SEO nedir? 2022 SEO Teknikleri Listesi

SEO nedir, seo nasıl yapılır, 2022 seo teknikleri ve yenilikleri hakkında tüm detaylı bilgileri bu sayfada liste olarak hazırladık. SEO yapmak isteyenler bu rehberi kaçırmasın!

SEO nedir? 2022 SEO Teknikleri Listesi

Bu sayfamızda 2022 seo trendleri listesi yanı sıra Seo nedir, nasıl yapılır, seo yapma teknikleri, Google optimizasyon işlemleri hakkında rehber niteliğinde içeriği inceleyebilirsiniz. SEO, Google ve diğer arama motorlarına yönelik olarak doğal trafikçiyi arttırmaya yönelik olarak yapılan çalışmaların tümüne verilen isimdir. İngilizce kısaltması SEO'nun açıklaması ise Search Engine Optimization; Türkçe anlamı ise Arama Motoru Optimizasyonu olarak adlandırılır. Dünya'nın birçok ülkesinde ve Türkiye'de en büyük arama motoru Google.com olduğundan dolayı genellikle Google'a yönelik SEO çalışmaları yapılır. SEO çok farklı yöntemlerle yapılsa da, resmi yani illegal olmayan sitelere genel olarak beyaz şapka SEO (White Hat SEO) çalışmaları uygulanır. Firmalar veya web siteleri için müşteriye ulaşmanın en kolay yolu SEO yaptırmaktan geçer. Seo yaptırarak sürekli olarak harcamanız gereken reklam giderlerinden kurtulabilir, hedef kitlenizin sizi bulmasını kolaylaştırabilirsiniz.

SEO Nedir?

SEO en kısa anlamıyla web sitesini arama motoru Google'un sunduğu kurallara göre optimize ederek, siteyi belli anahtar kelimelerde ön sıraya çıkarıp doğal yoldan hedef kitleye ulaştırma çalışmalarına verilen hizmettir. Seo, günümüzde firmalar için olmazsa olmaz bir çalışmadır. Firmalar veya işletmeler web sitelerine SEO hizmeti alarak Google arama motorunda ön sıralarda çıkabilirler. SEO hizmetindeki amaç web sitesini arama motoru yani Google.com kriterlerine uygun hale getirilmesidir. SEO hizmeti aldıktan sonra ilk olarak internet sitesinin iç SEO çalışmaları (On Page SEO) yapılır. Sonrasında Off Page yani site dışı çalışmalar yapılarak sitenin anahtar kelimelerde Google'da ön sıralara çıkması amaçlanır. Her SEO firmasının farklı teknikleri bulunsa da genel olarak çalışmalara site içi seo hizmeti ile başlanır. On Page Seo; teknik seo çalışmalarını da kapsayabilir.

Google SEO Nasıl Yapılır?

Yerel bir işletmeyseniz SEO çalışmalarını kendi kendiniz yapabilirsiniz. Ancak bunun için teknik bilginizin bulunması gerekebilir. Örnek olarak Mersin'de rent a car hizmeti veren yerel bir firmaysanız, "Mersin rent a car, Mersin araç kiralama, Mersin oto kiralama" gibi kelimelerde Google'da ön sıralarda çıkmanız gerekir.

İlk olarak hedef kelimelerinizin aylık "tahmini" kaç araması olduğunu Google ADS panelinden ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Bunun için https://ads.google.com sitesine girin. Yeni bir hesap oluşturduktan sonra Google Anahtar kelime planlayıcısı sayfasına gidin ve hedef kelimelerinizi aralarında virgül bırakarak yazıp arayın. Bu ekranda konumunuzda veya Türkiye'de ya da farklı bir bölgede insanların o kelimeyi ne kadar aradıklarını yaklaşık değerlerle öğrenebilirsiniz. Aşağıda "Mersin rent a car" kelimesi için bir arama yaptık ve aylık arama değerlerini öğrendik. Ayrıca Moradam SEO ekibinin resmi seo sayfasından ayrıntılı olarak seonun ne olduğunu, nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. SEO hizmetini bir SEO firmasına yaptıracaksanız oldukça dikkatli bir şekilde firmayı veya Seo hizmeti veren kişiyi seçmeniz gerekmektedir. Bu konuda bilgisinin ne kadar olduğunu, geçmiş referanslarını, siteye yapılacak çalışmaları öğrenerek en doğru SEO hizmeti veren firmayı seçebilirsiniz.

2022 SEO Trendleri

Google'da yazarak arama yapan kullanıcıyı hedeflemek yerine, sesle arama yapan kullanıcılara göre optimizasyon yapmak 2022 SEO trendleri arasında yer alacak. Yapısal veri işaretlemesi olan Speakable işaretlemesi şuan için beta olarak kullanılıyor ancak ilerleyen günlerde tüm sitelerin bu yapısal işareti optimize etmesi gerekecek.

1. Kullanıcının Arama Niyeti

Google'un sunduğu kaynaklarda açık olarak kullanıcıların arama niyetini düşünerek içerik oluşturmamız yönünde öneriler yer alıyor. 2022 yılında arama motorları odaklı içerik üretmek geçmiş yıllara bakarak büyük bir hata oluşturabilir. Web sitenize giriş yapan ziyaretçiler, aradığını sitenizde bulamazsa düşüş yaşayabilirsiniz. Google, içeriğinizi kaliteli olarak görse bile web sitenize giren kullanıcı aradığı şeyi bulamadan çıkarsa olumsuz etki yaşarsınız.

Sadece tek anahtar kelime odaklı içerik üretmek de hata oluşturur. Kullanıcılar arama kelime

2. Başlıklar Değer Kazanıyor

Blog içeriklerinde bulunan H etiketleri yani başlıklarının önemi 2022 yılında daha da artıyor. Google'ın son güncellemelerinde test ettiği tab bar alanı da başlıkların değer kazanacağını doğruluyor. İçerikle bağlantılı olan alt konuları H başlıkları halinde sıralamanız sonrasında Google'da yükselebilirsiniz.

3. Rakibinize göre farklı içerik oluşturun

Herkes tarafından yazılan bir içerik sizi ön plana taşımayacaktır. Özellikle Korona döneminde bilindiği gibi pek çok kişi internet sektörüne adım attı. Artık kodlama bile bilmeyen kişiler web site yönetmeye başladı. Bu durumda herkesin yaptığı bir şeyde Google sizi ön plana atmaz. Kullanıcı odaklı olarak içerikler üreterek, sürekli olarak kullanıcılarınızı düşünün. Üst sıralarda yer alan web siteleri analiz ederek, onların yaptıklarından farklılık oluşturan içerikler üretin.

4. Sesle Aramaya Optimizasyon

Günümüzde sesle arama, yazarak arama yapan kullanıcılara göre daha trend bir durum haline dönüştü. Yapay zekanın günden güne hayatımızda önemli bir yer edinmesi, Google Asistan, Siri ve Alexa kullanıcıları sesli aramaya yöneldi. Sesli aramalar için web sitenizi optimize ederek, 2022 seo trendlerini yakalayabilirsiniz.

5. Site Hız Optimizasyonu

Geçtiğimiz yıllarda özellikle Adsense yayıncısı olan web siteler oldukça hantal çalışıyordu. Bu durum sıralamaları olumsuz yönde etkilemiyordu ancak Google'un yaptığı güncellemeler sonrasında; yine "kullanıcı deneyimi" sıralama sinyali olarak web site hızı oldukça büyük değer kazandı. Eğer web siteniz yavaş açılıyorsa, bu iyi bir deneyim sunmamaktadır. Bundan dolayı artık hızlı açılan web sitelerini Google ön sıralara atmaktadır.

6. Tarama Bütçesi Optimizasyonu

Her alanda olduğu gibi, Google'ın kaynakları da sınırsız değildir. Google, kaynaklarını boşa harcamak istememektedir. Bundan dolayı web sitenizin tarama istatistiklerini kontrol ederek, site haritası ve web sitenizi buna göre optimize edin. Google tarama bütçesini, sitenizin ihtiyaçları doğrultusunda yapılandırın.

7. Rich Snippets Kullanımı

Bazı durumlarda 1. sırada çıkmak bile kullanıcıyı sitenize çekmeyebilir. Google, 2020 yılından sonra giderek geliştirdiği sıfırıncı konum yani Rich Snippets'de çıkmak için sitenizi doğru şekilde yapılandırın. Google arama sonuçlarında görünümünüzü zenginleştirmek amacıyla yapısal verileri kullanabilirsiniz. Arama sonucunuzu yapısal verilerle zenginleştirerek kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz.

SEO Çeşitleri Nelerdir?

 1. Yerel SEO
 2. Genel SEO
 3. Uluslararası SEO
 4. Mobil SEO

1. Yerel SEO

Örnek olarak Mersin'de hizmet veren bir elektrik firması için "Mersin Elektrik, Mersin Elektrik Firması" gibi kelimelerde yapılacak olan SEO çalışmalarına yerel seo adı verilir. Bu firma eğer Türkiye genelinde hizmet vermek istiyorsa Genel SEO yaptırmalıdır.

2. Genel SEO

Ülke çapında yapılacak SEO hizmeti çalışmalarına genel seo denilmektedir. Genel seo hizmeti içerisinde teknik seo, site içi ve site dışı seo hizmetini kapsamaktadır. Genel SEO hizmeti sadece bu başlıklardan birisi veya birkaçını değil, hepsini kapsamalıdır. Eğer alınacak SEO hizmeti sadece backlink yani site dışı SEO çalışmasıyla sonlanacaksa bu genel seo değil site dışı SEO olarak adlandırılır.

3. Uluslararası SEO

Bir web sitesinin bir kaç farklı dilde on page çalışmaları tamamlanarak uluslararası alanda Google veya diğer arama motorlarına uygun hale getirme işlemine uluslararası seo hizmet adı verilir. Bir seocunun uluslarası seo hizmeti verebilmesi için iyi derecede İngilizce bilmesi beklenir.

Örnek olarak uluslarası toptan hizmet veren bir şemsiye satış firmanız olduğunu varsayalım. Bu şemsiyeleri yurtdışına toptan satabilmek için hedef ülkeye web siteniz için dil çalışmaları yapılması gerekir. Bunu da SEO hizmeti veren firmalar kolaylıkla yapabilir. Ayrıca hedef ülkede sadece marka isminiz değil toptan şemsiyenin İngilizcesi "Wholesale Umbrella" kelimesinde çıkmanız gerekir.

4. Mobil SEO

2017 yılından beridir Google web sitelerinin mobil uyumlu olmasına oldukça önem vermektedir. Google mobil yapılandırma seçme sayfasında da açıklandığı gibi sayfaların mobil uyumlu olması ve hızlı açılması Google için çok önemli bir sıralama faktörüdür.

Ayrıca web siteleri için Google tarafından geliştirilen Test my site sayfasından sitenizin hızını ölçebilir, önerileri görüntüleyebilirsiniz.

Diğer yandan web sitenizde belli bir sayfanın hızını ölçmek için fareye sağ tıkladıktan sonra İncele > Lighthouse sayfasından "Rapor Oluştur" butonuna tıkladığınızda web sitenizin tüm teknik değerlerini Google sizin karşınıza rapor olarak çıkarır.

Lighthouse verileri SEO firmaları için oldukça değerlidir ve web site sahiplerinin bu sayfadaki uyarıları dikkate alarak çalışmalar gerçekleştirmesi gerekebilir. Lighthouse hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayıp Google'un önerilerini inceleyebilirsiniz.

SEO Teknikleri

 1. Beyaz Şapka SEO (White Hat SEO)
 2. Siyah Şapka SEO (Black Hat SEO)
 3. Gri Şapka SEO (Grey Hat SEO)

1. Beyaz Şapka SEO Nedir?

Genellikle Google başta olmak üzere bir arama motorunun kurallarına yönelik olarak, arama motorunu yanıltıcı hareketlerde bulunmadan yapılan çalışmaların tümüne beyaz şapka SEO denilmektedir.

Siyah şapka SEO çalışmaları ise genellikle illegal olarak hizmet veren bahis siteleri, maç izleme siteleri gibi yasal olmayan web sitelerinin yaptığı çalışmalardır. Siyah şapka SEO çalışmalarında arama motorunu manüpüle edebilecek her türlü teknik kullanılır ve bir süre sonra bu tekniği uygulayan web sitesi sıralamalardan kaybolabilir.

Google, siyah şapka seo çalışması yapmış bir web sitesi tespit ederse sıralama cezasıyla cezalandırabilir.

2. Siyah Şapka SEO Nedir?

Siyah şapka SEO çalışmaları, beyaz şapkaya göre arama motorunu yanıltıcı teknikler uygulamaktır. Örnek olarak Google'da bir sitenin farklı bir siteye "ücretli" olarak link çıkması yasaktır. Bu durumu google öğrendiği anda iki siteye de ceza uygulayabilir.

Siyah şapka seo çalışmalarını genellikle yasal olmayan web siteleri uygulamaktadır ve bir süre sonra Google'dan ceza yiyerek ortadan kaybolmaktadırlar. Siyah şapka seo çalışmalarının sonucu Google'dan yasaklanmaya ve bir daha sıralamalarda çıkmamaya kadar gidebilir.

Black hat seo olarak da adlandırılan siyah şapka seo'da bir web sitesi hacklanerek seo hizmeti aldığı web sitesine gizlenmiş linklerle çalışma yapılabilir. Ancak Google bunu anladığı anda sitelere ceza uygular.

SEO Çalışmaları

Web sitesine yapılacak çalışmalar, SEO uzmanları tarafından site içi SEO ve site dışı SEO olmak üzere iki farklı kola ayrılmaktadır. Bir seo uzmanı site içi seo hizmeti verirken, site dışı seo hizmeti veremeyebilir. Seo hizmeti alırken SEO uzmanının yapacağı çalışmaları öğrenerek kesinlikle sözleşme imzalamanızı ve çalışmaları resmi olarak yaptırmanızı öneririz.

Site içi SEO

Google'da sitenizi ön sıralarda görmek için, web sitenizin teknik altyapısının yeterli olması gerekmektedir. Site içerisinde yapılacak teknik düzenlemeler ile site içi seo "on page seo" hizmetini gerçekleştirirsiniz. Site içi seo çalışması yapabilmek için teknik bilgilerinizin olması gerekirken, site dışı seo çalışmalarını sadece bilgisayar kullanmayı bilen kişiler de yapabilir.

Site içi seo çalışmaları, tüm sayfa ve kategorilerin sitenin ana başlığıyla uyumlu hale getirerek site hızı, mobil ve masaüstü sayfa açılış değerlerleri, FCP (First Contentful Paint), LCP, TTO, TBT, CLS değerlerinin tümünün iyileştirme çalışmalarını kapsamaktadır. Bu değerlerin iyileştirilmesi için SEO uzmanının iyi derecede teknik altyapısının olması gerekir.

Site dışı SEO

Site dışı seo çalışmaları tanıtım yazısı, backlink, reklam çalışmaları gibi sitenin dışında gerçekleştirilen tüm çalışmalara verilen isimdir. Sitenin site içi seo çalışmalarını yapmadan site dışı seo çalışmalarına başlamak başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

Çünkü sitenin hızını ve diğer değerlerini arttırmadan yapılacak site dışı seo çalışmaları siteye olumlu yönden katkı sunmayacaktır. Site dışı seo çalışmalarında uygulanan en popüler teknik ise siteye kaliteli web sitelerinden yüksek değerlerler backlink göndermektir. Ancak Google başta olmak üzere diğer arama motorları, manipüle edebilecek her türlü işleme karşıdır. Site dışı seo çalışması yapılırken de oldukça dikkatli davranılması, işi zamana yayılması oldukça önemlidir.

Sık yapılan SEO hataları

Hedef kitle seçimindeki yanlışlıklar

Bir web sitesinin otoriter olmadan önce her türlü konuyu ele alması oldukça yanlış bir karardır. Örnek olarak Mersin rent a car firmasının blog sayfasında "Nane limon çayı nasıl yapılır" gibi bir makalenin olması siteye olumsuz yönden etkiler.

Yanlış site başlığı ve meta etiketler

Sitede bulunan Google'u manipüle edecek her türlü davranış siteyi olumsuz olarak etkiler. Örnek olarak siteye ait

etiketinin boş olması veya yanlış kullanımı bir seo hatasıdır. Ayrıca web sitenizde description, author, robots ve zengin içerikler olarak işaretlenebilen Schema.org yapısal verilerinin de olması gerekir. Bu alanları teknik bilgisi olan bir SEO uzmanının ele alması ve tamamlaması gerekmektedir.

Çok Sayıda Backlink

Siteye hızlı bir şekilde çok sayıda backlink göndermek en sık yapılan SEO hataları arasında yer almaktadır. Geçtiğimiz yıllarda Footer backlink alarak ön sıralara çıkmak oldukça popüler olsa da Google bu işlemin yasak olmasından dolayı pek çok siteyi cezalandırarak sıralamalardan sildi.

İçeriğin güncel tutulmaması

Google, güncelliği çok sevmektedir. Siteyi açıp öylece kendi halinde bırakmak sık yapılan seo hataları arasında yer almaktadır.

SEO Hizmeti

Seo çalışması yapmak isteyen işletmeler veya web siteleri tarafından, bir SEO çalışanı istihdam etmek veya SEO uzmanına çalışma yaptırmayı kapsamaktadır. SEO hizmeti veren firmalar veya bireysel olarak çalışan SEO uzmanları, genellikle site içi ve site dışı seo çalışmaları gerçekleştirmektedir.

SEO hizmeti çalışması sonrasında rapor olarak müşteriye SEO hizmeti raporu sunulur ve çalışmaların ne derecede başarılı olup olmadığı gözlemlenir. SEO hizmeti almanın faydaları ise:

 • Reklama sürekli para ödemeden ön sıralarda çıkarsınız,
 • Siteniz daha hızlı yanıt verir,
 • Daha fazla hedef kitleye ulaşırsınız,
 • Güvenilirlik ve prestij sağlar,
 • Kitlenizi öğrenmek için gerçek değerleri öğrenebilirsiniz,
 • Uzun vadeli etkili sonuçlar alırsınız,
 • Daha iyi kullanıcı deneyimi sağlar.

SEO Optimizasyon Çalışmaları

Her SEO uzmanına göre bu çalışmalar farklı olsa da, genel olarak sitenin optimizasyon başlıkları aşağıdakilerden ele alınmaktadır:

 • W3C geçerlemesi
 • Statik IP
 • Hızlı Hosting seçimi
 • SSL kurulumu
 • LSI tekniği ile eşdeğer içerikli kelimelerin içeriğe yansıtılması
 • Link yapısının ve kategori kurgusunun yapılması
 • "robots.txt" dosyasının kullanımı
 • Sayfalara uygun başlıklar seçilmesi (Title)
 • Breadcrumbs (Ekmek Kırıntısı) kullanılmalı
 • Canonical Url yapısının kullanılması
 • İçeriğin özgün olması (başka sitelerden kopyalanmamış olması)
 • Site içi dolaşımın düzenlenmesi
 • Sitenin içeriği ile alâkalı başka sitelerden bağlantı toplanması
 • Meta etiketlerin kullanımı
 • Mobil uyumluluk
 • Sitenin seçilen anahtar kelimelerin site içeriğindeki yoğunluğunun belirlenmesi
 • Arama motoru örümceklerinin siteyi daha hızlı taraması için site haritası oluşturmak
 • İlgili anahtar kelimeleri kalın veya italik şekil gibi özellikler kullanarak ön plana çıkarmak
 • Resim alt etiketlerinin içerik ile uyumlu hâle getirilmesi
 • Bir sayfadaki link sayısının 100'ün altında tutulması
 • Kullanıcı dostu url yapısı tercih edilmesi
 • Site açılış hızına doğrudan etki edebilecek unsurların gözden geçirilmesi
 • Sitedeki tüm metinlerin site geneli ile uyumlu olması
 • Tablo düzeni ile tasarlanmamış, CSS tabanlı sitelerin oluşturulması
 • "404" sayfalarının çalışan bir sayfaya yönlendirilmesi
 • Site için yerel uzantılar kullanmak
 • Site içinden, otoriter sitelere Dofollow veya Nofollow etiketleri ile işaretlenmiş link çıkışları vermek
 • Sitede güvenlik sertifikası kullanmak
 • Domain otoritesini yükseltmek
 • Site için Favicon görseli kullanmak
 • Sitenin içerik-kod oranı
 • Gereksiz Javascript kodlardan (kullanıcının içeriğe odaklanmasını kesen uygulamalardan) siteyi arındırmak
 • Sitenin güncel içerik ile beslenmesi
 • Sitede kullanılan resimlerin özgün olması
 • Sitede kullanılan resimlere yükseklik ve genişlik değeri atanması
 • Sitenin barındırıldığı sunucunun yerel olması (yerel arama sonuçları hedeflendiğinde geçerlidir)
 • Sitenin sosyal medyada bilinirliğini arttırmak
 • Kullanıcı arama niyetlerine uygun içerikler üretmek
 • Siteyi çeşitli nedenlerle oluşabilecek muhtemel yayın kesintilerinden korumak
 • Bir site ile ziyaretçiler arasında karşılıklı alışverişe dayalı bir ilişki oluşturmak
 • Google Insights puanlamasında mobil ve masaüstü olmak üzere iki alanda da 70 üzeri puan elde etmek
 • Anahtar kelime yoğunluğu

En İyi SEO Firmaları

Türkiye'de en iyi hizmet veren SEO firmalarını aşağıda listeledik. Liste seçimimiz rastgele oluşturulmuştur.

 • Moradam.com
 • Sempeak
 • Ayhan Karaman
 • ZEO
 • Seo Hocası
 • Upgo.com.tr

Yukarıda yer alan SEO hizmeti veren firmalar Türkiye'de tanınırlık ve referans olarak ön sıralarda yer almaktadırlar. SEO hizmeti veren bu veya diğer SEO firmalarının web sitesiden iletişime geçerek SEO hizmeti almak için fiyat teklifi alabilirsiniz.

SEO fiyatları 2022

Web siteleri için SEO hizmeti fiyatları da merak edilmektedir. Bir SEO hizmeti fiyatı belirlenirken web sitesinin geçmişi, konumu, anahtar kelime zorluğu gibi faktörler karşılaştırılarak fiyat teklifi sunulur. Her SEO hizmetinin fiyatı ayrı olduğundan dolayı buraya net bir fiyat yazmak doğru değildir. Örnek vermek gerekirse yerel bir Mersin rent a car firmasının "Mersin rent a car" kelimesinde çıkması için SEO firmaları aylık olarak 400 TL - 1500 TL gibi ücret isterken; Türkiye genelinde rent a car kelimesinde çıkmak isteyen işletmeler SEO hizmeti için aylık 2.200 TL - 5.000 TL arasında bir ücret ödemesi gerekebilir.

Bu sayfamızda SEO nedir, SEO nasıl yapılır , 2022 seo trendleri gibi sorulara başlıklar halinde yanıt arayarak; SEO hizmeti almak isteyen kişi ve firmalara SEO'nun ne olduğunu, seo fiyatları ve seo firmalarının hangileri olduğunu açıkladık.

Yorum yap:

Etiketler
seo
Kapat