Lustral nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri

Lustral ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri ve güncel eczane satış fiyatı 2021 yılına ait bilgiler bu sayfada.

Lustral nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri

Lustral, genel olarak depresyon tadavisinde sık kullanılan antidepresan ilaçları arasında yer almaktadır. Sosyal anksiyete bozukluğu, panik atak, travma sonrası stres bozuklukları ve obsesif-kompulsif bozukluk bulunan kişilerin tedavisinde de reçete edilmektedir. Bu ilaç beyinde serotonin düzeyini arttırması sonrasında ruh halini iyileştirir ve panik atakları azaltmakta yardımcı olmaktadır. İlacın tam olarak etkisinin hissedilmesi genel olarak 4 ile 6 haftayı bulabilmektedir. Bu sayfamızda Lustral ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri ve tüm merak edilenleri maddeler halinde hazırladık.

Lustral nedir?

Beyinde salgılanan kimyasal maddelerden birisi olan serotonin; duyguları, ruhsal durumu ve davranışları direkt etkileyen bir maddedir. Depresyon ile anksiyete durumlarında beyinde salgılanan serotonin miktarını azaltmaktadır. Lustral (Sertralin) çoğu depresyon vakalarının tedavi edilmesi ile diğer antidepresan ilaçlarına göre daha az yan etkiye sahiptir. Bu ilaç sadece reçete ile satılmaktadır.

Lustral ne işe yarar?

Yetişkinlerin kullanımına uygun olan Lustral; depresyon durumları, panik bozukluklar, travma sonrası stres bozukluğu, sosyal anksiyete bozuklukları ve obsesif kompülsif bozukluklar ( 6-18 yaş arası da dahil) hastalıklarının tedavi edilmesi amacıyla reçete ile yazılan bir ilaçtır.

Lustral nasıl kullanılır?

Lustral, farklı hastalıkların tedavi edilmesinde yazılmasından dolayı sadece uzmanınızın önerdiği şekilde kullanmanız gerekmektedir. Genel kullanım durumu ise aşağıdaki gibidir.

  • Lustral, genel olarak günde tek doz alınmaktadır.
  • Gün içerisinde herhangi bir saatte alınabilir ancak her zaman aynı saat diliminde alınması daha faydalıdır.
  • Gıdalar veya aç karnına alınabilir.
  • İlacın kullanımından dolayı uykusuzluk sorunu oluşuyorsa, ilaç sabah saatlerinde alınabilir.
  • Kullanım süresinde doz unutulduysa, unutulan doz hemen alınabilir. Ancak diğer dozun kullanımına az bir süre kaldıysa unutulan doz kullanılmaz. Ancak antidepresan ilaçlarının kullanımı düzenli olması gerektiğinden dolayı doz alımı unutulmamalıdır.
  • Lustral (sertralin) kullanıldığı sırada grayfurt kullanılmamalıdır. Greyfurt içeriğinde bulunan kimyasal maddeler, ilacı zararlı hale getirebilir.
  • Lustral kullanan kişilerde olumsuz düşünceler meydana gelebilir. Böyle bir yan etki görürseniz mutlaka hekimizize başvurunuz.

Lustral yan etkileri

Lustral'ın yaygın olarak görüldüğü yan etkileri; Yorgunluk, baş ağrısı, ishal, uykusuzluk, ağız kuruması, mide bulantısı, baş dönmesi.

Lustral Ciddi yan etkileri: Bu yan etkiler 100 kişiden 1'inden daha az görülmektedir. Bu ciddi yan etkileri görürseniz en yakın sağlık kuruluşuna mutlaka başvurunuz. Lustral ciddi yan etkileri ise; Nefes almada zorlanma, intihar düşüncesi, baş ağrıları ve odaklanmada zorlanma, halsizlik, denge kayıpları, çok fazla enerjik hissetmek, cilt ve göz beyazlarında sarımsı renk, idrar ve dışkıda kan görülmesi, diş etlerinde sebepsiz yere kanamalar ve anormal durumlar.

Lustral yan etkilerini önlemek için:

Mide bulantısında: İlacınızı yemeklerden sonra almaya dikkat edin.

Baş ağrısı olduğunda: Alkol tüketmeyin, yeterli miktarda su aldığınıza dikkat edin. Yeterince dinlenin ve hekimizin tavsiyesiyle bir ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Uyku sorunlarında: İlacı sabah saatlerinde alabilirsiniz.

Sürekli uyku halinde: İlacınızı yatmadan önce alabilirsiniz.

İshal durumunda: Vücudun sıvı kaybını önlemek amacıyla bol miktarda sıvı tüketin. İshal tedavisi için doktorunuza başvurunuz.

Lustral fiyatı 2021

Lustral 2021 eczane satış fiyatı 33.47 TL'dir. Güncel satış fiyatını öğrenmek için en yakın eczaneden bilgi alabilirsiniz.

Bu sayfamızda Lustral ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri ve bilinmesi gerekenleri hazırladık.

Nurofen ne işe yarar?

Yorum yap:

Etiketler