Halkbank Esnaf Kredisi 2022

Siz de Halkbank esnaf kredisi 2022 faiz oranları ve kredi hesaplama detaylarına göz atarak esnaflara özel krediye başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bu sayfa hakkında bilgiler

Kredi Bankalar Tarafından hazırlandı

AuthorElif Fidancı Tarafından güncellendi.
AuthorNecati Öztürk Tarafından kontrol edildi.

Halkbank Esnaf Kredisi 2022
İçindekiler

Halkbank'ın 2022 yılında esnaf ve sanatkarlara kredi kullandırması ile ilgili 602 sayılı Cumhurbaşkanı Kararının eki Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra yürürlüğe girmiş oldu. Esnaf ve Sanatkarların kredi ihtiyacının uygun koşullarda sunulması amacıyla Bakanlar Kurulu kararıyla birlikte, Halkbank tarafından Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle yada direkt esnaf ve sanatkarlara kullandıırlan kredi ile ilgili detaylar aşağıda yer almaktadır. Devletin esnaflara sağladıgı destekler arasında bulunan esnaf kefalet kredisini Halk Bankası şubelerinden kullanabilirsiniz. Halkbank esnaf kredisi 2022 yılında, esnaflara can suyu vermek amacıyla verilmektedir. 5 yıla kadar vadeli, 200.000 TL esnaf kefalet kredinizi hemen kullanmak istiyorsanız konu detaylarını incelemeniz yeterli olacaktır. Esnafa kredi veren bankalar arasında yer alan Halk Bankası her yıl olduğu gibi 2022 senesinde de kredi vermeye devam ediyor. İşte kredi ayrıntıları, faiz oranları ve gerekli olan tüm bilgiler.

"Halkbank Esnafa Koronavirüs Önlem Paketi"

Ekonomik istikrarın sürdürülmesi amacıyla Halkbank koronavirüs önlem paketi içerisine esnafları da ekledi. Destek paketleri ile ekonomik istikrarın sürdürülmesine katkı sağlamak isteyen Halkbank, Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz desteği ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle kredi kullandırmaya devam edecek. Esnaf Destek Paketi kapsamında daha önce faiz destekli kredilerden yararlanan esnafların da bu imkanlardan yararlanmasının önü açıldı. Bu paketle birlikte işletme kredisinin limiti 25 bin TL, vadesi 36 aya kadar ve 6 ay ertelemeli ödemesiz dönem olabilecek.

Paraf Esnaf Kart Destek paketinde ise 25 Bin TL'ye kadar limitli olarak yeniden tanımlanabilecek. Bu destek paketlerinden esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı esnaflar ve sanatkarlar yararlanabilecek.Halkbank Esnaf Kredisi
2022 yılında işini büyütmek ve işletmesine can suyu vermek isteyen esnaflarımıza özel olarak, Halk Bankası kredi vermektedir. Devletimizin sağladığı olanaklar arasında yer alan esnaf kefalet kredisini kullanmak isteyenler, bulunduğu bölgedeki Esnaf Kefalet Kooperatiflerine üye olması gerekmektedir. Halk Bankası kredilerinde uygun faiz oranları ve uzun dönem ödeme seçenekleri esnaflara özel olarak sunulmaktadır. Halk Bankası'nın bünyesinde kullandırdığı tüm esnaf ve kobi kredilerini bu sayfada sizlere sunduk. "Esnaf ve Sanatkarlara Destek Olur" sloganıyla esnaflara özel tüm krediler Halk Bankası'nda. Halkbank'da her zaman esnaf ve sanatkarlara özel farklı kredi tercih ve seçenekleri bulunmaktadır, ayrıca geçtiğimiz yıl Halkbank'ın başlattığı kredi paketinde bir çok esnafa faizsiz kredi de verilmişti, 2022 yılında da Halkbank'tan böyle bir çalışma beklenmektedir.


Genç Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Kredi
KOSGEB'ten sertifika alan 30 yaşını geçmeyen genç girişimciler için Halk Bankası'ndan faizsiz esnaf kredisi verilmektedir. 100.000 TL'ye kadar, tamamı faizsiz krediyi alabilmek için son 5 yıl içerisinde Kosgeb dessteklerinden faydalanmamış olmanız gerekmektedir. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarından hibe/faizsiz kredi desteği alan esnaflar da bu krediden yararlanamaz. Girişimcilerimizin iş kurma sürecinde her türlü maddi desteği siz de Halkbank şubelerine giderek alabilirsiniz. Bu krediden yararlanmak için daha önce 5 yıl içerisinde hiçbir kamu kurum ve kuruluşlarından destek almamış olmanız gerekiyor. 

Ustalık Belgesi Sahibi Olup Yeni İşyeri Kuran Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Kredi
3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında, kredi başvuru tarihi itibariyle en az 1 yıllık ustalık belgesine sahip olan ve ustalık belgesiyle ilgili meslek kolunda, son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkârlar %100 faiz indirimi ile (Sıfır faiz) kredi kullanabilmektedir. Başvuru tarihiyle birlikte son 5 yıl içerisinde, 2016 Yılı KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Protokolü ile 2017 yılı KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Protokolü kapsamında KOSGEB destekli krediler hariç, diğer kamu kurum ve kuruluşların faiz ve/veya hibe desteği niteliğindeki desteklerini alanlar ile son bir yıl içinde ticari faaliyetini veya vergi mükellefiyetini sonlandıranlar bu krediden yararlanamaz.
 
Kaybolmaya Yüz Tutan Meslek Kollarında Faaliyet Gösterenlere Kredi
193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 9'uncu maddesinde belirtilen, geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutan meslek kollarından;
 • El dokuma işleri,
 • Bakır işletmeciliği,
 • Çini ve çömlek yapımı,
 • Sedef kakma ve ahşap oyma işleri,
 • Kaşıkçılık,
 • Bastonculuk,
 • Semercilik,
 • Yazmacılık,
 • Yorgancılık,
 • Keçecilik,
 • Lüle ve oltu taşı işçiliği,
 • Çarıkçılık,
 • Yemenicilik,
 • Oyacılık ve bu işlere benzerlik gösterdikleri Maliye Bakanlığı’nca kabul edilen faaliyet gösteren ve “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” sahibi esnaf ve sanatkarlar %100 faiz indiriminden (sıfır faiz) yararlanabilir.


FAİZ ORANLARI, KİMLER YARARLANABİLİR?
Karar kapsamında verilen kredide kültürel, geleneksel ve sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında sıfır faiz imkanı tanınacak. Mesleki eğitim kapsamında kredi başvuru tarihiyle birlikte en az 1 yıllık ustalık belgesi olan, son 1 yıl içerisinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkarlara bu karar doğrultusunda faizsiz kredi kullandırılacak. Bu krediden son bir yıl içerisinde ticari faaliyetini sonlandıranlar faydalanamayacak.

Kosgeb tarafından verilen faizsiz hibe kredi desteklerinden yararlananlar hariç, Kosgeb uygulamaları girişimcilik eğitimini tamamlamış, başvuru tarihinde 30 yaşını tamamlamamış olan genç girişimci esnaf ve sanatkarlara Kosgeb tarafından onaylanan projelerde Halkbank tarafından 100 bin tl'ye kadar yüzde sıfır faiz ile kredi verilebilecek. 


1. İşletmeye yönelik sermaye ihtiyaçları için 200.000 TL'ye kadar kredi kullanabilirsiniz.
2. Taşıt alımı veya işyeri alımlarına yönelik olarak 500.000 TL'ye kadar kredi kullanabilirsiniz.
3. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinden veya Halk Bankası esnaf kredilerinden doğrudan kullandırım ile kredi kullanabilirsiniz.
4. Esnaf Kefalet Kredisi faiz oranı 2022 yılında; 5 yıla kadar vadeli krediler için %5, 5 yıl altı krediler için ise yıllık yüzde 4 olarak hesaplanmaktadır.
ESNAF KEFALET KREDİSİ HESAPLAMA

Kredi Miktarı

Kredi Vadesi

Taksit Ödemesi

Toplam Ödeme

 
10.000 TL

 
12 AY

 
855 TL

 
10.261 TL

 
20.000 TL

 
12 AY

 
1.710 TL

 
20.524 TL

 
20.000 TL

 
24 AY

 
887 TL

 
21.272 TL

 

 
20.000 TL

 
36 AY

 
609 TL

 
21.901 TL

 
20.000 TL

 
60 AY

 
387 TL

 
23.194 TL

 
30.000 TL

 
12
 AY

 
2.660 TL

 
31.920 TL

 
30.000 TL

 
24
 AY

 
1.330 TL


31.908 TL 

 
30.000 TL

 
36
 AY

 
913 TL

 
32.868 TL

 
30.000 TL

 
48
 AY

 
705 TL

 
33.840 TL

 
30.000 TL

 
60
 AY

 
580 TL

 
34.800 TL

 
60.000 TL

 
24
 AY

 
2.660 TL

 
63.840 TL

 
60.000 TL

 
36
 AY

 
1.826 TL

 
65.736 TL

 
60.000 TL

 
48
 AY

 
1.409 TL

 
67.632 TL

 
80.000 TL

 
60
 AY

 
1.547 TL

 
92.820 TL

Esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatifi ile Halk Bankası'ndna kredi kullanabilirsiniz. Türkiye'de 1951 yılında kurulan Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri ile bir çok esnafımız kredi kullanabilmekterdir. Kooperatifin kuruluş amacı, kooperatif bünyesinde ortak olan esnaf ve sanatkarlara gerekli krediyi kullandırmak veya banka teminat mektubu almak için kefil olmaktır. Esnaf ve Kefalet kredisi kullanabilmek için esnaflarımızdan bir kaç şart aranmaktadır; Esnaf ve sanatkar olmak, Esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı bulunmak, iş veya ikamet yeri kooperatifin çalışma bölgesi içinde bulunmak, Aynı zamanda başka bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi üyesi olmamak.

Esnaf Kefalet Kredisi'nde maksimum vade 5 yıldır. En fazla kullanılacak kredi miktarı ise 150 bin TL'dir. Kredi başvuru sürecinde ilk olarak ilgili kooperatife başvurmanız gerekmektedir. 15 gün içerisinde kabul veya red kararı gelmektedir. Kooperatif başvuru yapan esnafın durumunu araştırdıktan sonra uygun görürse durumu Halk Bankası'na bildirir ve esnafın kredi alabilmesi onaylanır.


Halk Bankası'ndan Esnaflara Kefaletsiz Kredi

Halk Bankası, esnaf kefalet kooperatifi olmadan da kendi bünyesinde kredi vermektedir. 60 aya varan vadeler (aylık, 3 aylık ve 6 aylık ödeme vadeleriyle), 200.000 TL'ye kadar, uygun faiz oranlarıyla kredi vermektedir. Bu kredilerden yararlanmak isteyen esnaflar, en yakın Halk Bankası şubesine uğrayabilir. 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 9'uncu maddesinde belirtilen, geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında (el dokuma işleri, bakır işletmeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık ve bu işlere benzerlik gösterdikleri Maliye Bakanlığı’nca kabul edilen) faaliyet gösteren ve “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” sahibi esnaf ve sanatkarlar % 100 faiz indirim imkanı ile kredi kullanabilmektedir. 

Başvuru tarihi itibarıyla son 5 yıl içinde, 2016 Yılı KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Protokolü ile 2017 yılı KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Protokolü kapsamında KOSGEB destekli krediler hariç, diğer kamu kurum ve kuruluşların faiz ve/veya hibe desteği niteliğindeki desteklerini alan esnaf ve sanatkarlar bu krediden faydalanmayacaktır. Esnaf ve Sanatkarların işyeri, taşıt alımları işçin 500.000 TL'ye kadar düşük faizli kredi Halk Bankası'ndan kullanabilirsiniz. 120 aya varan uzun ödeme koşulları ve uygun faiz oranlarıyla siz de Halkbank esnaf kredisi 2022  seçeneklerinden size uygun olanını tercih edebilir, hemen başvurunuzu yaparak kredinizi kullanabilirsiniz.

Yorum yap:

Yorumlar

34 yorum yapılmış

Ahmet

Merhabalar esnafım ve Halkbank esnaf kredisi başvurusu yapmak istiyorum.

2020-08-03 14:15:21 -
Faruk Helvacı

Halkbank esnaf kredisi başvurusu için bir ton belge istiyor, artık yardımcı olun esnaflara hangi çağda yaşıyoruz!

2020-07-23 20:07:16 -
Ahmet

Halkbank esnaf kredisi vermiyor hep yalan dolan hikayeler işte.

2020-07-23 20:03:59 -
Esnaf Muhittin

Halkbank, esnaf kredileri veren bankalar arasında bence en iyisi. 36 ay vadeli 10.000 TL esnaf kefalet kredisi kullandım, sağolsunlar çok yardımcı oldular.

2019-03-15 01:51:35 -
Mustafa Aktepe

esnaf kredisi çekmek istiyorum, halkbank a bu hafta içinde başvurumu yapacağım.

2019-03-14 00:40:37 -
Nuri Tek

2019 yılında Halkbank esnaf kredisi başvurusu yapacağım, haftaya pazartesi günü. Halkbank esnaf kredisi ile devletimiz esnaflara can suyu vermeyi planlıyor...

2019-01-30 10:34:13 -
abdil kalkan

saykilar 3 kat toplami 375 metre kare bir bina her katda 2 oda bir salon 6 oda 3 salon hepsi 7 oda burayi turisdik bir yer yapmayi dusunuyom kaba insahat bitdi pencereler ic ka pilar dolaplar yapilacak ne kada kiredi alabilirim ne turlu kiredi olur nasil bir islem yapilmali bilki verirsenis memnun olurum saykilar

2019-01-30 04:52:00 -
Ahmet Türk

hocam sermaye olarak kullanacaksanız bence halkbank esnaf kredisi dışında kosgeb kredilerini araştırın derim. kosgeb sıfır faizli kredi veriyor bunu da bu kredi kapsamında değerlendiriyorlar zaten. öncelikle girişimcilik belgesi almanız lazım, saygılar.

2019-01-27 22:31:17 -
Büşra Kurt

"halkbank esnaf kredisi 2019" paketinde kredi miktarı 200.000 tl mi oluyor, tam olarak anlamadım ama bunu halkbank'a gittikten ve başvuru yaptıktan sonra anlayacağım. esnaf kredisine başvurumu pazartesi yapacağım neticeyi buradan sizlerle paylaşırım.

2019-01-27 22:30:15 -
Esnaf Mahmut Özaltan

esnaf kredisi almak için halk bankası'na gittim. halbank esnaf kredisi 2019 paketi kapsamında pek çok farklı detay buunuyor, bunu bankacıyla görüştükten sonra açığa çıkıyor. devlet durduk yere kimseye ödünç para vermez. kredi sicili oldukça sağlam olan kişiler bu krediden yararlanabiliyor, ben ne yazıkki alamadım. daha önce kredi kartı borcumu ödeyememiştim, inşallah halkbank esnaf kredisinden yararlanacak arkadaşlar çıkar.

2019-01-27 22:29:10 -
Osman özten

sermaye olarak kullanmak istiyorum

2019-01-25 19:21:03 -
Ramazan cavdar

acil yardım edermisiniz imalatcıyım cok zor durumdayım

2019-01-22 16:39:57 -
HASAN KASAP

Halkbank'tan 2019 yılından esnaf kredisi almak istiyorum, zor durumdayım.

2019-01-20 13:12:15 -
Nuri Elektrikçi

Halkbank esnaf kredisi ile bir çok kişi rahatlayacak gibi gözüküyor.

2019-01-20 13:12:15 -
Ayşe Tokdemir

Halkbank esnaf kredisi 2019 yılında gerçekten uygun faizlerle kredi veriyormuş, kredi başvursu yapacağım.

2019-01-20 04:58:36 -
Ali Taş

2019 halkbank esnaf kredisi 100 bin tl kredi başvurusu yapmak istiyorum.

2019-01-20 04:58:35 -
Remzi Tok

5 yıldır esnaf olarak çalışıyorum, sicilim gayet temiz. Halkbank esnaf kredisi 2019 yılında 50.000 tl kullanmak istiyorum.

2019-01-20 04:58:35 -
Esnaf Nuri

Halkbank esnaf kredisi 2019 başvurusu yapmak istiyorum, esnafım.

2019-01-20 04:58:35 -
Mustafa Sakarya

kredi kullanmak istiyorum kriterleriniz nedir. Halkbank esnaf kredisi 2019 sayfanız için yazıyorum.

2019-01-19 02:32:49 -
Cem Öztürk

bende esnafın bayan kuaforuyum 50 ile 100 arasi kredi çekmek istiyorum lütfen yardımcı olur musunuz rica ediyorum

2019-01-18 11:09:53 -
Mustafaa Aktaş.

esnafm esnaf kredisi çekmek istiyorum. 50 000.

2019-01-15 21:22:40 -
Mustafaa Aktaş

esnaf kredi sini kulanmk istiyorum.

2019-01-15 21:16:04 -
akın dalar

garanti bankası aracılığı ile işyeri kredisi aldım bu krediye daha iyi koşullar sunan halkbankasına taşımak istiyorum.esnaf kefalet olmaz dedi acaba halknbank tan olurmu

2019-01-15 17:39:51 -
aydın akdemir

selam 100 ila 150 bin tl arası ihtiyacım var ve bana ulaşırsanız sevinirim

2019-01-15 16:39:52 -
Onur Tanrıverdi

6 yıllık esnafım 50 bin tl kredi çekmek istiyorum.

2019-01-15 15:18:27 -
DURSUN SALMAN

100 bin tl kredi çekmek için esnaf kardeşim bankanıza sorduğunda en az 5 bin tl ekspertiz masrafı ile karşılaşıyor. bu çok değil mi? neden bu kadar yüksek ekspertiz ücreti i̇steni̇yor?

2019-01-15 14:49:56 -
Mehmet Demirel

yaklaşık yedi aydır oto kuaför ve otopark esnafıyım esnaf kredisi almak istiyorum yardımcı olurmusunuz

2019-01-15 10:54:14 -
selma dursun

100 bin tl krediye ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim

2019-01-14 16:58:37 -
onur şabano

50 ila 100bin tl kredi çekmek istiyorum 30 yıllık esnafım

2019-01-12 22:29:07 -
Esnaf Mahmut

50.000 TL para çekmek istiyorum, İstanbul'da esnaf olarak çalışıyorum.

2019-01-11 21:31:08 -
Türker KAZAK

yeni esnafım işletmem ve teknik servisim için krediye ihtiyacım var.dönüş sağlarsanız sevinirim

2019-01-10 23:53:41 -
ismail avados

esnafım krediye ihtiyacım var yardımcı olabilirmisimiz

2019-01-10 13:00:34 -
Murat.evciman

esnafım krediye ihtiyacım var dönüş saglarmısınız

2019-01-09 14:20:13 -
Mahmut Niyazi Tokgöz

merhabalar, esnafım ve çok acil 50 bin tl kredi çekmek istiyorum.

2018-10-17 04:34:51 -
x