Ehliyet ve Kimlik Birleştirme Nasıl Yapılır?

Bu sayfadan ehliyet kimlik birleştirme işlemini ve gerekli belgeleri, kimlik ehliyet birleştirme ücretini öğrenebilirsiniz.

Ehliyet ve Kimlik Birleştirme Nasıl Yapılır?

Geçtiğimiz aylarda İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, artık sürücü belgesi kimlik belgesine yani nüfus cüzdanlarına aktarılabiliyor. Ehliyet kimlik birleştirme yapabilmeniz için sürücü belgenizin de yeni tip olması gerekmektedir. İşte ehliyeti kimliğe aktarma işlemleri ve gerekli tüm detaylar.

 

Ehliyet ve Kimlik Birleştirme

Ehliyetinizi nüfus cüzdanına aktarabilmeniz için kimlik belgenizin ve ehliyet belgenizin yeni tip kimlik olması gerekmektedir. Eylül 2020 tarihinde başlayan uygulama ile artık ehliyet taşıma zorunluluğu sona erdi ve artık trafik kontrollerinde sürücüler ehliyet yerine yeni kimliği göstererek barkod üzerinden kontrol işlemlerini tamamlayabiliyor. Ehliyeti yeni kimliğe ekleme işlemi otomatik olarak veya internetten yapılmamaktadır. Ehliyeti yeni kimliğe birleştirmek istiyorsanız randevu almalısınız ve şahsen nüfus müdürlüklerine gitmelisiniz.

 

Ehliyet Kimlik Birleştirme Nasıl Yapılır?

Ehliyet ve kimlik birleştirme işlemi için ilk yapmanız gereken şey Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün sitesinden veya ALO 199 çağrı merkezinden randevu almanızdır. randevu.nvi.gov.tr adresine giderek siz de ilgili formları doldurabilir ve kimlik ehliyet birleştirme randevusu alabilirsiniz.

 

Kimlik Ehliyet Birleştirme Gerekli Belgeler

Ehliyet ve kimlik birleştirmek için gerekli belgeler ise yeni tip sürücü belgesi ile çipli kimlik kartıdır. Ehliyeti yeni kimliğe birleştirmek için herhangi bir ücret alınmamaktadır. Kimlik ve ehliyet yenileme işlemlerinde istenilen belgelerin alınması gerekmemektedir. Ehliyetin yeni tip nüfus cüzdanına aktarılması ile birlikte vatandaşların sürücü belgesi taşıma zorunluluğu da ortadan kalkmış olacak. Tek bir kart içerisinde hem kimlik bilgileri hem de ehliyet bilgileri yer alacak. Ehliyetinizi yeni tip kimlik belgesine birleştirmek için tek yapmanız gereken Nüfus Müdürlüğü'nden randevu almak ve randevu saatinde ilgili nüfus müdürlüklerine gitmek.

 

Ehliyet ve Kimlik Birleştirme Randevusu

Ehliyetinizi kimlikle birleştirmek için aşağıda yer alan sıralamayı takip edebilirsiniz. Randevu almak için ayrıca NVİ Alo 199 numarasını arayabilirsiniz.

  • NVİ sitesine giriniz. (https://randevu.nvi.gov.tr/)
  • Ana sayfada yer alan "TCKK'ye Sürücü Belgesi Ekleme" butonuna tıklayınız.
  • Karşınıza çıkan ekranda kişisel bilgilerinizi doldurun ve devam edin.
  • Nüfus Müdürlüğü ve randevu tarihinizi seçerek onaylayın.
  • Randevu tarihinde ilgili Nüfus Müdürlüğü'ne giderek ehliyetinizi kimliğe aktarabilirsiniz.

 

Ehliyet Kimlik Birleştirme Ücreti

2021 yılında ehliyet ve kimlik birleştirmek ücretsiz olarak yapılabiliyor. Ehliyetinizi yeni kimliğe aktarmak için sürücü belgenizin de yeni tip olması zorunluluğu vardır. Eğer sürücü belgeniz yeni tip değilse bu durumda ehliyet yenileme randevusu almalısınız. Ehliyetinizi yeniledikten ve ehliyet belgeniz size ulaştıktan sonra tekrardan randevu alarak ehliyeti kimlik belgesine birleştirme yapabilirsiniz.

 

Ehliyet Kimlik Birleştirme Randevusunda HES Kodu Zorunluluğu

Ehliyetinizi yeni tip kimlik belgesine birleştirmek için randevuya gittiğinizde Nüfus Müdürlüğü'nden girerken HES kodu sorulacaktır. HES kodunuzu alarak randevuya gidebilirsiniz. Eğer HES kodunuz yoksa HES kodu alma sayfamıza bakarak siz de hemen HES kodunuzu alabilirsiniz.

 

Kimliğim Yeni Ama Ehliyetim Eski Tip Birleştirme Yapabilir Miyim?

Kimlik ve ehliyetinizin birleştirilmesi için her ikisinin de yeni tip ve 2016'dan sonra alınmış olması gerekmektedir. Eğer hem yeni kimliğiniz hem de ehliyetiniz yoksa, bu durumda her ikisini de yeniledikten ve elinize ulaştıktan sonra birleştirme işlemi yapabilirsiniz.

 

Ehliyet Kimlik Birleştirmek İçin Nüfus Müdürlüğüne Gitmek Şart Mı?

Ehliyetinizi yeni tip kimlik belgenize aktarmanız için Nüfus Müdürlüğü'ne gitmek şarttır. Ehliyeti yeni kimliğe ekleme işlemi malesef internetten veya otomatik olarak yapılmamaktadır. Ehliyetinizi yeni kimliğe ekleyerek siz de ehliyet belgesini yanınızda taşımanıza gerek kalmadan işlemlerinizi tek bir kart üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Eğer birleştirme işlemi yapmadıysanız ehliyetiniz araç kullanırken yanınızda değilse, bu durumda 44/1-b ceza maddesi uygulanacaktır.

 

Sürücü Belgesi Ehliyet Yerine Geçer Mi?

Kanunlara göre sürücü belgesi ehliyet yerine geçmemektedir ancak yeni çıkan yasa tasarısı ile birlikte ehliyet ve kimlik birleştirme işlemini tamamlayanların kimlik belgesi sürücü belgesi yerine geçecektir.

 

 

Kimliğiniz eskiyse bunlara da bakın:

Kimlik ATM para yatırma

Kimlik randevu alma

 

Yorum Yap:

reklamı kapat
x