Kredi başvurusu neden onaylanmaz?

Bir çok kişi acil nakit ihtiyacında bankalara kredi başvurusunda bulunuyor. Bankalar pek çok kriteri değerlendirerek krediyi sonuçlandırıyor. Peki ihtiyaç kredisi başvurusu neden onaylanmaz? Kredi başvurum niye onaylanmıyor diyenler bu haberi dikkatli şekilde inceleyin!

Kredi başvurusu neden onaylanmaz?

Acil nakit ihtiyacımızda çözüm kapımız olan bankalar bir çok kişinin nakit ihtiyacına hızlı bir şekilde çözüm üreterek kredi vermektedir. Faiz oranları ve özellikle 3 ay kredi erteleme kampanyalarıyla eğitim kredisi, sağlık kredisi, alışveriş kredisi gibi pek çok kategoride bankalar ihtiyaç kredisi vermektedir. Bazı durumlarda yaptığımız başvurular bankalar tarafından reddedilebiliyor. Peki kredi başvurusu neden reddedilir, niye onaylanmaz? Bu bağlamda bankalar daha fazla müşteriye ulaşmak isterken bazı durumlarda kişilerin bireysel ihtiyaç kredisi başvuruları onaylanmamaktadır. Herhangi bir kredi başvurusunun onaylanmama nedenleri bankayla ilgili bir durum olabildiği gibi direkt olarak müşterilerin özel durumlarından dolayı da olabiliyor ve bu durumla karşılaşan bankalar kredi başvurusuna red cevabı veriyorlar.

Kredi Neden Onaylanmaz?

Kredi başvurusu yaptığımızda bankalar ilk olarak başvuruyu değerlendirmeye alır. Değerlendirme aşamasında kişinin kredi notu, kredi sicili gibi pek çok kriter karşılaştırılır. Bankalar birer ticari işletme olduğundan dolayı verdiği krediyi yani "borcu" geri ödemesinin "zamanında" olmalarını isterler. Kredi notu yüksek olan kişilerin kredi başvuruları daha kolay onaylanırken, kredi notu düşük olan kişilerin başvuruları olumsuz sonuçlanır. KKB skorunuz düşükse ilk olarak kredi puanınızı yükseltmek için belli yöntemleri uygulamanız gerekmektedir. Bu sayfada maddeler halinde kredi başvurusunun olumsuz değerlendirilmesinin nedenlerini hazırladık.

Kredi Notu En Önemli Değerlendirme Aracı

Bankalar kredi başvurusu yapıldığında ilk olarak başvuru yapan kişinin kredi notunu incelemektedir. Bireysel kredi başvularında en sık rastlanılan reddedilme nedeni kişinin kredi notu olmaktadır. Eğer sizin de kredi notunuz "istenilen seviyenin altındaysa" hiçbir bankadan kolay kredi alamazsınız. Kredi notu, tüm bankalarda bulunan kredi ve kredi kartı borçlarınızı düzenli ödemenizle alakalı bir skordur ve tüm bankalar Kredi Kayıt Bürosu (KKB) sistemini kullanarak kişilerin kredi ve kredi kartı başvurularını bu nota göre değerlendirmektedir. Kredi ve kredi kartı borçlarınızı geciktirmeniz durumunda kredi notunuz kötü seviyeye doğru düşüş yaşayacaktır. Bu durumda, geri ödeme yapması güvenilir olmayan kişilere kredi onaylamakta dikkatli davranırlar. Ayrıca kredi notunuzu etkileyen en önemlş faktörler arasında banka hesabınıza para giriş çıkışı ve hareketliliktir. Eğer internet veya mobil bankacılığınızı aktif olarak kullanmıyorsanız kredi notunuz artmayacaktır. Bu sebeplerden dolayı riskli olarak görülen kredi notu grubuna düşmemenizde fayda olacaktır.

İlgili: Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı?

İşte kredi notu risk grupları:

  • 0 - 699 arası kredi notu: riskli seviye
  • 700 - 1099 arası kredi notu: orta riskli seviye
  • 1100 - 1499 arası kredi notu: az riskli
  • 1500 - 1699 arası kredi notu: iyi
  • 1700 - 1900 arası kredi notu: çok iyi

Kredi notu nasıl yükselir?

İhtiyaç kredisi başvurularının onaylanmamasının en önemli nedeni kredi notudur. Kredi notunuz ne kadar yüksek seviyede yer alıyorsa, kredi başvurusunun onaylanma ihtimali de o kadar artacaktır. Özellikle çalışan kişilerin 3 ay sigortalı olarak çalışmadan kredi başvurusu yapmamaları önerilmektedir. Geliriniz var ve kredi notunuz orta seviyedeyse yani düzenli bir gelire sahipseniz kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali yine artacaktır. Ayrıca istediğiniz kredi miktarı gelirinizi aşıyorsa bu durumda da kredi başvurunuz onaylanmayabilir. Bu durumda banka kefil veya ek gelir belgesi talep ederek krediyi onaylayabilmektedir. İhtiyaç kredisi hesaplaması yaparken en önemli nokta tüm bankaları karşılaştırarak en uygun kredi olan bankaya başvuru yapılması gerekmektedir. Kredibankalar.com ihtiyaç kredisi hesaplama aracını ücretsiz olarak kullanarak Türkiye'de hizmet veren tüm bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranlarını tek ekranda karşılaştırarak, hemen ihtiyaç kredisi başvurusu yaparak kredinizi hesabınıza alabilirsiniz. Şubeye gitmeden kredi veren bankaları listeleyerek sizlerin daha kolay yoldan kredi çekmelerine aracılık ediyoruz.

Gelirin Yetersiz Olması

Kredi başvurularının reddedilmesinin diğer bir nedeni ise aylık gelirin istenilen kredi miktarına yetersiz olmasıdır. Kredi değerlendirmesind Bankacılık Kanununa göre; Mevzuat gereğince müşterinin aylık gelirinin en fazla %70'ine kredinin aylık taksiti olabilmektedir. Ancak bankalar kendilerini  güvenceye almak adına genellikle aylık gelirin yarısına yani %50'sine kadar aylık taksit olacak şekilde kişilere kredi verirler. Eğer aylık geliriniz 4.000 TL ise, kredinin aylık ödemeleri 2.000 TL'den fazla olamaz. Ayrıca hali hazırda bir kredi ödemesine devam ediyorsanız bu kredinin ödemesi de kredi başvurusunu etkileyecektir. Kredi için kaç ay sigorta gerekli sayfamızdan ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Gelir Belgesi Kredi Başvurularında Önemli Kriterdir

Bankaların kredi başvurularında "genellikle" istedikleri bir diğer şart ise düzenli gelir belgesidir. Bankalar kredi başvurularında kişinin gelir durumuna bakarak en az 3 ay sigortalı olarak çalışan olmasını ister. Kredi başvurularında SGK bir şart değildir ancak düzenli bir gelir olması bankalar için bir şarttır.

Siciliniz Kredi Başvurularını Etkiliyor

Eğer banka siciliniz bozulduysa bankalardan kesinlikle "belli bir süreye kadar" kredi alamazsınız. Bankalar KKB sistemini ortak olarak kullandıklarından dolayı örneğin Akbank'ta kredi veya kredi kartı ödemelerinizin gününü geçirdiyseniz ve bundan dolayı banka siciliniz bozulduysa, diğer bir bankada kredi başvurusu yaptığınızda bu durum başvurunuzu olumsuz etkileyecektir. Ayrıca bir bankaya borcunuz varsa ve bu bankayla avukatlık olduysanız diğer bankalardan hiçbir şekilde kredi alamazsınız. Ancak bazı belli yöntemler kullanarak sicili bozuk olana kredi veren bankalardan kredi alabilmeniz mümkündür.

Aynı Anda Birden Fazla Başvuru

Daha önceki yıllarda aynı anda bir kaç bankaya başvuru yaparak eşzamanlı olarak pek çok bankadan kredi çekebiliyorduk. Ancak artık gelişen teknolojiler bu durumu da engellemektedir. Birden fazla kredi başvurusu yaparsanız bankalar başvuruyu otomatik olarak reddedebilir. Tüm şansımı denemek istiyorum diyerek birden fazla bankaya başvuru yapar ve başvuruların olumsuz değerlendirilmesine neden olursanız, ayrıca kredi notunuz da oldukça olumsuz bir şekilde etkilenerek düşecektir ve diğer başvurularınızı da etkileyecektir.

"Kredi hesaplama araçlarımızı kullanarak tüm bankaları karşılaştırabilir, anında kredi başvurusu yapabilirsiniz."

Sonuç olarak, kredi başvurularını etkileyen en önemli başlıklar kredi notu, kredi sicili ve aylık düzenli gelirin olmasıdır. Buna göre siz de kredi notunuzu arttırmak için belirli yöntemleri kullanarak diğer başvuruların olumlu değerlendirilmesi için ön hazırlık yapabilirsiniz. Kredi notunuzu her zaman iyi bir seviyede tutarak bankalarla olası sicili bozukluğunu da önlemiş olursunuz. Bu sayfamızda kredi başvurusu neden reddedilir diye merak edenlere özel olarak başlıklar halinde araştırma yazımızı hazırladık. Aklınıza takılan detayları aşağıda bulunan yorum bölümüne yazarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorum yap:

Kapat