Yeni Kimlik İçin Gerekli Belgeler

Yeni çipli kimlik kartı almak isteyen vatandaşlarımız, hangi belgeleri hazırlayarak başvuru yapacak, yeni kimlikler kaç günde geliyor? diye merak ediyorsanız sayfamızdaki bilgilere göz atabilirsiniz. Yeni kimlik için gerekli belgeler nelerdir, haberimizden öğrenebilirsiniz.

Yeni Kimlik İçin Gerekli Belgeler

 2017 yılının ocak ayında dağıtılmaya başlanan yeni kimlikler, milyonlarca vatandaşımız tarafından alınıyor. Yeni kimliklerini almayan vatandaşlarımız ise, nereden alacakları ve başvuru sırasında hangi evrakları teslim edilecekleri konusunda bilgi sahibi değiller. Sayfamızda sizler için, yeni kimlik için gerekli belgeleri araştırdık. Yeni kimlik için gerekli belgeler nelerdir diye merak ediyorsanız bu sayfadaki bilgilerden yararlanabilirsiniz. Kimlik ücretini yatırıp, gerekli evrakları tamamlayarak, ilçe nüfus müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz. Haberimizin devamında, yeni kimlik için gerekli belgelerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz. 

 
Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir?
 
Yeni kimlik için başvuru yaptıysanız, işleminiz bitince kimliğinizi hemen alamazsınız. Başvuru belgeniz ve evraklarınız, Ankara kimlik üretim yerine iletilerek kimliğiniz çıkartılır. Çıkartılan kimliğiniz, başvuru sırasında nüfus müdürlüğüne belirtmiş olduğunuz adrese belirli bir süre sonra gönderilir. Bu süre 15 gün olarak belirlenmiştir. Sizler de, başvurunuzu yaparak 2 hafta sonra yeni kimliğinizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Peki yeni kimlik çıkartmak için hangi evraklar gerekli. İşte, yeni kimlik çıkartmak için gerekli evraklar.

Yeni Kimlik İçin Gerekli Belgeler
 
İlk defa yeni kimlik başvurusu yapacak olan vatandaşlarımız merak içinde. Mevcut kimlik kartları yerine kullanılabilecek olan yeni kimliklerin ömrü 10 yıldır. Sizler de, ilk defa yeni kimlik çıkartacaksanız; 
 
1. Kimlik kartı başvurusu için son 6 ay içinde çekilmiş 1 fotoğraf. Lakin, çekildiğiniz fotoğrafın biyometrik fotoğraf olmasına gerekmektedir.
2. Kimlik beyanınız için ise; nüfus cüzdanı, aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kartı, basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen herhangi bir fotoğraflı belgenin olması gerekmektedir. 

İlginizi çekebilecek sayfalar:

Yeni kimlik çıkarma ücreti
Yeni kimlik için para yatırma

 
Sizler de, yukarıdaki belgeleri hazırlayarak, ilçe nüfus müdürlüklerine başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Yeni kimlikler için 2019 yılında randevu alma şartı kaldırılmış. Direkt olarak belgelerinizi tamamlayarak, ilçe nüfus müdürlüklerine gidebilirsiniz. Zaman kaybetmeden yeni kimlik başvurusunda bulunmak istiyorsanız, randevu almanızı tavsiye ederiz. Nüfus müdürlüklerinde öncelik randevu alanlara verildiği için, randevusuz gittiğiniz zaman sıra bekleyebilirsiniz. Bunu göz önünde bulundurarak hareket etmenizi tavsiye ederiz. Yeni kimlik için gerekli belgeler yılında da yukarıda belirtildiği gibidir. Son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğrafınızı ve kimlik beyanı için gerekli olan fotoğraflı belgenizi ayarlayarak, nüfus müdürlüklerinin yolunu tutabilirsiniz. 

Yorum yap:

Kapat