Emekli Maaşının Kaç Katı Kredi Çekebilir? (Güncel Bankalar)

Aylık emekli maaşına göre emekliler en fazla ne kadar kredi çıkar, emekli maaşının kaç katı kredi çekebilir diye merak edenler mutlaka bu sayfamızı incelesin!

Emekli Maaşının Kaç Katı Kredi Çekebilir? (Güncel Bankalar)

Emekli olan kişiler kredi çekmek istediklerinde en önemli ilk kriter emekli maaşının ne kadar olduğudur. İhtiyaç kredisi, konut kredisi veya taşıt kredisi kullanmak isteyen emekliler, emekli maaşına ne kadar kredi çıkar diye merak etmektedir. Bu sayfamızda emeklilerin en fazla ne kadar kredi alabileceklerini hazırladık.

Emekli Maaşının Kaç Katı Kredi Çekebilir?

Yasal olarak bakacak olursak, emekliler net maaşlarının en fazla %70'ine kadar aylık kredi taksit ödemesi yapabilirler. Ancak bankalar genellikle aylık maaşın yarısına kadar aylık kredi taksiti yaparlar. Emekli kredilerinde yasal olarak hayat sigortası yapılması zorunlu değildir ancak bankalar kredi vermek için sigorta yapılmasını zorunlu tutarlar. Bir çok banka emekli kredisi için kredi limitini emekli maaşının 40 katı olarak ifade etmektedir. Verilecek olan kredi tutarı tamamen emekli olan kişinin geçmiş ödemeleri, kredi ödeme geçmişi, sicilin durumu, kredi notu ve kredi kartı borcu ile diğer bankalara olan borçları etkilemektedir. Emeklilere genel olarak en fazla verilecek ihtiyaç kredisi tutarı ise 50 bin TL olarak belirlenmiştir. Konut kredilerinin vade sayısı yüksek olduğundan dolayı konut kredilerinde bu limit geçerli değildir.

Yeni Emekli Olan Biri Kredi Çekebilir Mi?

SGK veya Bağkur'dan yeni emekli olan bir kişinin kredi çekebilmesi için en az 1 ay maaş ödemesi alması gerekmektedir. Kredi çekmek istediğiniz bankaya maaşınızı taşıyarak hem promosyon ödemesi alabilir, hem de kredinin onaylanma ihtimalini arttırabilirsiniz.

Vakıfbank maaşın kaç katı kredi veriyor?

Emekli maaşının Vakıfbank'tan alan emekliler, Vakıfbank maaşın kaç katı ihtiyaç kredisi veriyor diye merak etmektedir. Maaşını Vakıfbank'tan alan ve Vakıfbank'a taşıyan SGK ve Bağkur emeklileri, 2021 yılında emekli maaşının 22 katına kadar Vakıfbank'tan ihtiyaç kredisi alabilir. Bu da günümüz şartlarında Vakıfbank'tan emekliler en fazla 50 - 60 Bin TL'ye kadar kredi alabildiğini göstermektedir. Kredi notu ve sicilin temizliğine göre de çekilecek üst kredi limiti ise maaşın 40 katına kadar bulabilmektedir. Vakıfbank tarafından, emeklilere özel olarak tüketici kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi verilmektedir. Ayrıca PTT ile anlaşma yapan bankalar arasında bulunan Vakıfbank, PTT üzerinden de emeklilere kredi vermektedir. İhtiyaç kredisi en fazla vade sayısı 36 ay ile sınırlı tutulmuştur. Vakıfbank'ta emekli kredisi yaş sınırı ise 80 yaştır.

78 yaşında kredi kullanmak isteyen bir kişiye en fazla 2 yıl vadeli kredi verilmektedir. Kredi detayları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız siz de Vakıfbank sitesine gitmek için buraya tıklayınız.

İlginizi çekebilir: Emekli maaşını Vakıfbank'a taşıma

Halkbank Emekli Kredisi Maaşın Kaç Katına Kadar Veriyor?

Emeklilere en çok ödemesi yapan bankalardan olan Halkbank, emeklilere özel olarak kredi paketleri sunmaktadır. 75 yaşına kadar olan emeklilere kredi veren Halkbank, bu yaşın üzerindeki müşterilerinin başvurularını kabul etmiyor. Bankanın emeklilere özel olarak sunduğu "Mutlu Emekli Kredisi" kampanyası bulunmaktadır. Halkbank'ta emeklilere en fazla 100 bin TL kredş verilmektedir. Kredinin en fazla vade sayısı ise 36 aydır. %1,56 faiz oranı ile siz de Halkbank'a emekli kredisi başvuru yaparak hemen ihtiyaç kredinizi kullanabilirsiniz. Aşağıdaki tabloda örnek ödeme ve bilgileri yer almaktadır. Halkbank emekli kredisi özellikleri ise:

  • Aylık eşit taksitli,
  • Artan taksitli,
  • Azalan taksitli, 
  • 3 ayda bir eşit taksitli,
  • Serbest ödemeli olarak yapabilirsiniz.

Halkbank mutlu emekli kredisi

Kredi Tutarı (TL)

Kredi Vadesi (Ay)

Aylık Faiz Oranı (%)*

Tahsis Ücreti (TL)

Taksit Tutarı (TL)

Yıllık Toplam Maliyet Oranı (%)

100.000

36

1,51

525

3.805,81

24,5215

1,56

0

3.843,09

24,9257

Halkbank mutlu emekli kredisi başvurusu yapmak için SMS ile "EMEKLİ, T.C. numaranız, Gelir Bilgisi, Talep edilen kredi miktarı" bilgilerini yazarak 3452'ye SMS göndererek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Örnek SMS: EMEKLI 11223334455 2500 25000 -> 3452

Ziraat Bankası Emekli Maaşının Kaç Katına Kredi Veriyor?

En çok emekli maaşı ödemesi yapan bankaların başında yer alan Ziraat Bankası, geçmişten günümüze emeklilere uygun faiz oranlarıyla kredi vermeye devam etmektedir. Siz de maaşınızı Ziraat Bankası'ndan alıyorsanız, maaşınızın en fazla %70'i aylık taksit tutarınız olacaktır. Yani 3.000 TL emekli maaşınız varsa, aylık taksit tutarınız en fazla 2.100 TL olarak kabul edilecektir. Yani 2021 yılında emekli maaşınızın en fazla 40 katına kadar Ziraat Bankası'ndan ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Ancak emekli bir kişi kredi başvurusu yaptığında geçmiş ödemeleri, kredi notu, kredi sicili, diğer borçları gibi pek çok kriter karşılaştırarak buna göre kredi başvurusu değerlendirilecektir. Eğer kredi notunuz orta seviyede ise bu durumda maaşınızın en fazla 20 - 25 katına kadar kredi kullanabilirsiniz.

Ziraat Bankası emekli kredisi yaş sınırı 80 yaş, ihtiyaç kredisi en fazla vade sayısı ise 36 aydır. Ziraat Bankası Emeklinin Artısı Kredi Paketi ile maaşını Ziraat Bankası'ndan alan emekliler, avantalı faiz oranlarıyla kredi kullanabilir. %1,51 faiz oranıyla 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanan bir emeklinin aylık kredi taksit tutarı ise 761 TL olacaktır.

100 bin TL 120 ay vadeli, %1,37 faiz oranıyla konut kredisi kullanan bir emeklinin, aylık kredi taksit ödemesi ise 1.702 TL olacaktır. Ziraat Bankası emekli kredisi hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayarak Ziraat Bankası'nın resmi sitesine gidebilirsiniz.

2.000 TL maaş alan emekliye ne kadar kredi çıkar?

2020 yılında 2.000 TL emekli maaş ödemesi alan bir emekli, emekliye kredi veren bankalardan en fazla kredi aylık ödemesi, maaşının yüzde 60'ına kadar olmaktadır. Bazı bankalar aylık taksit ödemesini, maaşının yarısına kadar verebilmektedir. Yani 2.000 TL maaş alan bir emekli 36 ay vadeli olarak en fazla 30.000 TL ihtiyaç kredisi kullanabilir. Konut kredilerinde vade sayısı yüksek olduğundan dolayı konut kredisinde bu limit değişmektedir.

3.000 TL maaş alan emekli ne kadar kredi çekebilir?

2021 yılında 3.000 TL emekli maaşı alan bir emekli en fazla 40.000 TL ihtiyaç kredisi çekebilir. Bazı bankalar emeklilere özel olarak maaşının yüzde 60'ına kadar aylık kredi taksit ödemesi yapabilmektedir. Yani bir çok banka 3 bin TL maaş alan emeklilere 50 bin TL'ye kadar 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi veriyor.

Emekliler ne kadar konut kredisi çekebilir?

Emeklilere kredi veren bankalar

Emeklilere faizsiz kredi 

Yorum yap: