Fucicort Krem Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri ve Fiyatı

Fucicort krem ne işe yarar, uçuğa iyi gelir mi, sivilce için mi, fiyatı nedir, nasıl kullanılır diye merak edenler bu sayfamızı inceleyebilir.

Fucicort Krem Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri ve Fiyatı

Fucicort krem nedir?

Vücutta yer alan çeşitli cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek amacıyla çok etkili bir ilaç olan Fucicort krem, genellikle cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Fucicort krem ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri ve fiyatı hakkında tüm merak edilen bilgileri bu sayfadan öğrenebilirsiniz. Cilt enfeksiyonları tedavisinde kullanılan Fucicort krem; iltihap azaltıcı ve bakteri önleyici bir kremdir. Doktorlar tarafından reçete edilen bu krem, özellikle ergenlik döneminde meydana gelen cilt problemlerini ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.Fucicort krem kaşıntı, kuruluk, kızarıklık, kabuklanma gibi rahatsızlık semtomlarının tedavi edilmesine yardımcı olur ve duyarlı bakterilerin yayılmasını önler.

Fucicort Krem Etken Maddesi

Fucicort kremin içeriğinde, aktif etken maddeler olarak betametazon valerat (1 mg), kortikosteroid anti-inflamatuar ile topikal antibiyotik olarak adlandırılan Fusidik Asit (20 mg) yer almaktadır. Ayrıca içeriğinde Macrogol setostearil eter, setostearil alkol, klorokresol sıvı parafin, monobazik sodyum fosfat dehidrat, beyaz yumuşak parafin, su, all-rac-a-tokoferol yer almaktadır.

Fucicort krem ne işe yarar?

Kremi kullanmak isteyenler Fucicort krem ne işe yarar diye merak etmektedir. Hidrokortizondan daha fazla güçlü olan, yüksek potensli bir anti-inflamatuar olan sentetik korkosteroid betametazon içermektedir. Fucicort kremde yer alan Betametazon etken maddesi iltihaplanma sürecine dahil olan hormon benzeri maddelerdeki prostaglandin ve lökotrienler gibi iltihaplı olan kimyasalların üretimini durdurarak çalışmaktadır. Cilt hastalıklarını oldukça iyi tedavi ettiği bilinmektedir.

 • Vücutta yer alan şişlik ve kızarıklıkların giderilmesinde kullanılabilir.
 • Derinin altında yer alan damarlardaki tıkanıklıklardan meydana gelen iltihaplanmaların tedavi edilmesinde kullanılır.
 • Kaşıntı sonrası oluşan egzama hastalığının tedavi edilmesinde kullanılır.
 • Kronik olarak geçen atopik egzama hastalığının tedavi edilmesinde kullanılabilir.
 • Derinin yağ bezelerinde görülen bir hastalık olan Unna hastalığını tedavi etmek için kullanılır.
 • Genital siğil benzeri pek çok durumda uzman doktorlar tarafından reçete edilmektedir.

Fucicort krem nasıl kullanılır?

Her ilaçta olduğu gibi, Fucicort kremi de kullanırken doktorun vermiş olduğu tavsiyelere uyunuz. Kremi kullanmadan önce ve sonra ellerinizi sabunlu su ile temizleyiniz. Kremin sürülecek bölgeyi de temizledikten sonra nohut büyüklüğünde parmağınıza sıkın ve yara veya iltihaplı kısma nazik bir şekilde hafif hareketlerle sürünüz. Kremi sürdüğünüz bölgeyi kesinlikle kapatmayınız. Hava ile temas etmesi gerekmektedir. Yara için sürülüyorsa krem iyice emildikten sonra pamuklu ve bol kıyafetler giyebilirsiniz. Doktorunuzun tavsiyelerine uyarak günde 2 veya 3 defa sivilceli olan bölgeye sürülerek kullanılabilir. Kullanımı sırasında gözle temasını mutlaka engelleyin. Açık yara olan yerlere Fucicort kremi sürmeyin.

Fucicort Krem Hamilelik Döneminde Kullanımı

Hamilelik dönemi veya emzirme döneminde doktor kontrolü dışında ilaç kullanımı sonrası hem anne hem de bebeğe zarar oluşturabilmektedir. Bunun nedeni, piyasada yer alan pek çok ilacın kimyasal maddelerden üretilmiş olmasıdır. Zorunlu olmadıkça bu dönemde ilaç kullanımı önerilmez. Fucicort krem, antibiyotik grubunda yer alan bir ilaç olmasından dolayı kan yolu ile süt yoluna bebeğe zarar verebilir. Emzirme veya hamilelik döneminde ilaç kullanmadan önce mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir.

Fucicort krem yan etkileri

İlaçların içeriğinde yer alan etken maddelerden dolayı bazı durumlarda yan etkiler oluşabilir. Fucicort krem yan etkileri kullanıldıktan sonra el ve ayaklarda, boğazda şişlikler ile deride incelme, ciltte kızarma, damarlarda genişleme gibi farklı yan etkiler meydana gelebilir. Bu yan etkiler görüldüğünde kremin kullanımı durdurularak doktorunuza başvurunuz.

 • İlacın etken maddesine karşı herhangi bir alerjisi olan kişiler bu ilacı kullanmamalıdır.
 • Antibiyotik bir krem olduğundan dolayı sivilce tedavisinde ve yüz bölgesinde kullanılmamalıdır.
 • Bebeklerin pişik durumunda kullanılmaması gerekir.
 • Nefes almada zorlanma durumunda ve alerjik reaksiyon görüldüğünde mutlaka doktora başvurunuz.
 • Fucicort krem vajinaya sürülebilmektedir. Ancak kısa süreli kullanımı tavsiye edilir.
 • Yan etki olarak yüz, boğaz ve dilde şişlik olması durumunda ilacı kullanmayı bırakarak doktora başvurun.

Fucicort krem fiyatı 2022

İlacın fiyatı bölgelere göre değişiklik gösterebilir. İlaçların bir çoğu reçeteli olarak SGK tarafından karşılanıyorken, bazıları reçeteli olarak satılmaz. Türkiye'de antibiyotik özelliğindeki ilaçların reçetesiz olarak satışı yasaklanmıştır. Fucicort kremin fiyatı, SGK'nın ilacın yüzde kaçını karşılayacağına göre değişmektedir. Fucicort30 gr. krem eczanelerde güncel satış fiyatı 48.45 TL olarak belirlenmiştir.

Fucicort krem antibiyotik mi?

Fucicort kremde yer alan Fusidik asit, bakterilerin neden olduğu ikincil cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek amacıyla kullanılan topikal bir antibiyotik ilaçtır.

Fucicort krem muadili

Fucicort kremin piyasada kullanılan pek çok farklı muadili bulunmaktadır. Piyasada bulunan farklı marka ilaçlar bazı durumlarda aynı görevi görebilmektedir. İlaçların arasında bulunan tek fark ise üreticinin farkıdır. Fucicort krem muadili ilaçlar da aşağıda yer alanlardır:

 • Belogent
 • Fucitec Plus krem
 • Tirecort
 • Stafine Cort Krem

Hiçbir ilacı doktora veya eczacıya danışmadan almayın. İnternet üzerinde yer alan ilaç bilgileri, uzmanın sizi muayene ederek reçetenin yerini asla tutmaz.


Bu sayfamızda Fucicort krem ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri ve fiyatı hakkında tüm güncel bilgileri hazırladık.

Fucidin krem ne işe yarar?

Advantan krem ne işe yarar?

Yorum yap:

Yorumlar

1 yorum yapılmış

Hale

Fucicort krem kullanan var mı

2021-11-07 20:12:43 -
Kapat