Onaylanan Kredi İptal Olur Mu

Nakit ihtiyaçlarımızda bankalara kredi başvurusu yapıyoruz. Bankaya başvuru yaptıktan sonra onaylanan kredi iptal edilir mi? Krediyi iptal etmek için neler yapmanız gerekenler bu sayfada yer almaktadır.

Onaylanan Kredi İptal Olur Mu

  Acil nakit ihtiyaçlarımızda, bazen de sadece kredi alıp alamayacağımızı denemek için bankalara kredi başvurusu yapıyoruz. Kredi onayından sonra eğer krediyi kullanmak istemiyorsanız, onaylanmış kredi iptal olur mu diye merak edebilirsiniz. Bu sayfamızda Kredi Bankalar araştırma ekibi olarak bir çok kişinin aklındaki soru işaretlerini gidermek için gerekli açıklamaları yaptık. Peki onaylanan kredi iptal olur mu? Eğer iptal oluyorsa nereye başvurmak gerekiyor işte aklınıza takılan tüm sorulara kaynağından doğru yanıtlar.

ONAYLANAN KREDİ NASIL İPTAL EDİLİR?

İlk olarak şunu belirtelim, onaylanan kredi hiçbir ücret ödemeden iptal edilebilir bu yasal olarak tüketicinin bir hakkıdır. Krediyi iptal etmek zor bir işlem değildir. Tabi krediyi çekmemiş ve hesabınıza geçirmemiş olma şartıyla onaylanmış kredinin iptalini yapabilirsiniz. Eğer kredi başvurusu yapmış ve kredinizin onaylandığını öğrenmişseniz, krediyi hiç kullanmadan banka şubesine giderek veya müşteri hizmetlerini arayarak kredinin iptal edilmesi için başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca şunu da belirtelim, onaylanmış ve 1 ay içerisinde kullanılmayan (çekilmeyen) krediler otomatik olarak banka tarafından iptal edilmektedir. Tabi eğer kredi otomatik olarak hesabınıza geçmediyse, hesabınıza geçmiş krediyi de masraflarını ödeyerek iptal etme şansınız vardır. Bu durum her banka için farklılık göstermektedir bu nedenle ilgili bankaya başvurmanız ve gerekli bilgiyi almanız yararınıza olacaktır.

İNTERNETTEN ONAYLANAN KREDİ İPTAL OLUR MU?

İnternet üzerindeki reklamlara tıklayarak kredi başvurusu yapıp, sonrasında cep telefonunuza gelen onay mesajı sonrasında krediyi kullanmak istemeyebilirsiniz. Tabi ki bu sizin en doğal hakkınızdır ancak şunu da unutmayın, onaylanıp çekilmeyen krediler sonucunda kredi notunuz size ceza vermek amacıyla düşürülecektir. Bu durum, bankanın zamanını boş boşa çalmanızdan kaynaklanmaktadır. Aynı durum onaylanmış ancak iptal edilen kredi kartları için de geçerliliğini korumaktadır. 

ONAYLANAN KREDİ İPTAL OLUR MU?

Ayrıca şunu da belirtelim, banka şubesinde yapılan kredi başvuruları sonrasında gerekli evrakları bankaya sunduysanız kredi onayı geldikten sonra kredi miktarı otomatik olarak hesaba geçebilir. Bazı bankalar krediyi hesabınıza geçirmek için sizden onay alırken, bazıları otomatik olarak hesabınıza bakiye atabilmektedir. Böyle bir şeyle de karşılaşsanız kredinin iptal edilmesi yine aynı yöntemle mümkündür. Ancak böyle bir durumda bankaya kredi iptal dilekçesi vermeniz gerekmektedir. Onaylanan ve hesaba geçen krediyi iptal edebilmek için 14 gün yasal olarak süreniz vardır. 14 gün içerisinde bankaya bizzat iptal başvurusu yaparsanız hiçbir ücret  ödemeden kredi iptalİ edilecektir. Bu hakkı kullanabiliyor olmaktan doğan rahatlıkla sürekli olarak kredi başvurusu yapar ve krediyi kullanmazsanız bu kredi notunuzu düşürür ve sonraki başvurunuzda kredi alamazsınız.

Yorum yap: