Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır
Sponsorlu Bağlantılar

 

Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır

Çalınma, kaybolma ve kötü niyetli kullanıma karşı kredi kartınızı iptal ettirebilirsiniz. Kredi kartı iptali nasıl yapılır diye merak eden vatandaşlarımız, sayfamıza göz atabilirler.

 

Sponsorlu reklamlar
Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır
 Günümüzde kredi kartını kullanan vatandaşlarımızın sayısı milyonlara ulaşmış durumda. Lakin, kredi kartını kaybeden, çaldıran ya da kredi kartını artık kullanmak istemeyen vatandaşlarımız, kartlarını iptal ettirmek isteyebilirler. Banka müşterileri, kredi kartı iptali nasıl yapılır diye merak içerisinde. Sayfamızdaki bilgileri okuyarak sizler de, kredi kartınızı kolaylıkla iptal ettirebilirsiniz. 

Kredi kartını iptal etmek

Banka Kartları Ve Kredi Kartları Kanunu’na göre kredi kartları kullanıcıları tek taraflı olarak, kredi kartı sözleşmesini feshetme hakkına sahiptir. Sizler de, bu hakkınızı kullanarak kredi kartınızı iptal ettirebilirsiniz. Banka müşterileri kredi kartı iptali ile kredi kartı kapama konusunu birbirine karıştırabilirler. Lakin, iki konu birbirinden tamamen farklıdır. Kredi kartı kapama; bir daha kredi kartı kullanmak istemeyen vatandaşlarımızın tercih ettiği bir yoldur. Kredi kartınızı kapattırdıktan sonra tekrar kredi kartı almak isterseniz, yeni kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz. Kredi kartı iptali ise genellikle; çalınma, kaybolma yani kötü niyetli kullanım yapılmaması durumunda tercih edilen bir yoldur. 


Kredi kartı iptal etme yolları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kaybolma, çalınma ve kötü niyetli kullanıma karşı kredi kartınızı iptal etmek isterseniz; çeşitli kanallara başvuru yapabilirsiniz. Öncelikle; banka şubelerine giderek dilekçe verebilirsiniz. Yazımızın devamında bir dilekçe örneği paylaşılmıştır. Banka şubelerine alternatif olarak; internet bankacılığı ya da telefon bankacılığını kullanarak da, kredi kartı iptal ettirme talebinde bulunabilirsiniz. 


Dilekçe ile kredi kart iptali nasıl yapılır?

Müşterisi olduğunuz bankanın kredi kartını iptal etmek istiyorsanız, dilekçe yoluna başvurabilirsiniz. Dilekçe ile kredi kartı iptali gerçekleştirmek istiyorsanız, banka şubelerine gitmeniz gerekmektedir. Aşağıda kredi kartı iptali için hazırlanmış dilekçe örneğini inceleyebilirsiniz. Dilekçenizi verdikten tam 1 hafta sonra banka, kredi kartınızı iptal edecektir.

........A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

Bankanıza ait … numaralı kredi kartı kullanıcısıyım. 5464 sayılı Banka Kartları Ve Kredi Kartları Kanunu’nun 25. maddesi gereğince ilgili kredi kartının iptali ve kartla ilgili sözleşmenin feshedilmesini, Banka Kartları Ve Kredi Kartları hakkında yönetmek’in  18. maddesinin 2. fıkrasına göre talebimin hangi tarihte alındığına dair şube yetkililerince imzalanmış bir belgenin veya doldurulan iptal talep formunun bir örneğinin tarafıma verilmesini, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun  11. ve 12. maddesi gereğince, kredi kartının iptalini ve sözleşmenin feshini takip eden 7 iş günü içinde işlem sonucuyla ilgili tarafıma yazılı bilgi verilmesini talep ediyorum.
                                                                    

                                                               Gereğini arz ederim.../.../2019
 

Ekler: Nüfus cüzdanı fotokopisi İMZA
Adres:
İsmi- Soyadı:
Ödenmeyen borcunuz varsa kredi kartı iptali yapabilir misiniz?

Bankalar mevcut borcunuz bitene kadar size hesap özeti gönderirler. Yani, ödenmemiş borcunuz varsa kredi kartınızı iptal ettirebilirsiniz. Lakin, borcunuzu ödemeye devam etmeniz gerekir. Kredi kartı iptal ettirecek olan vatandaşlarımıza, iptalden önce borçlarını kapamalarını tavsiye ediyoruz. Borç ve taksitlerini, kredi kartı iptalinden önce kapattırarak, ileride yaşanabilecek sıkıntıların önünü geçebilirler.

Kredi kartı iptali nasıl yapılır diye merak eden vatandaşlarımız için araştırma yaptık. sizler de, paylaştığımız bilgiler doğrultusunda kredi kartı iptal talebinde bulunabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

Akbank kredi kartı iptali
Kredi kartı başvurusu (Tüm bankalar)

Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap:Reklamı Kapat