Engelli Raporu İle Sıfır Araba Nasıl Alınır?
sponsorlu reklamlar

Engelli Raporu İle Sıfır Araba Nasıl Alınır?

ÖTV indiriminden yararlanarak engelli raporu ile araba nasıl alınır diye merak eden kişiler bu sayfada yer alan bilgilerden yararlanabilir.

Engelli Raporu İle Sıfır Araba Nasıl Alınır?
sponsorlu reklamlar

Engelli vatandaşlarımızın hayat şartlarını kolaylaştırmak amacıyla devletimiz tüm imkanları seferber etmiştir. Engelli raporu ile araba nasıl alınır diye araştırma yapan kişiler için bu konuyla alakalı aklınıza gelecek tüm detayları araştırarak maddeler halinde sıraladık. Siz de engelli raporu üzerine ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ödemeden araç satın almak istiyorsanız bu sayfayı dikkatli bir şekilde inceleyiniz.

 

Engelli Raporuyla Araç Almak

Mevcutta bulunan ÖTV kanununun 7. maddeesine göre; Engellilik durumu en az %90 olan kişilerin ÖTV ödemeden araç almalarının önü açılıyor. Engel raporu bulunan vatandaşlarımız, sıfır araç alımlarında ÖTV muafiyetinden kolaylıkla yararlanarak sıfır araba satın alabilir. Bunun için öncelikle engelli raporunuzu almanız gerekmektedir. Kişilerin engel durumunu gösteren raporda bulunan engel oranına göre araç alım şartları da belirleyici olmaktadır. Satın alınacak aracı engelli kişinin yakını kullanacaksa bu kişinin B sınıfı ehliyete sahip olması istenecektir. Engelli raporunda engel sahibi kişinin aracı kullanıp kullanamayacağını gösteren açıklamanın da olması gerekmektedir. Engelli raporu üzerine ÖTV'siz araç almak için 2 farklı seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerde kişinin engel derecesi belirleyici olmaktadır. Araba almak için özürlü raporu kaç olmalı diyenler aşağıda yer alan maddeleri inceleyebilir.

 

%90 Engelli Raporu İle Araba Almak

ÖTV kanununun 7. Maddesine göre engel durumu en az %90 ve üzerinde olan kişiler ÖTV ödemeden araç satın alabilir. %90 engelli olan bir kişinin araba satın alabilmesi için gereken şartlar ise bunlardır:

 • %90 ve üzerinde engelli olduğunu gösteren sağlık raporu.
 • Alınacak araç, engelli kişinin 1. dereceden 3. dereceye kadar olan akrabaları ve profesyonel şoförler tarafından kullanılacağından dolayı, engelli kişiden ehliyet istenmez.
 • Aracın satın alınması sırasında aracı kullanacak kişinin trafik tescil işlemi yapılırken kaydedilmesi gerekmektedir.

 

%40 Engelli Raporu İle Araba Almak

Engelli vatandaşlarımızın ÖTV avantajından faydalanması için bir diğer yol ise, kendilerinin kullanmaları için araç satın almalarıdır. %40 engelli olan bir kişinin araç satın alabilmesi için gereken şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Hastaneden alınan engelli sağlık raporu. (Raporda H sınıfı veya engel durumuna uygun kodda ehliyet alınması gerekiyor. Özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresi bulunması gerekiyor.)
 • Engelli kişi araç kullanabilmek için sınav ve kurs süreçlerini tamamlamalı.
 • Trafik tescili sırasında kişinin engeli hakkında bilgiler bulunan belgeler ile H sınıfı ehliyeti kayıt edilerek ÖTV indirimi uygulanır.

 

Engelli Raporu İle Araç Satın Alacakların Bilmesi Gerekenler

 • 1.6 motor gücünün üzerinde araç satın alınamaz.
 • Aracı aldıktan sonraki 5 yıl içerisinde yeni bir araç alınırsa ÖTV indirimi uygulanamaz.
 • Sadece sıfır arabalar için geçerlidir. 2. el araç alımlarında bu indirimin uygulanması mümkün değildir.
 • İSPARK gibi belediyelere ait park alanlarından ücretsiz yararlanabilirsiniz.
 • Bu araçların ödünç veya kiraya verilmesi mümkün değildir ve kanunlarca yasaktır.
 • Aracı satmak istediğinizde, eğer 5 yıl içerisinde satışını yaparsanız ÖTV ödemeniz gerekecektir. 5 sene dolduktan sonra aracı ÖTV ödemeden satabilirsiniz.

 

Engelli Araç ÖTV İndirimi Ne Kadar?

Aracı alacak kişinin engel durumu aracın ÖTV indiriminde de belirleyici olandır. Arabayı alacak kişinin engel durumu %90 ve üzerindeyse ÖTV %0 (Sıfır), kişinin engel durumu %90'ın altındaysa bu durumda ise ÖTV %26.3 olarak hesaplanacaktır. Araç alımlarında faydalanacağınız indirimlerden birisi de KDV'dir. Normal durumlarda ödenecek KDV miktarı %18'dir ancak engelli indiriminden faydalandığınızda bu oran yaklaşık olarak %15'e kadar düşecektir. Engelli sıfır araç alımı hesaplaması yapmak istiyorsanız siz de istediğiniz araç markasının bayisine giderek ÖTV ve KDV indirimi yapılmış şekilde net fiyatını öğrenebilirsiniz. Araç fiyatları sürekli olarak değiştiğinden dolayı burada sizler için bir hesaplama yapamadık.

 

Engelli raporu üzerine sıfır araç satın almak istiyorsanız istediğiniz tüm markalardan ÖTV indiriminden yararlanabilirsiniz. Siz de 2020 yılında yeni bir araç satın almak istiyorsanız sitemizi takip ederek sıfır araç fiyatları, markaların özellik ve fiyat bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu sayfadan engelli raporu ile araç nasıl alınır hakkında tüm gereken detayları öğrenebilir ve siz de yeni yılda sıfır yeni bir araç satın alabilir, engelli raporu üzerine ÖTV indirimlerinden faydalanabilirsiniz.

 

En ucuz sıfır araba fiyatları 2020

Otomatik sıfır araba fiyatları 2020

Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap: