2500 TL Maaşla Ne Kadar Kredi Çekebilirim

2500 TL Maaşla Ne Kadar Kredi Çekebilirim

2500 TL maaşla ne kadar kredi çekebilirim 2018 yılında diye merak eden kişiler için bu sayfamızı hazırladık. Maaşa göre ne kadar kredi çekilir sorusunun yanıtı burada!

2500 TL Maaşla Ne Kadar Kredi Çekebilirim
 Acil ihtiyaçlarımızda özel ve devlet bankalarından kredi çekiyoruz. Bankalar kişilerin kredi başvurularında başvuru yapan kişinin gelirini ve kredi notunu incelemektedir. Bunların yanı sıra bir çok kriter incelense de bir kişinin kredi çekebilmesi için aylık geliri (belgelenebilir) ve kredi notu iyi olması gerekmektedir. Peki 2500 TL maaşla ne kadar kredi çekebilirim? Maaşıma göre bankalar ne kadar kredi verirler, işte 2500 TL maaşla 2018 yılında çalışan bir kişinin bankalarda çekebileceği en yüksek kredi miktarı.

Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

2018 yılında asgari ücret 1600 TL'dir. Günümüzde bir çok kişi asgari ücretle çalışsa da, 2500 TL aylıkla çalışan kişiler de ihtiyaç durumlarında bankalardan kredi çekmektedir. Maaşa göre çıkacak olan kredi aylık net gelirin %70'ini aylık taksitlerin geçmemesi gerekmektedir. Bddk tarafından tüm bankalarda bu kural uygulanır ve bir yada bir kaç bankadan alacağınız kredi ödemeleriniz, aylık net gelirinizin yüzde 70'ini aşamaz. Maaşa yada gelire göre kredi hesaplamaları da bu orana göre yapılmaktadır.

Bakınız: Maaşın kaç katı kredi çekebilirim 2018


BANKADAN NE KADAR KREDİ ÇEKEBİLİRİM?

En kolay kredi veren bankalar 2018 yılında sayfamızda açıklanmışken, bu bankalar kredi verirken bir çok kriteri göz önünde bulundururlar. 2500 tl maaşa ne kadar kredi çıkar sorusu da birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Yazımızın devamını okuduktan sonra net çekebileceğiniz kredi miktarını öğrenebilirsiniz.


KREDİ TAKSİTİ MAAŞIN YÜZDE KAÇI 2018

Bankalar kredi başvurularını değelendirmeye aldıkları zaman, gelirinizin aylık ödemeye oranlı olup olmadığını kontrol ederler. Yasalar gereği kredi ödemesinde zorluk yaşamamanız ve temel yaşam faaliyetlerini yürütebilecek kadar paranızın kalmasına bankalar dikkat ederler. Kredi taksiti maaşın yüzde kaçı olur? Bu soru bankadan banka adeğişiklik gösterse de, genellikle %40 - 70 arasında değişmektedir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (Bddk) yaptığı düzenlemeler sonrasında kredi taksit tutarı, aylık gelirin %70'ini geçemez olarak belirlemiştir. Ancak bazı istisnai durumlarda bu oran aşılabilir ve aylık gelirin %100'üne kadar taksiti olan bir kredi kullanılabilir.

Güncel: Asgari Ücrete Ne Kadar Kredi Çıkar?


2500 TL MAAŞA ALINABİLECEK KREDİ MİKTARI

Yukarıdaki hesaplamalardan ve oranlardan hareket edecek olursak 2018 yılında 2500 TL maaşla çalılan bir kişinin aylık gelirinin %70'i 1.750 TL yapmaktadır. Bu hesaplamayı siz Maaş x 70 /100 şeklinde yapabilirsiniz. İhtiyaç kredilerinde en fazla vade sayısı 48 ay olduğuna göre 1,750 x 48 = 84.000 TL bunu da yuvarlarsak 80.000 TL olmaktadır. Tabi bu rakamı alabilmeniz için sicilinizin temiz, kredi notunuzun iyi seviyede olmasına da bakılacaktır. Yine bu rakamdan yüksek bir kredi kullanmak isteyen kişiler ek gelir (kira, ek iş vs.) göstermek zorundadır. 

Buna  da bakabilirsiniz: Kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim?

Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap:

Yorumlar

1 yorum yapılmış

Rukiye
Rukiye

ben de bu konuyu araştırıyordum gerçekten çok teşekkür ederim.

2020-08-19 22:30:55 -