Dolorex ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir?

En iyi ağrı kesici ilaçlar arasında yer alan Dolorex nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır? sorularına bu sayfadan yanıt bulabilir, Dolorex hakkında tüm merak edilenleri öğrenebilirsiniz.

Dolorex ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir?

Dolorex kullanmak isteyen pek çok kişi, Dolorex nedirDolorex ne işe yarar diye araştırma yapmaktadır. En iyi ağrı kesici ilaçlar arasında yer alan Dolorex Draje, Türkiye'de çok yaygın bir şekilde kullanılan ilaçlar arasında yer almaktadır. Bu sayfamızdan Dolorex hakkında tüm merak edilenleri öğrenebilirsiniz.

 

Dolorex Nedir?

Baş ağrısı başta olmak üzere karın ağrısı, sırt ağrısı, adet sancıları gibi birçok hsatalığa karşı kullanılan Dolorex, ağrı kesici olarak kullanılmaktadır.

Dolorex etken maddesi diklofenal potasyum'dur. Yardımcı maddeleri ise tribazik kalsiyum fosfat, nişastai magnezyum stearat, kolloidal silikondioksit, şeker, sodyum nişasta glikolat, talk, sığır jelatini, oleat gliserol, polietiken gliekol, hidroksipropil metil selüloz, demir oksit kırmızısı ve titan dioksit yer alan bir ağrı kesicidir.

 

Dolorex Ne İşe Yarar?

Dolorex 50 mg tablet olarak eczanelerde satılan ilacın faydaları ise başta baş ağrılarını iyileştirmek olmak üzere pek çok farklı ağrının giderilmesi ve iyileştirme sürecinde katkısı bulunmaktadır. Dolorex özellikle hastaların ağrı şikayetlerinde sıkça kullanılmaktadır. Ancak Dolorex basit ve küçük çaptaki ağrılar için kullanılması önerilmez. Doktorlar, romatolojik hastalıkların semptomu olan ağrıların iyileştirilmesi ve tedavi edilmesi için Dolorex reçeteli olarak alınır. Genel olarak Dolorex ne işe yarar sorusunun yanıtı ise;

 • Postoperatif ağrılar.
 • Ankilozan Spondilit.
 • Akut Gut Artriti.
 • Romatoid Artrit.
 • Akut Kas İskelet Sistemi Ağrıları.
 • Dismenore (sancılı adetler).
 • Osteoartrit.

 

Dolorex Nasıl Kullanılır?

Dolorex ağrı kesici ilacın kullanım dozu doktorlar tarafından reçete edilmesi gerekmektedir. Dolorex, sadece ağrı kesici bir ilaç değildir. Farklı hastalıkların tedavi edilmesinde de doktorlar tarafından reçete edilmektedir. Dolorex nasıl kullanılır sorusunun yanıtı ise, hangi hastalığa karşı kullanıldığına göre değişmektedir. Bundan dolayı Dolorex'i mutlaka doktorun önerdiği dozda kullanın. Bir dozunu unuttuysanız kesinlikle iki doz birden almayın. 

Dolorex, Ankilozan Spondilit, romatoid artrit gibi farklı hastalıkların yanı sıra basit baş ağrılarını da tedavi etmektedir. Dolorex ilaç çiğnenmeden, bol su ile aç karna içilmesi tavsiye edilmektedir. Tedaviye ilk başlangıçta genel olarak 100 mg ile 150 mg kullanılması önerilir. Hafif ve küçük vakalarda ise günlük doz alım miktarı 75 mg ile 100 mg arasında olması gerekir. Ancak bu ilacın kullanımını her tedaviye göre farklılık göstereceğinden dolayı doktor ayarlamalıdır.

 

Dolorex nedir ne işe yarar?

Adet ağrısında Dolorex kullanımı nasıl olmalı?

Dolorek ilacı adet ağrılarının tedavi edilmesinde de kullanılmaktadır. Adet ağrısı için Dolorex kullanımı günlük doz ayarlamasını doktor kişiye özel olarak yapmalıdır. Genel olarak kullanım önerisi ise günlük 50 mg ile 100 mg arasındadır.

 

Çocuklarda Dolorex kullanımı nasıl olur?

Dolorex çocuklarda kullanımı ise önerilmemektedir. Sadece doktor tavsiyesi olduğunda 14 yaş üstü çocuklar Dolorex'i kullanabilir. 14 yaş üstü ergenlerde günlük önerilen doz miktarı 2 veya 3'e bölünerek maksimum 150 mg'yi geçmemelidir.

 

Yaşlılarda Dolorex kullanımı

65 yaş üstünde Dolorex kullanımı ise; Dolorex'in non steroid antiinflamatuar bir ilaç olmasından dolayı, antiinflamatuar ilaçların yaşlılarda büyük etkileri olduğu göz önünde bulundurularak sadece doktor takibi ve önerisiyle kullanılmalıdır. Eğer Dolorex kullanacak kişi 65 yaş üstündeyse doktora başvurmadan bu ilacı kullanmamalıdır.

 

Dolorex Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu kadar Dolorex'te de bazı yan etkiler oluşabilir. Dolorex'i özellikle 65 yaş üstü kullanımları mutlaka doktor kontrolünde yapılması gerekir. Ağrı kesici ilaçlar arasında yer alan Dolorex'in yan etkilerini aşağıda çok seyrek görülen, seyrek görülen, yaygın görülen başlıkları olarak 3 şekilde açıkladık. Dolorex prospektüs resmi bilgilerinde Dolorex yan etkileri arasında göz hastalığı, psikiyatrik rahatsızlıklar, solunum sıkıntıları, kardiyak hastalıkları, bağışıklık sistemi rahatsızlıkları, kardiyak hastalıkları, kan ve lenf sistemi hastalıkları olarak sınıflandırılmıştır. 

 

1. Dolorex Çok Seyrek Yan Etkileri

Çok seyrek görülen Dolorex yan etkileri prospektüsünde şu şekilde açıklanmıştır: Anjiyoödem, anemi, uykusuzluk, kabus görme, psikilojik bozukluk, kabus görme hali, titreme, hafıza bozuklukları, anksiyete, görme kaybı, aseptik menanjit, kabızlık, kulak çınlaması, vaskülit, hipertansiyon, karaciğer yetmezliği, hepatik nekroz, akut böbrek yetmezliği.

 

2. Dolorex Seyrek Yan Etkileri

Dolorex yan etkileri nelerdir sorusunun seyrek görülen yan etkileri Dolorex prospektüs içerisinde şu şekilde sıralanmıştır: ürtiker, ödem, hepatit, sarılık, kanlı diyare, astım, uyku hali, aşırı duyarlılık hali, gastrit.

 

3. Dolorex Yaygın Görülen Yan Etkileri

Dolorex ağrı kesici ilacının yaygın olarak görülen yan etkileri, Dolorex prospektüsünde şu şekilde açıklanmıştır: Baş ağrısı, vertigo, baş dönmesi, bulantı ve kusma hali, diyare, gaz, anoreksi, döküntü.

 

Dolorex Fiyatı 2021

Dolorex eczane satış fiyatı, Dolorex'in reçeteli ve reçetesiz alımına göre değişmektedir. Reçeteli olarak alınması halinde Dolorex'in ücreti SGK tarafından karşılanmaktadır. Sosyal güvencesi olmayanlara ise 2021 yılında Dolorex fiyatı 13.27 TL olarak belirlenmiştir. Bu fiyat Dolorex 50 mg 20 tablet için geçerlidir.

 

Dolorex Reçetesiz Satılır Mı?

Doktor önerisi olmadan asla reçetesiz ilaç kullanmayınız. Baş ağrısı gibi bir nedenden dolayı bile ilaç kullanacaksanız mutlaka doktora başvurunuz.

 

Dolorex Muadili İlaçlar

Her ilaçta olduğu gibi Dolorex'te de muadil yani benzer farklı marka ilaçlar bulunmaktadır. Farklı hastalıkların tedavi edilmesinde ve ağrı kesici olarak kullanılan Dolorex muadili ilaç isimleri aşağıdaki şekildedir:

 • Cataflam 50 mg

 • Dikloron

 • Dicloflam 50 mg

 • Volfenaks 75 mg

 • Voltaflam 100 mg

 • Difenak 100 mg

 • Visra 50 mg draje

 • Voltaren

 • Diclomec SR

 

Dolorex mi Parol Mu?

Bir çok kişi Dolorex mi Parol mu diye araştırma yapmaktadır. Parol parasetomol etken maddesi içeren ve herkes tarafından kullanılan bir ilaçtır. İçeriğinin sade olması dolayısıyla ufak çaptaki ağrıları için sadece bu ilacın kullanılması tavsiye edilmektedir. Dolorex ise Parol'a göre daha ağır ve yan etkileri bulunan bir ilaçtır.

 

Dolorex mi Voltaren Mi?

Dolorex muadili ilaçlar arasında Voltaren yer almamaktadır. Bundan dolayı Dolorex kullanan kişiler, sadece doktor tavsiyesi ile farklı hastalıkların ve semptomlarının kullanılmasında Voltaren kullanılabilir.

 

Dolorex Baş Ağrısını Geçirir Mi?

Dolorex ne işe yarar sorusunun yanıtları arasında ağrı kesici de yer almaktadır. Dolorex oldukça etkili bir ağrı kesici ilaçtır. Dolorex baş ağrısına iyi gelmektedir ancak yan etkileri oldukça fazla olmasından dolayı doktor önerisiyle kullanılmaktadır.

 

Dolorex Soğuk Algınlığına İyi Gelir Mi?

Dolorex ilaç, soğuk algınlığını tedavi eden bir ilaç değildir. Bundan dolayı Dolorex inflamasyonlar için de gerekli durumlarda doktor önerisiyle reçete edilmektedir.

 

Dolorex Uyku Yapar Mı?

Dolorex yan etkileri arasında uyku hali de yer almaktadır. Dolorex prospektüsünde uykusuzluk ve uyku hali olarak yan etkileri sıralanmıştır. Dolorex seyrek yan etkisi olarak uyku yer almaktadır.

 

Dolorex Diş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Dolorex diş tedavisi için kullanılan bir ilaç değildir. Dolayısıyla diş ağrısında Dolorex almamanız ve kullanmamanız gerekir. Diş hastalıklarında sadece uzman diş doktorlarına tedavi olarak ilaç kullanmanız gerekmektedir. Ancak Dolorex ağrı kesici ve iltihap giderici bir ilaç olduğundan dolayı sadece doktor tavsiyesi ile diş ağrılarında da kullanılabilir. Ancak diş ağrılarında Dolorex kullanımı tavsiye edilmemektedir. Bunun nedeni ise Dolorex'in yan etkilerinin fazla olmasından dolayıdır.

 

Dolorex Ateş Düşürür Mü?

Dolorex kullanmak isteyenlerin merak ettiği bir diğer nokta ise, Dolorex ateş düşürür mü sorusudur. Dolorex antiinflamatuar özelliği olan bir ilaçtır ve direkt olarak ağrı kesici özelliği vardır. Dolorex'in ateş düşürücü özelliği bulunmamaktadır. Eğer vücutta yüksek ateş varsa hekim tarafından inflamasyon tedavisi için reçete edildiği durumlarda Dolorex yüksek ateşin nedenini ortadan kaldırarak tedavi etmektedir.

 

Dolorex Ne Zaman Etki Eder?

Dolorex nedir sorusunun yanı sıra Dolorex kaç dakikada etki eder sorusu da merak edilmektedir. Ağrıları hızlı bir şekilde tedavi eden Dolorex birkaç dakika içerisinde etkisini gösterecektir. Her draje içerisinde 50 mg diklofenak potasyum bulunan ilaçlar, özellikle ağrıları birkaç dakika içerisinde iyileştirmektedir.

 

Dolorex Etkisi Kaç Saat Sürer?

Dolorex ağrı kesici kullanımlarında etkisi yapılan araştırmalara bakılırsa 4 ile 6 saat arasında devam etmektedir.

 

Bu sayfamızda yer alan içerikleri inceleyerek Dolorex ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri ve kullanım talimatı hakkında aklınıza takılan tüm soruların yanıtlarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca aşağıda buluna nyorum kutusunda kullanım hakkında açıklamalarda bulunabilirsiniz. Bu sayfada yer alan içerikler kesinlikle tıbbi bir yönlendirme içermez. Sadece ilacın prospektüsünde yer alan genel açıklamalardan oluşturulmuştur. Kredibankalar.com verdiği sağlık bilgilerinde bir ilacın kullanılmasını önermez, tavsiye etmez. Bir ilaç kullanmadan önce mutlaka uzman doktora başvurmanız gerekir.

 

Ekler: Dolorex kullanma talimatı Dolorex nedir ne işe yarar? Dolorex yan etkileri? (PDF)

 

Nurofen ne işe yarar?

Dexiren ne işe yarar?

Geralgine k ne işe yarar?

Yorum yap:

Yorumlar

1 yorum yapılmış

Tülay

Dolorex kullanımım sonrasında baş ağrım anında kesildi ancak baş ağrısında da olsa doktor tavsiyesiyle ilaç kullanmanızı öneririm.

2021-12-08 22:52:55 -
Kapat