Yasal ve İdari Takip hakkında
sponsorlu reklamlar

Yasal ve İdari Takip hakkında

11 Mart 2017, 15:43
Yasal ve İdari Takip hakkında
Ali Muhsin Yılmaz
  Herkes tarafından malumunuz ki bankalardan kredi kullanımı yapıldığı zamanda; bu kredilerin aylık olarak bankalara geri ödemesi bulunmaktadır. Çeşitli ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılan bu krediler için günü gelince ödeme yapılmazsa bankalar tarafından çeşitli şekilde sıkıntılarla karşı karşıya kalınabilmektedir.

KREDİ ZAMANINDA ÖDENMEZSE NE OLUR?

Bankalar, borcunu ödeyen müşteriyi severler ve kredi notunu oldukça yükseltirler. Ancak borcunuzu bir geciktirdiniz mi işte o zaman vay halinize! Bankalara kredi borcunuzu zamanında ödemediğiniz halde; bu süreç belli kısımlarda ilerlemektedir. Bunun sonucunda ise yasal takip başlatılabilmektedir.

Yasal ve İdari Takip Nedir? sorusuna gelecek olursak; Yasal, idari takip bankalara kredi borcunuzu ödememeniz durumunda bankalar; borcunuzu ödemenize yönelik uygulamalar yapmaktadırlar. Birçok kişi bu iki yöntemi aynı şey zanneder ancak arasında farklar bulunmaktadır. Kredi çektiğiniz banka sizin borcunuzu geciktirmeniz durumunda 90 günlük süreye ek olarak 7 gün verebilir. Bu süreç zarfında avukat yada hukukla alakalı bir görüşme yapılmamaktadır.

Ancak bu süre dolduktan sonra yine siz borcunuzu ödememekte ısrarcıysanız banka yetkilileri tarafından idari takip süreci başlar. İdari takip ise yine bankanın kendi içinde uyguladığı bir sistemdir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta her banka idari takip yürütmemektedir. İdari takip sürecindeyken; kredi çeken müşterinin ödeme yapması için ikna edilmeye çalışılır. İdari takip sürecinde banka tarafından temmerüt faizi yansımaktadır. Bu da dikkat edilmesi gerekmektedir. İdari takip sürecinde KKB kayıtlarına geçer ve kredi sicil notunuz düşürülür. 

Yasal takip sürecinde ise daha çok avukatlarla uğraşırsınız. 7 gün verilen ek süre sonunda uygulamaya konulan idari takipten daha zor bir süreci kapsar. Yasal takibe düşmeniz halinde kredi kullanmanız neredeyse imkansız hale gelecektir. Bunun için ödeyebileceğiniz kadar kredi çekiniz ve kredi ödemelerinizi zamanında yapınız.


sponsorlu reklamlarBu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • E-mail:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.