Kredi başvurusunda istenen belgeler

Kredi çekmek için istenilen belgeler bankadan bankaya değişiklik göstersede çoğu banka aşağıdaki belgeleri istemektedir. Kredi başvurusunda istenilen belgeler aşağıda yer almaktadır.

Kredi başvurusunda istenen belgeler

 Kredi çekmek istiyorsunuz ve bankaların istediği belgeleri mi merak ediyorsunuz. O halde ilk önce başvuru yapmaya karar verdiğiniz banka ilk etapta isteyeceğiniz kredi türüne göre kredi başvuru formunu size doldurtur.
Yanınızda nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport aslı olması gerekmektedir. Ayrıca son döneme ait olarak kredi çekmek isteyen kişi adına kayıtlı olmak şartıyla elektrik, doğalgaz, su, telefon faturası ya da ikametgah belgesi istenilebilmektedir. Tabi bu bankadan bankaya değişeceği gibi, kredi çekefceğiniz bankayla aranızdaki işlemlere de bağlanmaktadır. Yani daha önce hiç işlem yapmadığınız banka sizi tanımak için daha çok belge talep edebilmektedir.

 

Ayrıca sizden net gelir belgenizi istemekle beraber ücretli maaşla çalışıyorsanız sizden 3 aylık maaş bordronuzu, emekliyseniz emekli maaşı mecduat cüzdanınızı, hesap hareketlerinizi isteyeceklerdir. Şirket sahibiyseniz de bu sefer Ticaret Sicil Belgesi, işyeri faaliyet belgeleri, Ticaret odası sicil kaydı, 3 yıllık bilanço, vergi levhası fotokobisi gibi belgeleri isteyebilmektedirler.
 
Yukarıda yazan tüm belgeler genel olarak kredi başvurusunda istenilen belgelerdir. İhtiyaç kredisi başvurusunda da yukarıdaki belgeler istenmektedir. Diğer kredilere göre bazı ek belgeler de talep edilebilmetedir. Örneğin konut kredisinde alacağınız konutun yapı kullanım izniyle beraber tapu belgesi başvuru sırasında istenmektedir. Taşıt kredisinde ise sizden, alacağınız aracın ruhsat fotokobisi istenecektir. Kredi başvuru sırasında istenen belgeler her bankaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin maaşlı çalışansanız ve aylığınız düzenli olarak kredi çekmek istediğiniz bankaya yatıyorsa sadece nüfus cüzdanıyla kredi çekme talebinde bulunabilirsiniz.
 Kredi başvuru sırasında ek belgeler istenilebildiği gibi kişilerden uygun görüldüğü taktirde kefil de istenilebilmektedir. Kredi başvurusunda kefil talep edildiği durumda istenilen tüm belgeler kefil gösterilecek kişi tarafından da tamamlanması gerekmektedir.

Yorum yap:

Kapat