Merkez Bankası şirketlerin döviz borcunu inceleyecek


Merkez Bankası şirketlerin döviz borcunu inceleyecek

Türkiye'de döviz borcu olan şirketlere Merkez Bankası'ndan inceleme geliyor. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek kur riski oluşmasından dolayı sistemle ilgili açıklama yaptı.

sponsorlu reklamlar
Merkez Bankası şirketlerin döviz borcunu inceleyecek
18 Mart 2017 Cumartesi 13:05 tarihinde paylaşıldı.


Anında onaylanan kredi kartı:
Buraya tıklayın, hemen başvurunuzu yapın.

 

Sponsorlu bağlantılar
 Döviz kurlarından oluşan dengeli seyirle birlikte Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, veri takip sistemine bağlı olarak yaşanabilecek kur riski için Merkez Bankası'na yönelik olarak çalışma yapılabileceğini belirtti.

Ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek, yabancı sermayeden gelen dövizin son zamanlarda müdahale olması için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'na verilecek olan riski düşürme amaçlı olarak veri takip modeli oluşturulabileceğini belirtti. Dış politika etkisinin oldukça fazla olduğu Türkiye'de son zamanlarda büyük sorunlar yaşansa da ekonominin istiktarlı bir seyirde yol aldığını belirtti.

Yabancı sermayeden oluşan firmaların finansal verilerine ulaşılmadığı için piyasada dalgalanma olduğunu belirten Mehmet Şimşek, Türkiye'de işlem görmekte olan yabancı yatırımların firmalarının döviz akışını izlemek adına olası bir sorun zamanında da anında müdahalede bulunmak için Risk Sistemi'nin dalgalanmalardaki etkisinin önem teşkil ettiğini belirtti. Bu verilerle birlikte yabancı sermayeli veriler olarak firmalara teşvik ihtiyaçlarına yönelik olarak uygulanmaya konulması düünülmektedir. 

Bu sayede yabancı sermayeli şirketlerin hem kendi rist yönetimlerinin oluşturabileceğini hemde döviz katkısı olarak ülkemize destek olacaklarını söyledi. Firmaların finansal önlemlerine yönelik olarak bilgilere ulaşılabileceğini belirten Şimşek, sistem tarafından olan kayıttaki içeriklerle beraber korunma yöntemleri de artırılmış olacaktır. Yaklaşık olarak 23 bin firma ele anınacak ve yaşanan döviz borçlarına yönelik olarak çeşitli önlemler de zamanında uygulanabileceğini açıklayarak konuşmasını bitirdi.
sponsorlu reklamlarBu habere yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • E-mail:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.