İstanbul HES Kodu Karta Tanımlama

İstanbul HES kodu tanımlama işlemlerini bu sayfadan inceleyerek, HES kodu karta nasıl tanımlanır sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

İstanbul HES Kodu Karta Tanımlama

Türkiye'de tüm büyükşehirlerde uygulanmaya konulan HES kodu uygulaması, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin toplu taşıma ve ulaşım araçlarında da artık zorunlu oldu. Siz de İstanbul HES kodu tanımlama işlemlerinin nasıl yapıldığını bu sayfadan öğrenerek, hemen HES kodunuzu İstanbulkart'ınıza tanımlayabilir ve seyehat etmeye devam edebilirsiniz.

İstanbul HES Kodu Karta Nasıl Tanımlanır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından tüm illerde başlatılan HES kodu uygulaması kararı ile birlikte çalışmalar başlatıldı. Mersin ve Muğla ile birlikte bir çok il HES kodunu ulaşım kartlarına tanımlatma zorunluluğu getirildi. Korona virüsün en çok olduğu il olan İstanbul genelinde de ulaşım kartlarına HES kodu yüklenerek seyehat yapılabilecek. Peki HES kodu İstanbulkart'a nasıl yüklenir ve tanımlama işlemleri nasıl yapılır. Sizler için HES kodu alma ile İstanbulkart'a HES kodu tanımlama işlemlerinin nasıl yapıldığını aşağıda yazdık. İşte İstanbul Hes kodu tanımlama işlemi:

  • İlk olarak HES kodunuzu alınız.
  • İstanbulkart'a HES kodu tanımlamak için istanbulkart.istanbul web sitesine gidiniz.
  • Online İşlemler'e tıkladıktan sonra "Bireysel" seçeneğini seçin.
  • Kayıt işlemlerini yaptıktan sonra SMS kodu doğrulaması yaparak taahhütleri kabul edin.
  • Çıkan ekranda İstanbulkart'ınızı kayıt edin.
  • Kartın üzerinde yer alan numaraları sisteme girdikten sonra, İstanbulkart'a isim veriniz.
  • Bu işlemleri tamamlayarak T.C. kimlik numarana kartınız tanımlanacaktır.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodunuzu kartınıza tanımlama yapmadan önce, HES kodunuzu almanız gerekmektedir. HES kodunuz henüz almadıysanız Hayat Eve Sığar uygulamasını indirerek, E-devletten veya SMS ile HES kodunuzu hemen alabilirsiniz. SMS ile HES kodu almak için:

HES yazdıktan sonra aralarında birer boşluk bırakarak sırasıyla T.C. kimlik numaranız, T.C. kimlik seri numaranızın son 4 hanesi ve paylaşım süresini (kodun geçerlilik süresi) yazdıktan sonra 2023'e SMS yollayın.

Bu sayfaya da bakınız: Hes kodu nasıl alınır?

Korona Virüs Teşhisi Olan Seyehat Edemeyecek

İstanbulkart'a HES kodu tanımlanma entegrasyon süreci tamamlandıktan sonra, Covid tanısı konan kişilerin kartları otomatik olarak askıya alınacak. Böylece kartlar kişiye özel olarak bundan sonra kullanıma sunulacak. Tanılı veya temaslı olan kişiler izolasyon sürecinde olması gerekirken, şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanmak isterlerse İçişleri Bakanlığına durum raporlanacak.

34,3 Milyon İstanbulkart Kişiselleştiriliyor

İçişleri Bakanlığı tarafından tüm illerde zorunlu olarak kullanıma sunulan otobüs kartları, artık İstanbul'da da kişiye özel olarak kullanımda olacak. Pandemi sürecinde tüm kartlara HES kodu tanımlandıktan sonra, salgın sürecinde yayılma önlenmiş olacak.

Siz de HES kodu karta tanımlama İstanbul işlemlerini bu sayfada yer alan bilgiler doğrultusunda gerçekleştirerek, İstanbulkartınıza HES kodunuzu hemen yükleyebilirsiniz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanıma sunulan İstanbulkart ile seyehatlerinize devam etmeniz için İçişleri Bakanlığı tarafından zorunlu olarak uygulamaya konulan HES kodunuzu siz de bir an önce almanız ve kartınıza tanımlatmanız gerekmektedir.

Diğer iller:

Mersin HES kodu tanımlama

Muğla HES kodu tanımlama

Adana Hes kodu tanımlama

Yorum yap:

Kapat