın kaç katına kredi verecekler.

2018-10-17 10:56:05 -
reklamı kapat
Kapat