Yurtdışına Para Gönderme: En Ucuz Yurt Dışı Para Transfer Yöntemleri

Yurtdışına para gönderme en ucuz yolu 2022 yılında sizler için bu sayfamızda açıkladık. En ucuz para transfer yöntemlerini karşılaştırarak en iyi ve güvenilir yöntemleri sıraladık.

Yurtdışına Para Gönderme: En Ucuz Yurt Dışı Para Transfer Yöntemleri

Yurtdışına para gönderme en ucuz: Yurtiçinde bankaları veya Papara gibi aracı kurumları kullanarak para transferi yapmak çok kolay ve maliyetsiz olsa da; yurtdışına para gönderme birçok kişi tarafından henüz anlaşılır bir durum değildir. Yurtdışına para göndermek sanıldığı kadar zor olmasa da, Türkiye'deki bankaların Swift ile para transfer yöntemleri ile yurtdışına para göndermek oldukça pahalı olduğundan dolayı sizlere banka alternatifi yurtdışına para göndermek hakkında tüm detaylı bilgileri bu sayfamızda hazırladık.
 

Yurtdışına Para Gönderme

Yurtdışına para göndermenin bankalar dışında pek çok farklı alternatif seçenekleri bulunmaktadır. Bankadan yurtdışına para transfer işlemleri SWIFT ile yapılırken; Western Union, MoneyGram ve Wise (eski adı TransferWise) gibi farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu para transfer yöntemlerinin birbirinden farklı olmasının en temel nedeni ise komisyon ve ücretlerdir.

Wise, diğer yurtdışı para transfer yöntemlerine göre oldukça ucuz ve maliyetsiz bir noktada yer alıyor. Wise, Türkiye'de 08.10.2015 tarihli ve 6484 sayılı BDDK kararı ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (“BDDK”) tarafından Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri Kuruluşu olarak yetkilendirilmiştir. Yani bir bankadan farksız olarak kullanılabilen Wise ucuz olmasının yanı sıra güvenilir bir firmadır. (Bddk Türkiye'de bankacılık kurumlarını denetleyen kamuya ait bir kurumdur.)
 

Yurtdışına Para Gönderme En Ucuz

Yurtdışına para göndermek için bizim tavsiye ettiğimiz ve sürekli olarak kullandığımız en ucuz para transfer yöntemi Wise'dir. Wise, tüm dünyada kullanılan Londra merkezli, İstanbul'da ofisi olan ve BDDK tarafından yetki belgesi verilmiş olan güvenilir bir para transfer yöntemidir. Hemen hemen herkes tarafından bilinen ve bankalar tarafından da kullanılan Western Union'a rakip diyebiliriz.

Wise'nin size bir güncel kampanyasını da getirdik! Wise'ye aşağıda yer alan bağlantıya tıkladıktan sonra kayıt işlemlerini tamamlamanız sonrasında tam 4.250 TRY miktarına kadar ücretsiz transfer kazanırsınız.
 

► Wise kayıt olmak için tıklayın.

Kayıt olduktan sonra tekrar buraya gelmeyi unutmayın, Wise'nin nasıl kullanıldığını, yurtdışına Wise ile nasıl para gönderebileceğinizi de anlattık yes

Wise nedir, Wise güvenilir mi?

Wise, eski adıyla TransferWise, Dünya genelinde birçok farklı ülkede 54 para biriminde online ve güncel kurdan çevrim yapılabilen, uluslararası para transfer yöntemidir. Diğer para transfer yöntemlerine göre komisyon tutarları oldukça uygun ve hızlı bir şekilde karşı hesaba transfer yapıldığından dolayı büyük bir kitle tarafından sıkça kullanılmaktadır. Türkiye'de 2015 yılından beridir BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetmele Kurumu) tarafından Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri Kuruluşu olarak yetkilendirilerek denetlenmektedir.
 

Wise ile yurtdışına para göndermek

Yurtdışına para göndermenin en ucuz yöntemi olan Wise, internet sitesinde Türkçe destek ve oldukça kolay bir panelinin olmasından dolayı da herkes tarafından pratik bir şekilde kullanılabilir. Wise'yi neden tercih etmeniz gerektiğini de sıraladık:

 • Diğer transfer ve bankalara göre yurtdışına para göndermek en ucuz komisyon tutarlarıyla yapılır.
 • Tüm dünyada oldukça saygın bir ödeme hizmetleri kuruluşudur. Trustpilot sitesinde Wise 143 bin üzerinde kişinin oylamasıyla ortalama 4.6 (5 yıldız üzerinden) oy oranına sahiptir. [Bakınız]
 • Transfer yaparken kur çevirmesinde para kaybetmezsiniz. Wise'deki tüm kurlar güncel kur üzerinden anlık olarak hesaplanır.
 • Yurtdışı EFT yani SWİFT yöntemine göre daha hızlı olarak para karşı tarafa geçmektedir.
   

Bankadan Wise hesabına para göndermek:

 1. Öncelikle wise.com hesabınıza giriş yapın.
 2. Menü'de yer alan bakiyeler TRY yazan yere tıklayın.
 3. "TRY bakiyeniz için hesap bilgileri edinin" seçeneğine tıklayın.
 4. "Hesap bilgileri edinin" butonuna tıklayın.
 5. Bankadan göndereceğiniz para miktarını yazın ve devam edin.
 6. Son aşamada "Size banka bilgilerimizi vereceğiz. Parayı Wise'a transfer etmek için bankanızı kullanmanız gerekecek. " uyarısını İngilizce olarak göreceksiniz.
 7. Bu uyarıya "I Understand" yani anladım diyerek devam edin.
 8. Ekranda görülen Wise İban numarasını ve referans kodunu ve Wise banka adını kopyalayın.
 9. Bankanıza gelerek Para transferi > EFT sayfasına gelin.
  1. Wise hesabınıza göndereceğiniz para miktarını yazın.
  2. Wise'den aldığınız IBAN numarasını yazın
  3. Wise'den aldığınız referans numarasını açıklama alanına yazın.
  4. Son bilgileri kontrol ederek para transfer işlemini onaylayın.

EFT saatleri içerisinde yani bankaların açık olduğu saatlerde Wise hesabına gönderdiğiniz paralar birkaç dakika içerisinde hesabınıza geçecektir. Haftasonu veya mesai saatleri dışında yaptığınız EFT işlemleri bir diğer iş günü saat 09:00'dan sonra işleme alınacaktır. [Daha detaylı bilgi: eft saatleri]
 

Wise ile yurtdışına para gönderme:

Wise hesabınıza banka hesabınızdan para yüklemesi yaptıktan sonra sadece karşı hesabın IBAN bilgisini kullanarak anında yurtdışına en ucuz komisyonla para gönderebilirsiniz. Yurtdışı para transferi ücretleri 2022 yılında her ülke için değişiklik gösterse de, Türkiye'den yurtdışına para göndermenin en ucuz yolu Wise olarak gösteriliyor.

Wise ile gönderilen para yurtdışına hızlı bir şekilde geçerken, aynı zamanda Wise'nin güvenilir bir firma olmasından dolayı pek çok kişi tarafından kullanılıyor. Wise Türkçe paneli ve Türkiye'de bulunan ofisi ise BDDK onaylı bir firma olduğunu da tekrardan hatırlatalım. İşte Wise ile yurtdışına para gönderme işlem listesi:

 1. Wise hesabınıza para yüklemesi yaptıktan sonra "Para gönderin" butonuna tıklayın.
 2. Gönderilecek para miktarını ve para kurunu seçin.
 3. Kime para göndermek istediğiniz sorusunu yanıtlayın.
 4. Karşı hesabın İBAN ve banka bilgilerini gerekli yerlere doldurun.
 5. Para transfer işlemini kontrol ederek onaylayın.

Wise ile para göndermek işte bu kadar basit ve kolay. Wise para gönderme ve para alma hakkında rehber niteliği taşıyan bir diğer sayfamız Wise ile para gönderme sayfasına da bakabilirsiniz.

Yurtdışı Para Transferi Alternatif Yöntemler

Yurtdışına para göndermenin pek çok alternatif yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında Western Union, bankalar gibi firmalar yer alıyor. Yurtdışına para göndermek için pek çok farklı alternatif yöntem bulunsa da, en ucuz para gönderme yöntemi olan Wise'yi tercih edebilirsiniz.
 

Western Union

Tüm dünyada saygın olarak kullanılan ödeme hizmetleri kuruluşu Western Union ile anında güvenilir bir şekilde yurtdışına para gönderebilir veya yurtdışından para alabilirsiniz. Western Union anlaşmalı bankalar arasında Akbank, Şekerbank,Ziraat, Garanti gibi bankalar yer alıyor. Ayrıca Western Union ödeme noktası olarak Türkiye'de hizmet veren pek çok firma bulunmaktadır. Aşağıda yer alan ilgili sayfalardan Western Union ile alakalı aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Western Union Para gönderme

Western Union para çekme

Swift ile yurtdışına para gönderme

Yurtdışına EFT olarak bilinen sistemin gerçekteki adı SWIFT'tir. Bankaları kullanarak yurtdışına döviz cinsinden para yollamak için SWIFT'i kullanabilirsiniz. Banka şubesinden, müşteri hizmetlerinden veya bankanın mobil & internet bankacılığı uygulamasını kullanarak yurtdışına para gönderebilirsiniz. SWIFT ile para gönderme işleminde araya muhabir bankalar girdiğinden dolayı diğer transferlere göre SWIFT oldukça maliyetlidir.

SWIFT işlemi sonrasında ilk olarak Türkiye'deki bankanın yurtdışında anlaşmalı olduğu bankaya işlem gönderilir. Sonrasında ise anlaşmalı bankadan alıcı bankaya para iletilir.

SWIFT işleminin bilinen bir özelliği ise gönderilecek para miktarı arttıkça gönderim masrafları azalır. Bundan dolayı yüksek tutarlı gönderimler için genellikle SWIFT tercih edilmektedir. SWIFT ile para gönderme işleminde karşı tarafın bir banka hesabı olması gerekirken, Western Union ile gönderimlerde bu seçeneğe gerek yoktur.
 

Sonuç olarak Yurtdışına para gönderme en ucuz yöntemi olarak sizlere önerimiz Wise'dir. Wise'yi kullanarak yurtdışına en kolay ve ucuz komisyon oranları ile para gönderebilir, Wise hesabınıza para alabilirsiniz.

Ziraat Bankası yurtdışı para gönderme

İş Bankası yurtdışı para gönderme

Yorum yap:

Kapat