sponsorlu bağlantılar

Rekabet Kurulu'ndan tüketicilere müjde geldi

Rekabet Kurulundan tüketicilere müjde niteliğinde haber geldi. Bankaların faizleri tüketicilerin aleyhine belirledikleri kanıtlanmasından sonra bankalara ceza yağdı.

sponsorlu reklamlar

2017-03-07 13:03:33

 

ANINDA ONAYLANAN

KREDİ KARTI:

Siz de Akbank kredi kartı sahibi olmak istiyorsanız buraya tıklayın, başvuru formunu doldurun, kartınız hemen adresinize gönderilsin.

 

sponsorlu reklamlar

 

 

  Rekabet Kurulundan tüketicileri sevindirecek bir haber geldi. Bankaların faizleri birlikte ve tüketicilerin aleyhine belirledikleri kanıtlanmasından sonra 2007-2011 tarihlerinde 5 yıllık dönemde 12 bankanın kredi müşterisi, mevduat kullanan ve kredi kartı faizi ödeyen tüketiciler dava açmak için mahkemelere başvurdu. Tüketici mahkemeleri ise davayı kabul etme yetkileri olmadığı gerekçesini göstererek başvuruları reddetti.


EMSAL NİTELİK TAŞIYOR

Yargıtay'a şikayet yağması üzerineyse tüketici mahkemeleri, Yargıtay 13. Hukum Dairesi tarafından 19 Ekim 2016'da alındığı kararla birlikte davaları kabul etme zorunluluğu getirdi.

 

 

 

BANKALARA CEZA YAĞDI

Şikayetlerin artmasıyla beraber Rekabet Kurulu, Türkiye'de en büyük olarak gösterilen 12 bankaya kredi ve kredi kartı faizlerinde anlaşıp düzenli olarak tüketici lehine hareket edildiği tespit edildi. Bunun sonucunda; 2011 yılındaki incelemeler sürdürülerek, 16 Aralık 2015'te 12 bankaya toplamda 1 Milyar TL'nin üzerinde ceza kesildi.

 

DAVALAR NASIL AÇILACAK?

Vakıf, kamu kuruluşları ve dernekler asliye hukuk mahkemelerine, tarım kredisi kullanan çiftçiler ve firmalar da ticaret mahkemelerine başvurabilecek.

Bireysel müşteriler ise tüketici mahkemeleri aracılığıyla belirsiz alacak davası açabilecek.

Bankaların davalara itiraz etmesi sonucunda davalar tüketici mahkemesine gidecek ve buradan da çıkacak sonuç ile davaya Yargıtay bakacak.


Kredibankalar.com / Ekonomi Bülteni

 

Başvur:

Akbank Axess kredi kartı başvurusu

 

sponsorlu bağlantılar
Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap!

Güncel:
Vakıfbank EFT Limiti Yükseltme
Tarih : 2019-06-07 18:20:00
İş Bankası Veri Uzmanı Sınavı 2019
Tarih : 2019-06-04 18:52:00
reklam kodu
KREDİ HESAPLAMA
Kredibankalar.com'da
En uygun krediyi bul!

Onlarca bankanın ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ve mevduat faizi hesaplaması yapmak için siz de kredi bankalar'ın hesaplama araçlarını hemen kullanın.

KREDİ HESAPLAMA