Çocuk Parası Ne Zaman Hesaba Yatar?

2022 yılında çocuk parası ne zaman yatar diye araştırma yapanlara özel, PTT çocuk parası hesaba yatma günlerini bu sayfada hazırladık.

Çocuk Parası Ne Zaman Hesaba Yatar?

Türkiye'de vatandaşlarımıza yapılan maddi yardımlar arasında doğum parası da yer almaktadır. Bir çok kişi çocuk parası ne zaman yatar  diye merak ediyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen doğum yardımı paraları çocuk doğduktan sonra başvuru yapılarak verilmektedir. Siz de doğum yardımı şartlarını taşıyorsanız başvurunuzu yaparak PTT şubelerinden aşağıda yer alan tarihlerde paranızı alabilirsiniz. Her çocuk başı belirli bir miktar para verilen doğum parasının tüm ayrıntılarına konu detaylarından ulaşabilirsiniz. Doğum parası, devlet tarafından her vatandaşımıza sunulan bir haktır, yani yardım parası olarak geçse de yardım değil destek parasıdır.
 

Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

Çocuk Parası alabilmek isteyen kişilerin öncelikle doğum parası başvurusu yapması gerekmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra başvuru yapıldığı ayın son haftası içerisinde yardım parası kişinin Ptt hesabına yatırılır. Çocuk parası hesaba yattıktan hemen sonra istediğiniz Ptt şubesine kimlik belgenizle paranızı alabilirsiniz. İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için 600 TL bir sefere mahsus tek seferde ödenmektedir. İkiz doğum yapan annelere 700 TL, üçüz doğuran annelere ise 1400 TL yardım parası verilmektedir. Çocuk parası alabilmek için bazı şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartlar arasında anne yada babanın SGK'lı olarak çalışıyor olması, Anne yada babanın TC vatandaşı olması gibi şeyler sayılabilir. Tüm şartlara aşağıdaki ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Doğum yardımı ödemeleri başvuru yapılan ayı takip eden ayın son haftası hak sahibince PTT şubelerinden alınabilir.

Ayrıca çalışan ve doğum yapan kadınlara, doğum süresi boyunca kullandığı izin ücretleri devlet tarafından "doğum parası" adı altında verilir. 2022 yılında en düşük doğum parası 12.454 TL olmuştur. Doğum parası alma şartları sayfasından tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Yardımdan Kimler Yararlanabilir?

Doğum yardımı, Türk vatandaşları'na ve Mavi Kart sahiplerine verilmektedir. Çocuk yardımı parası, 15.05.2015 tarihi ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için yapılan maddi yardım türüdür. Çocuk yardımı parası başvurusunu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet merkezlerine yapabilirsiniz.

Çocuk parası yattı mı diye sorgulamak istiyorsanız siz de çocuk parası sorgulama sayfasına göz atabilirsiniz. 

2022 yılında çocuk parası ne zaman yatar diye merak edenlere özel olarak bu sayfamızı hazırladık. Siz de konu içeriğinden çocuk parasının hangi tarihte yattığını, nasıl alındığını, doğum yardımı alma ayrıntılarını öğrenerek hemen çocuk parası başvurusu yapabilir ve yardım şartlarını taşıyorsanız alabilirsiniz.

İLGİLİ: Doğum parası başvurusu

Yorum yap:

Yorumlar

2 yorum yapılmış

Ya nur sis

Verdiğiniz doğru bilgilerden dolayı çok teşekkür ediyorum.

2019-03-19 19:11:42 -
ilknur gunduz

cocuk parasi nezaman alabilirim

2019-01-09 20:47:41 -