Kredi Notunu Neler Etkiler Etkileyen Faktörler Nelerdir

Kredi notu yükseltmek isteyen kişiler, kredi notunu neler etkiler diye sormaktadır. Bizde bu konumuzda kredi notunu etkileyen faktörleri sıraladık ve sizlerle paylaştık...

Kredi Notunu Neler Etkiler Etkileyen Faktörler Nelerdir

 

 

Aslına bakacak olursak finansal hayatımızı en önemli etkileyen araçlarından birisi kredi notumuzdur. Bankaya gidildiğinde kredi veya kredi kartı alamayacağımız hakkında bize bilgi veren banka görevlisini veya adresinize gelen başvurunuzun kabul edilmediğine dair yazıyı hatırlayabilirsiniz. Bunun nedenini de eski yıllarda tahmin edilerek öğrenilmeye çalışılmaktaydı fakat kesin bilgiye ulaşılmıyordu Günümüzde ise, bankaların finansal geçmişe göre hareket ettiğini ve kredi notuna bakarak kredi değerlendirmesi yaptığını herkes bilmektedir. Kredi notu bu kadar önem taşırken, kredi notunu neler etkiler, etkileyen faktörler nelerdir yükseltmek için neler yapılır gelin birlikte bakalım.

Kredi notunu ne etkiler?

Günümüz şartlarında interrnet üzerinden Findeks'ten, bankanın online şubelerinden, sms ile ve bir çok kanalla kredi notunuzu öğrenebilmek mümkündür. Kredi notunun bireysel sorgulamalara açılmasıyla birlikte daha da önem kazanmış ve bankalar, kişinin kredi notunu takip ederek iyi bir seviyede tutmasını istemektedir. Çünkü her banka birer ticari işletmedir ve kredi başvurusunu geri çevirmeyi hiç bir banka istemez. Bankalara kredi talebinde bulunduğunuzda ilk olarak inceledikleri sizin kredi notunuz ve kredi notunuzun yüksek olmasıdır. Kredi notu hesaplanırken dikkat edilen faktörleri sıralayalım:

 

 

 

 1. Kredi ve kredi kartı ödemeleriniz
 2. Mevcut hesaplarınız ile  borç durumunuz
 3. Yeni kredi ürünleri
 4. Kredi kullanım alışk
 5. Diğer bilgiler olarak özetleyebiliriz.

 


Kredi notunu neler yükseltir?

Kredi notunu etkileyen faktörler 100'ün üzerindeki algoritmalar ele alınarak hesaplanmaktadır. Biz bunların en önemlisini yazdık ve sizde bunlara dikkat ederek kredi notunuzu yüksek seviyede tutabilir ve istediğiniz zaman kredi çekebilirsiniz.

Önemli bilgi : Kredi notunuzu sorgulamak, kredi notunuzu düşürmez ancak; sık yapılan kredi başvuruları sonrası red yemek kredi notunuzu olumsuz etkiler.

 

 1. Tüm kredi ve kredi kartı borçlarınızı minimuma indirmeye çalışın. Sürekli olarak yapılan asgari tutardaki ödemeler, ileride kredi notunuzu düşürmek için rol alabilir.
 2. Kredi ödemelerinizi gününde yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Bankalar sadık müşterileri sever ve bir diğer kredi başvusunda, başvuruyu etkileyen en önemli neden bu madde olabilir.
 3. Kredi kartı limitleri ile kredi notunun bir alakası yoktur. Bütçenize göre ödemeler yapın ve geç ödeme yapmamaya dikkat edin.
 4. Kredi çekecekseniz, ihtiyacınız kadar kullanın. Kenarda dursun diye kullanılmayan ve krediyle çekilen pararlar da notunuzu olumsuz etkileyebilir.
 5. Kısa zaman içerisinde bir çok kredi başvurusu yapmak, kredi notunu olumsuz olarak etkiler. Fazla başvuru yapmamaya dikkat edin.
 6. Bankanızda sürekli giriş çıkış olan bir finansal hayatınız kredi notunu olumlu olarak etkiler. Özellikle fatura ödemeleriyle birlikte banka hesabınızda her ay 1 kez de olsa hareketlilik gösterebilirsiniz.

Yukarıda yer alan bilgilere ek olarak sitemizde yer alan kredi notu yükseltme teknikleri konusuna da göz atabilirsiniz. Diğer yandan bu konuyu kredi notunu neler etkiler diye merak eden takipçilerimiz için hazırladık. Bilindiği gibi kredi notunu en önemli olarak ödemeler etkilemektedir. Daha ayrıntılı ve yüzdeli olarak etkileme nedenlerine göz atmak istiyorsanız burayatıklayabilirsiniz.

 

 

Önemli bilgi : Kredi notu sorgulama 2018 konusundan Findeks notunuzu sorgulamak için farklı kaynakları kullanabilirsiniz.

 

 

Yorum Yap: