Yeni Kimlik Randevu Alma 2021 - Telefonla ve İnternetten Randevu Al

Bu sayfadan yeni kimlik randevu alma işlemlerini öğrenerek internetten veya telefonla kimlik değiştirme randevusu alabilirsiniz.

Yeni Kimlik Randevu Alma 2021 - Telefonla ve İnternetten Randevu Al

 Kimlik kartını değiştirmek isteyen ya da farklı bir sebepten yeni kimlik kartı çıkaracak olan vatandaşlarımız ilçe nüfus müdürlüklerine başvuru yapabilirler. Kimlik yenileme randevu alma hakkında detaylı bilgilere, sayfamızdan ulaşabilirsiniz. 2020 yılında, ilçe nüfus müdürlüklerine randevu almadan da direkt başvuru yapabiliyorsunuz. Nüfus müdürlükleri, randevu alanlara öncelik tanıdığı için, randevu alıp gitmenizi tavsiye ediyoruz. Zaman kaybetmek istemiyorsanız, randevu alma yollarını öğrenerek, yeni kimliğiniz için başvurunuzu yapabilirsiniz. Aşağıdaki bilgileri takip ederek siz de zorunlu olan kimlik değiştirme işlemi için ilk adımı tamamlayabilir, randevunuzu alarak paranızı yatırdıktan sonra yeni kimliğinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Yeni Kimlik Randevu Alma

İlk defa yeni kimlik çıkaracak olan vatandaşlarımız, aşağıda belirtilen yollar aracılığı ile randevu alarak, nüfus müdürlüğünde işlemlerini daha kısa sürede tamamlayabilirler. Lakin, şunu unutmayın; randevu almadan da ilçe nüfus müdürlüklerine direkt başvuru yapabilirsiniz. Randevu almanız, sıra beklemeden daha kısa sürede başvurunuzu gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. 2 farklı yolla siz de yeni kimlik randevusu alabilirsiniz:
  • Yeni kimlik randevu alma numarası ALO 199'u arayarak.
  • Yeni kimlik randevu alma internet sitesinden.

     

BUNA DA BAKIN: Yeni kimlik için para yatırma
 

Yeni Kimlik Randevu Alma Telefon

Alo 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi'ni arayarak T.C. kimlik numaranız ile kolaylıkla kimlik yenileme randevusu alabilirsiniz. Randevu alma yolları ve daha detaylı bilgiye ulaşmak için kimlik randevu alma telefon numarası sayfamıza göz atabilirsiniz. Randevu alırken aileden kişilerin de randevu alması için ekleme yapabilirsiniz. İnternetten randevu alamıyorsanız 199'u arayarak da istediğiniz kişilerin Tc kimlik numarasını vererek randevu alabilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz adımları takip ederek oluşturmuş olduğunuz randevunuza, gitmeme durumunuz var ise; en az 2 gün önceden randevu iptalini gerçekleştirmelisiniz. Eğer randevunuzu iptal etmez ve gitmezseniz, aynı ya da farklı bir belge türü için 1 ay boyunca randevu alamazsınız. Randevunuzu iptal etmek isterseniz; randevu aldığınız siteden ‘randevu durumu’ sekmesine girmelisiniz. Bu sekmeye girerek daha önce almış olduğunuz randevuları görüntüleyebilir, işlemlerinizi yapabilirsiniz. Karşınıza çıkan sayfada sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak, randevunuzu iptal edebilir ya da tarihini, saatini değiştirebilirsiniz. Diğer hat şebekeleri gibi ücretlendirilen ALO 199 vatandaş iletişim merkezini arayarak da randevu alabilirsiniz. Randevu tarihinizi unutmamanızı ve saatinden önce ilgili nüfus müdürlüklerinde olmanızı tavsiye ederiz. 

 

Yukarıda belirtmiş olduğumuz yollardan randevunuzu alarak, ilçe nüfus müdürlüklerine gidebilir, yeni kimlik için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Nüfus Ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet adresinden randevu almak istiyorsanız öncelikle yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir. İnternetten kimlik değişimi randevu alma sistemi:
  • 1. İl olarak nüfus müdürlüğü resmi internet adresine giriş yapmalısınız. (Nüfus Genel Müdürlüğü resmi internet adresi: https://randevu.nvi.gov.tr/)
  • 2. Nüfus Genel Müdürlüğü resmi internet adresine giriş yaptığınızda karşınıza 4 farklı sekme çıkacaktır. Bunlar; T.C. kimlik kartı, pasaport, sürücü belgesi, adres kayıttır. Yani Nüfus Genel Müdürlüğü resmi internet adresi üzerinden, pasaport ve sürücü belgesi çıkartmak için de başvuru yapabilmektesiniz. Yeni kimlik çıkarmak isteyen vatandaşlarımız, ‘T.C. kimlik kartı randevu al’ sekmesine tıklamalılar. Karşınıza bilgilendirme notu gelecektir. ‘Kabul ediyorum’ seçeneğini tıklayarak, bilgilerinizi girmeye başlayabilirsiniz. Adınız, soyadınız, T.C. kimlik numaranız, telefonunuz, e-mail bilgileriniz ve güvelik kodunu doğru bir şekilde ve eksiksiz girdiğinizden emin olun. Devam et sekmesine tıklayarak, işleminizi yapmaya devam edebilirsiniz.
  • 3. Bu aşamada, yeni T.C. kimlik kartı randevusu için il ve ilçe seçimi aşamasındasınız.  Bulunduğunu il ve ilçeyi seçebilirsiniz. İlçe seçimi yaparken, alabileceğiniz en erken randevu tarihini de görmüş olacaksınız. Seçim işleminizi yaptıktan sonra ileri sekmesine tıklayarak, işleminize devam edebilirsiniz. 
  • 4. Karşınıza çıkan platform, kişi seçimi sayfasıdır. Bu platform üzerinden kendiniz, anneniz- babanız, eşiniz ve çocuklarınız için randevu alabilmektesiniz. 
  • 5. Kişi seçimi yaptıktan sonra karşılaşacağınız aşama tarih ve saat seçimi aşamasıdır. Kişi seçtikten sonra, tarihi ve seçtiğiniz kişiler için saati belirleyerek ‘ileri’ sekmesine tıklayınız.
  • 6. Son aşama ‘işlemi onaylama’ aşamasıdır. Cep telefonunuza gönderilecek olan ‘onay kodunu’ yazarak, randevu işleminizi tamamlayabilirsiniz. 

 

Yeni Kimlik Çıkarma Ücreti Ne Kadar?

Yeni kimlik çıkaracak olan vatandaşlarımız, yukarıdaki adımları takip ederek ilçe nüfus müdürlüklerinden randevu aldıktan sonra, anlaşmalı bankalara kimlik ücretlerini yatırmak zorundadırlar. Yeni kimlik çıkarma ücreti 2020 güncel fiyatlara, aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.
 

İşlem adı

2020 yılı kimlik yenileme ücretleri
 

Kimlik yenileme

25 TL

Kayıp kimliği yenileme

50 TL

Zamanında yapılmayan yeni doğan kimlik çıkarma

25 TL

Yeni doğan kimliği çıkarma

25 TL

Eskiyen kimliği değiştirme

25 TL

Evlilik sebebiyle kimlik değiştirme

25 TL

 

Yukarıda belirtilen kimlik ücretlerini anlaşmalı olan şu bankalara yatırabilirsiniz;
 

 

Yeni kimlik ücreti yatırabileceğiniz anlaşmalı bankalar

Akbank

Burgan Bank

Aktif Yatırım Bankası

Fibabanka

Alternatif Bank

Hsbc

Anadolu Bank

Icbc Turkey

Arap Türk Bankası

Ing Bank

Citibank

Kuveyt Türk Katılım Bankası

Denizbank

Odeabank

Ptt Şubeleri

Halkbank

Şekerbank

Türkiye İş Bankası

Ziraat Bankası

Türkiye Vakıflar Bankası

TurkıshBank

Vakıf Katılım Bankası

T-Bank (Turkland Bank)

Yapı Kredi

Teb

Ziraat Katılım

Türkiye Finans KatılımBankası

Albaraka Türk Katılım Bankası

Garanti Bankası

Qnb Finansbank


Nüfus müdürlükleri randevu esnasında herhangi bir kimlik ücreti almamaktadır. Belirtilen randevu alma yollarından, randevunuzu oluşturmalısınız. Daha sonra randevu gününden önce yukarıda belirtilen bankalara kimlik ücretini yatırmalısınız. Ücreti yatırdıktan sonra, belirlemiş olduğunuz tarih ve saatte, ilgili ilçe nüfus müdürlüğüne gidebilirsiniz. 
 

Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir?

Yeni kimlik için ödemenizi ve randevu işleminizi yaptıktan sonra, başvurunuzu ilçe nüfus müdürlüklerinden gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru evrağınız Ankara ‘kimlik üretim’ merkezine iletilerek, kimliğiniz çıkarılır. Çıkarılan yeni kimliğiniz, başvuru esnasında görevliye belirtmiş olduğunuz adrese 15 gün içersinde teslim edilir. Siz de Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanınızı yenilemek istiyorsanız, kimlik yenileme randevusu almalı, paranızı yatırmalı, biyometrik fotoğrafınızla birlikte randevu saatinde Nüfus Müdürlüğü'ne gitmelisiniz. Ayrıca şunu da belirtelim, randevunun yanı sıra Nüfus Müdürlüğü'nde de fiş ile sıra alınmaktadır, bundan dolayı randevu saatinden 15 dakika önce Nüfus Müdürlüğü'ne giderek sıra almanızı öneririz. Yeni kimlik randevu alma sistemi ile, nüfus müdürlüklerinde sıra beklemekten kurtulabilirsiniz. Lütfen randevu tarih ve saatinize uyunuz. Randevuya gitmediğiniz takdirde 1 ay boyunca herhangi bir kimlik kartı başvurusunda bulunamayacağınızı unutmayınız.

Yorum Yap:

reklamı kapat
x