Ülkemizden yurtdışına franchise atağı 2018de sürecek
sponsorlu reklamlar

Ülkemizden yurtdışına franchise atağı 2018de sürecek

Türkiye'de yer alan franchise markaları dünya genelinde yayılmanın planlarını yapıyor. Bir çok marka farklı ülkelerde franchise vermek için kolları sıvamış durumda.

Ülkemizden yurtdışına franchise atağı 2018de sürecek
sponsorlu reklamlar
 Küresellikte büyümeye devam etmek ve kar marjını yükseltmek için yurtdışına odaklı çalışan 64 Türk markası, 2018 sonunda farklı ülkelerde 153 mağaza açmayı hedefliyor. Türkiye'de en hızlı büyüme franchise sektöründe yaşanıyor.
Hızlı Bayilik sitesinde yer alan verilere göre; Çoğu perakendeci mağaza açmak yerine franchise ile büyümeye devam ediyor. Türk perakendecileri son yıllarda yurtdışında ataca geçti ve franchise vererek faaliyetlerini büyütüyorlar. Şirketlerin önemli bir bölümü yurtdışı master franchise veriyor ve franchise verilecek adayın ülkeyi tanıyan güçlü bir ortak olması da beklentiler arasında.

Hizlibayilik.com sitesinden alınan bilgilere göre, Bir kaç yıl içerisinde yurtdışında franchise açan şirketler, ülke ve koşullara göre farklı politikalar izleyebiliyor. 2018'de 64 şirket, 1.153 mağaza açmak için kolları sıvamış durumda. Bu şirketler 2017 itibariyle 3.840 mağazaya yurtdışında ulaştı. 2000'li yıllarda başlayan markalaşma ve mağazalaşma atakları yurtdışı pazarına da sıçramış durumda. Son yıllarda Türk markalarının yurtdışında yakaladığı inanılmaz başarılar, diğer firmaları da cesaretlendirdi. Çin'den, Avusturalya'ya kadar pek çok ülkede Türk markaları kendi mağazalarını açıyor.

Bayilik veren firmalar olarak Mavi, Lcwaikiki, Koton, Penti gibi giyim mağazalarından tutun da yeme-içme, mobilya ve bir çok farklı sektör yurtdışını hedeflemiş durumda. Özellikle iç pazarda yaşanan sıkıntıları minimuma indirmek için ve pazar payını artırmak isteyen markalar bu çalışmaya ortak oldular. Bu sayede iç pazardaki riskte minimuma iniyor.


BAYİLİK VERİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELER?

1. Franchisor’a verilen haklar,
2. Franchise’a verilen haklar,
3. Bireysel franchise’a verilecek olan ürün ve hizmetler,
4. Franchisor’ın taşıması gerekenler
5. Bireysel franchise’ın taşıması gerekenler
6. Bireysel franchise’ın tarafından yapılacak ödemeler,
7. Bireysel franchise’ın ilk yatırımı çıkarabileceği süre,
8. Anlaşmanın tekrar edilme şartları,
9. Devir hakları,
10. Marka ve hizmetleri ne kadar kullanılabilirlik.


ÜLKE SEÇİMİNDE  KRİTİK SORULAR

1. Ülkenin demografik yapısı markayı temsil etmeye uygun mu?
2. Satın alma gücü üründeki fiyatlarla eşdeğer mi?
3. Pazarın derinliği ne kadar?
4. Kültürel farklar talebi azaltır mı?
5. Hangi ürünlere daha çok ağırlık vermeli?
6. Lokasyon seçimleri neler olmalı?
7. Pazarlama faaliyetleri farklılıklar gösterir mi?
8. Yasal işlemlerde olumsuzluk çıkar mı?
ETİKETLER
Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap: