Konut Kredisi Faizleri Düştü Mü Diyenlere Müjde

Ev kredilerinde faizler ne durumda? Konut kredisi faiz oranları düşer mi diye merak edenlere müjdeli haber! Siz de bu bankalardan daha düşük faizlerle konut kredisi çekebilirsiniz.

Konut Kredisi Faizleri Düştü Mü Diyenlere Müjde
  Ülkemizin içinde bulunduğu zor durumların olduğu bu zamanlarda bankaların ülke yararına radikal kararlar aldığını görmekteyiz.Bazı kurum bankalarının yanında devlet bankaları da faiz oranlarında düşüş eğilimi göstermiş bulunmakta.Faiz oranlarındaki bu düşüşte bazı bankaların anlaşmalı inşaat firmalarından konut alanlara özel faizleri düşürdüğünü de belirtmek isteriz. Konut kredisi faizleri düştü mü, düşüyor mu son durumun ne olduğunu merak edenler için hazırlamış olduğumuz haberimizde faiz oranlarında düşüş yapan bankalara yer vermek istedik.Haberimizin detaylarını inceleyerek faiz oranları tablosu ile göz atabilirsiniz. Ülkemizin içinde bulunduğu bu zor zamanlarda büyük kurumların birbir olumlu kararlar aldığını görmekteyiz.Bazı kurum bankaları ve bazı devlet bankalarının bu durumu göze alarak konut kredi faiz oranlarında indirime gittiği görünmektedir.

Konut Kredisi Faizleri Düşer mi?

Bir çok kişi ev satın almak için faizlerin düşmesini beklemektedir. 2018 yılında doların oldukça yüksek seviyele çıkması sonrasında bankaların kredi faizleri de oldukça yüksek seviyelere tırmanmıştı. Aralık ayında ise ilk olarak Ziraat Bankası'nın başlattığı konut kredisi faizleri indirim kararı sonrasında Halk Bankası, İş Bankası, Vakıfbank, Ziraat Katılım gibi bankalar da konut kredisi faizlerini düşürdüğünü duyurdu. Ziraat Bankası başta olmak üzere konut kredisi faizlerini (anlaşmalı firmalarda) 0,98'e düşürdü. Tabi bu oran alınacak konutun, bankanın anlaşmalı firmasında olması da gerekiyor. Siz de aşağıda yer alan bankaların konut kredisi kampanyalarına göz atarak güncel kredi faizlerini de inceleyebilirsiniz.
 
İŞ BANKASI
 
Kamu bankalarının ardından Türkiye İş Bankası da anlaşmalı konut projelerinde konut kredisi faiz oranlarını 0,98'e indirdi. İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali yaptığı açıklamada "Ülkemizin içinde bulunduğu ve güç birliği gerektiren böyle dönemlerde büyük kurumların sorumluluk üstlenmesi ve elini taşın altına koyarak zorlukları paylaşması gerektiğini düşünüyoruz. Kurum olarak konut kredisi kampanyasına dahil olmamız da bu yöndeki yaklaşımımızın bir yansıması" dedi.Farklı konut finansman ürünleri sunan İş bankası, anlaşmalı konut projelerinden yapılacak yeni kredi kullanımlarında aylık % 0.98' den başlayan faiz oranı,çeşitli vade ve geri ödeme seçenekleri ile konut kredisi imkanı sunuyor.Anlaşmalı konut projelerinden yapılacak kredi kullanımlarında faiz oranı aylık % 1,78’e inerken, kampanyaya dahil olan müteahhitler tarafından verilecek destek ile bu oran müşteriye %0,98 olarak yansıtılacak.
 
İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, bankanın yüzde 0,98 faiz oranlı konut kampanyasına katılmasına ilişkin, "Ülkemizin içinde bulunduğu ve güç birliği gerektiren böyle dönemlerde büyük kurumların sorumluluk üstlenmesi ve elini taşın altına koyarak zorlukları paylaşması gerektiğini düşünüyoruz. Kurum olarak konut kredisi kampanyasına dahil olmamız da bu yöndeki yaklaşımımızın bir yansıması." ifadelerini kullandı.Adnan Bali, yaptığı yazılı açıklamada, kampanya ile ekonomiye katkıda bulunduklarını belirterek, "Türkiye’nin bankası" olarak bankacılık faaliyetlerini sürdürürken, ülkeye hizmet etmeyi her zaman öncelikleri olarak gördüklerini ve bunun gereğini yerine getirdiklerini kaydetti. Bali, "Ülkemizin içinde bulunduğu ve güç birliği gerektiren böyle dönemlerde büyük kurumların sorumluluk üstlenmesi ve elini taşın altına koyarak zorlukları paylaşması gerektiğini düşünüyoruz. Bizim kurum olarak konut kredisi kampanyasına dahil olmamız da bu yöndeki yaklaşımımızın bir yansıması." ifadelerini kullandı. İş Bankası, ülke ekonomisini destekleme anlayışının bir uzantısı olarak, kampanya kapsamındaki anlaşmalı konut projeleri özelinde konut kredisi faiz oranlarını indirdiğini duyurmuştu. Banka, anlaşmalı konut projelerinden yapılacak 600 bin TL’ye kadar yeni kredi kullanımlarında aylık yüzde 0,98 faiz oranı ve 120 aya kadar vadeli geri ödeme seçenekleri ile konut kredisi imkanı sunuyor.Anlaşmalı konut projelerinden yapılacak kredi kullanımlarında kampanyaya dahil olan müteahhitler tarafından verilecek destekle bu oran müşteriye yüzde 0,98 olarak yansıtılacak.
 
 
HALKBANK
 
Bankadan yapılan yazılı açıklamada, "Halkbank'ın aktif olarak kredili çalışmakta olduğu firmalarla işbirliği içinde sunduğu konut kredisi kapsamında, aylık yüzde 1.78 olarak belirlenen faiz oranlarında konut kredisi kullanıcılarının yüzde 0.98'i aşan faiz maliyetlerini anlaşmalı firmalar üstlenecek" denildi.Halkbank'ın aktif olarak kredili çalışmakta olduğu firmalarla iş birliği içinde sunduğu konut kredisi kapsamında, aylık yüzde 1,78 olarak belirlenen faiz oranlarında konut kredisi kullanıcılarının yüzde 0,98'i aşan faiz maliyetlerini anlaşmalı firmalar üstlenecek. Halkbank konut kredisini yüzde 0,98'e kadar indirerek hem konut üreticisi firmaların taleplerine hem de banka müşterilerinin konut ihtiyacına cevap verecek.
 
Bankanın konut kredisi faizlerinde sağladığı uygun oranlar, Halkbank ile kredili çalışmakta olan firmaların elinde bulunan inşaatı tamamlanmış konutlar ile inşaatı henüz devam etmekte olan konutların satışını kapsayacak.Özellikle alt ve orta gelir grubu başta olmak üzere, konut sahibi olmak isteyen herkesin uygun şartlarla finansmana erişimini amaçlayan düzenleme firmaların konut stokunun eritilmesini sağlayacak. Kullandırılan konut kredilerinin bir kısmının, söz konusu firmaların Halkbank'taki kredilerinin geri ödenmesinde kullanılacak, bu düzenleme firmaların üzerindeki mali yükü hafifleterek Halkbank tarafından kullandırılan kredilerin akışkanlığına da olumlu bir katkı sağlayacak.

İlginizi çekebilir: Halkbank kredi faiz oranları
 
 
ZİRAAT BANKASI
 
Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranları indirimi merak ediliyor. Konut kredisi faiz oranları 2018 son dakika açıklamaları araştırılıyor. Ziraat Bankası, konut kredisinde faiz oranını yüzde 1,78'e düşürdü. Banka ile çalışan inşaat firmalarından konut alımlarında faiz yüzde 0,98 olacak. 120 aya kadar vade ile 500 bin liraya kadar kredi verilecek. Banka konut kredisi faiz oranları hesaplama nasıl yapılır? Kredi almak isteyen vatandaşlar yapılan açıklamaları yakından takip ediyorlar. Maliye Bakanı Berat Albayrak, 1 Ağustos ve sonrası alınan kredilerin faiz oranlarına yüzde 10 indirim yapılacağını açıklamıştı. Kredi faiz oranlarında, ülke risk primindeki gerilemenin yanı sıra ekonomi yönetiminin reel sektör ve finansal kesime yönelik aldığı tedbirlerin etkisiyle düşüş görülmüştü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bugün gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu toplantısının ardından faizleri değiştirmediğini açıkladı. Böylece politika faizi yüzde 24 olarak uygulanmaya devam edecek.

İlgili: Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı
 
Konut kredisi hesaplama işlemi için Ziraat Bankası'nın resmi internet sitesinde bulunan Konut Kredisi Hesaplama Aracı'na giriniz. Daha sonrasında almak istediğiniz kredi türünü seçin. Ardından kredi tutarı, ödeme vadesi ve faiz oranını belirleyerek HESAPLA butonuna basınız. Hesapla butonuna bastıktan sonra alacağınız kredi türüne, tutarına ve vadesine göre konut kredisi karşınıza çıkacaktır.  Konut kredisi, satın alınacak evin teminat altına alınması koşuluyla bankalar tarafından verilen bir kredi türü.  Kredinin vadesi genellikle sabit faiz oranlarıyla 5 ila 30 yıl arasında değişebiliyor. Konut kredisine başvurmak için satın almak istediğiniz konuta karar verdikten sonra kredi imkanları sunan bankaları araştırmanız gerekir. Sizin için en uygun faiz oranlarını sunan bankaları araştırmanız ve başvurmanız gerekecektir. 
 
Ziraat Bankası'ndan ev alacaklara müjde geldi. Banka, kendileri ile çalışan konut üreticilerinden alınacak evler için vatandaşa 0,98 faiz ile kredi verileceğini açıkladı. Konu ilgili bankadan yapılan açıklamada "Uygulama kapsamına hali hazırda Bankamızla aktif olarak kredili çalışmakta olan konut üreticileri alınmış olup, bu firmalardan konut satın alacak müşterilerimize aylık %0,98 faiz oranı ve 120 aya varan vade seçenekleriyle 500 Bin TL’ye kadar konut kredisi kullanma imkanı sunulacaktır" denildi.Banka açıklamasının devamında şu bilgiler paylaşıldı: "Yapılan çalışma ile Bankamızca konut kredisi faiz oranı aylık %1,78 olarak belirlenmiştir. Bankamızla çalışmakta olan konut üreticisi firmaları da elini taşın altına koyarak, faiz maliyetinin bir kısmını üstlenmeleri neticesinde müşterilerimize faiz oranı aylık %0,98 olarak yansıtılacaktır.Bu kapsamda, Bankamızla çalışmakta olan firmaların elinde bulunan bitmiş birinci el ve henüz tamamlanmamış inşaatı devam etmekte olan konut satışlarının finansmanına destek verilecek ve böylelikle firmalarımızın elinde bulunan konut stokunun eritilmesine yönelik de önemli katkı sağlanmış olacaktır.Öte yandan; kullandırılan konut kredilerinin bir kısmı söz konusu firmaların Bankamıza olan kredilerinin geri ödenmesinde kullanılacaktır. Bu durum bir taraftan firmaların üzerindeki mali yükün hafifletilmesi, diğer taraftan da bankamızca kullandırılmış olan kredilerin seyyaliyetinin sağlanması açısından önemli kazanım oluşturacaktır.Bu uygulama ile başta alt ve orta gelir grubunda yer alan müşterilerimiz olmak üzere tüm müşterilerimizin konut sahibi olmak için ihtiyaç duyduğu finansmana çok daha kolay ulaşması sağlanacak ve konut sektörüne önemli bir canlılık getirilmiş olacaktır.
 
"Konut Kredisi seçeneğiyle 700.000 TL'lik tutar seçtiğimizde, vadesini 65 ay ve faiz oranını da yüzde 1,23 olarak seçtiğimizde sonuçlar şu şekilde çıkmaktadır;
Taksit Tutarı: 15,70 TL
 
Faiz Oranı: yüzde 1,23
 
Yıllık Maliyet Oranı: yüzde 279.4985


 
VAKIFBANK
 
Türkiye’nin en bol çeşitli kampanyalarını barındırmaktadır.Başkan'ın son yaptığı çağrıyla beraber  konut kredisi faizleri düşüşe geçmiştir.  Devlet memurlarına, Oyak üyelerine, web Sarı Panjur kredisi, masrafsız konut kredisi, konut transferi kredisi gibi 15 farklı ev kredisi imkanı sunmaktadır. Fakat öncesinde kredinin başvuru süreci ve meslek gruplarına göre istenecek belgeleri kısaca aktaralım. Akabinde sıralayacağımız konut kredisi kampanyalarından size en uygun olanına karar vermesi sizlere kalıyor.
 
Vakıfbank aktif kredili müşterisi olan firmaların ürettiği konutlardan satın almak isteyen bireysel müşterilere, kampanyaya dahil olan firmaların da katkısıyla aylık yüzde 0.98 faizle 120 ay vadede 500,000 TL'ye kadar konut kredisi kullandıracak.
Yapılan yazılı açıklamaya göre, uygulama kapsamındaki konut kredisi ödemelerinin bir kısmı firmaların Vakıfbank'taki ticari risklerine mahsup edilirken kalan kısmı da ilgili firmalara nakit akışı sağlayacak.Vakıfbank kamu personeline özel ihtiyaç kredisi faiz oranları 1000/10000 TL arasında % 1.17' den %1.15'e , 10000/70000 TL arasında % 1.15' ten %1.11' e düşürülürken,taşıt kredisi faiz oranı da % 1.09' dan % 1,08' e indirildi.
 
Bankaların almış olduğu ve devletin talebi üzerine gerçekleşen konut kredisi faiz oranları düştümü sorusuna ilişkin hazırlamış olduğumuz haberimizde ender ve güncel bilgilere yer verdik. Haberimizi incelyerek bankaların yapmış olduğu konut kredisi faiz oranlarındaki değişimleri ve düşüşleri görebilirsiniz. Günümüzde bir çok kişi konut kredisi faizleri düşer mi diye merak etmektedir. Siz de bu sayfada yer alan bilgilerden yararlanarak bankaların güncel konut kredisi faiz indirim haberini okuyabilir ve en uygun faiz oranlarıyla konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Ayrıca bakabilirsiniz: Konut kredisi faiz oranları 2019

Yorum yap: