Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi Başvuru ve Şartları 2021

Bu sayfadan Ziraat Bankası tavuk çiftliği kredisi faiz oranları, şartları ve faiz oranlarına ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi Başvuru ve Şartları 2021

İş kurmak isteyen kişilere devletimiz bir çok farklı imkan sağlamaktadır. Hayvancılık kredi destekleri adı altında verilen bu krediler farklı kurum ve kuruluşlardan geri ödemesiz, hibe kredi olarak alınabilmektedir. Hibe kredilerin yanı sıra düşük faizli olan tavuk çiftliği kredisi Ziraat Bankası'ndan nasıl alınır diye merak ediyorsanız, bu sayfamızda yer alan tavuk çiftçiği açacaklara kredi veren bankalar, TKDK ve diğer devlet kurumlarının tavuk çiftliği kredi desteklerini inceleyebilirsiniz.

 

Tavuk Çiftliği Kredisi Veren Bankalar

Kredi çekerek etlik, organik salma veya yumurta tavuk çiftliği kurmak isteyenlerin aklındaki ilk soru bu iş için faizsiz veya düşük faizli kredileri nasıl çekerim olmaktadır. Organik gezen tavuk çiftliği, yumurta tavukçuluğu veya et tavuk çiftliği kurmak isteyenlere Tarım Kredi Kooperatifi ile Tarım Ormancılık Bakanlığı desteği ile kredi imkanı sağlanmaktadır. 2020 yılında tavuk çiftliği için faizsiz ve geri ödemesiz 30 bin TL kredi verilmektedir, ayrıca bazı özel ve devlet bankaları tavuk çiftliği için "yüksek limitli" kredi imkanı da sağlamaktadır. Özellikle genç girişimcilerin daha yüksek hibelerden yararlandığı bu desteklerden yararlanmak istiyorsanız, aşağıda bulunan size özel hazırladığımız yol haritasını incelemeye devam ediniz. İşte tavuk çiftliği kredisi veren bankalar:

 • Ziraat Bankası
 • Şekerbank
 • Akbank
 • QNB Finansbank
 • Garanti BBVA
 • Denizbank
 • TEB
 • Türkiye İş Bankası
 • Halkbank

 

Tavuk Çiftliği Kredisi İçin Nereye Başvurmak Gerekir? (Devlet Destekleri)

Geri ödemesiz hibe kredilere başvurarak devlet imkanlarından yararlanmak istiyorsanız TKDK'ya (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) başvuru yaparak hibe kredilerden yararlanabilirsiniz. Bu kredi 20021 yılında 30 bin tl olarak verilmekte ve yukarıda belirttiğimiz şartlar kapsamında kişilere verilebilmektedir. Eğer daha yüksek bir limitli kredi çekecek ve büyük bir işletme kuracaksanız bu sefer ister Ziraat Bankası'na isterseniz de tavuk çiftliği kredisi veren özel bankalara başvuru yaparak işletme kredilerinden yararlanabilirsiniz.

 

Ziraat Bankası tavuk çiftliği kredisi

 

Devlet bankaları arasında hizmet veren Ziraat Bankası, tüm halkımıza olduğu gibi tavuk çiftliği kurmak isteyen vatandaşlarımıza da kredi desteğinde bulunmaktadır. Yukarıda yazdığımız 30 Bin TL Tarım Kredi Kooperatifi ve TKDK kredisi de Ziraat Bankası tarafından sağlanmaktadır. Eğer daha büyük bir iş kurmak ve 30 Bin TL'den yüksek bir kredi çekmek istiyorsanız yine Ziraat Bankası'na başvuru yapabilirsiniz. Ziraat Bankası, "Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliği Kredileri" kapsamında vermiş olduğu yatırım kredisi ile; Damızlık kanatlı üretimi, kuluçkahane yapım ve tadilatı, çiftlik kurulum ve tadilatı, bakıcı evi tadilat ve yapımı, alet ve ekipman giderleri, tesis için enerji sistemlerinin kurulumu gibi yani a'dan z'ye kadar tavuk çiftliği kurulum maliyetine her türlü destek sağlanmaktadır. Büyük bir tesis kurmak istiyorsanız Ziraat Bankası'na bu kredi karşılığında değeri olan bir teminatı ipotek ettirmeniz gerekecektir. Ayrıca Ziraat Bankası bu kredi karşılığında sizden kefil talep edebilir. Bu tür krediler devletimizin desteklediği "Yatırım Kredileri" kapsamında verildiğinden dolayı faiz oranları, diğer kredilere göre daha düşük olmakta, kredinin geri ödemesi ise uzun vadelere bölünmektedir. Ayrıca kredinin belirli bir döneme kadar ödemesiz ve ertelemeli dönemleri de bulunmaktadır.

 

İstenilen Belgeler:

 • ÇKS Belgesi
 • Nüfus cüzdanı
 • Teminat gösterilecek yerin tapu fotokopisi
 • İşletme ise son 2 yılın bilançolarını gösteren belgeler.

 

Devlet destekleriyle faizsiz tavuk çiftliği kurmak istiyorsanız öncelikle bir proje hazırlamalı veya hazırlatmalısınız. Çoğu büyükşehirlerde "Kosgeb Projecisi" olarak hizmet veren firma ve şahıslar bulunmaktadır. Eğer proje hazırlayı bilmiyorsanız isterseniz bulunduğunuz yerdeki Tarım Kredi Kooperatifi'ne giderek bu işi yapmak istediğinizi belirtebilir ve bu işle ilgili yol haritasını belirten kitapçığı alabilirsiniz. Bu kitapçıkta proje hazırlama en ince noktalarına kadar belirtilmektedir. Eğer "vaktim yok, iş hemen olsun" diyorsanız ilinizde hizmet veren bu projecilere ulaşarak belirli bir komisyon karşılığında tavuk çiftliği projesi hazırlatabilirsiniz. Tavuk çiftliği açarken en önemli dikkat etmeniz gereken şey projenin anlaşılabilir ve doğru bilgiler içermesidir. Devlet desteği olarak sağlanan imkanlar kapsamında hibe kredi olarak sağlanan tavuk çiftliği kredisi, 2020 yılında 30.000 TL olarak "geri ödemesiz" olarak verilmektedir. Tabi ki bu kredi sağlanırken bazı şartlar da bulunmaktadır. İşte tavuk çiftliği kredi şartları:
 • Kredi 30 Bin TL'ye kadar kullanılabilir.
 • Yumurta tavuğu yetiştiriciliği için 7.500 adet,
 • Etlik piliç yetiştiriciliği için 10.000 adet,
 • Kaz, ördek ve hindi yetiştiriciliği için 1.000 adet,
 • Bıldırcın yetiştiriciliği için 2.000 adet
 • Devekuşu yetiştiriciliği için 50 adete kadar hibe kredi kullanılabilir.
 • Krediyi kullanacak kişi T.C. vatandaşı olması,
 • Krediyi kullanacak kişinin 18 - 41 yaş aralığında olması,
 • Hibenin kabul edilmesi için işletmenin 3 yıl açık ve aktif olması,
 • Kredi için gerekli teminatların sağlanması.

 

Tavuk Çiftliği Kurma Maliyeti 2021

Eğer siz de sıfırdan tavuk çiftliği kurmak istiyorsanız ve krediyle bu işi yapmaya karar verdiyseniz, hazır olarak çadır, prefabrik veya farklı sistemlerde tavuk çiftliği kurulumu yapan işletmelerle anlaşmalısınız. Gezen tavuk yetiştiriciliği veya et pilici yetiştiriciliği arasında dağlar kadar maliyet açısından ve iş yükü açısından farklar bulunmaktadır. Eğer bu işle ilgili bilgim sıfır diyorsanız sizlere önerimiz kesinlikle bu işe "balıklama" atlamayın! Gidin tavuk çiftliklerini gezin, bu işi yapmak istediğinizi ufak da olsa bu işin nasıl yapıldığını gözlemlemek istediğinizi çiftlik sahiplerine veya çalışanlarına belirtin ve yardım isteyin. Gerekirse bir tavuk çiftliğinde çalışmaya başlayın ve işi öğrenin, sonrasında aklınıza yatarsa zaten bir şekilde devam edersiniz. Biz sıfırdan et piliç yetiştiriciliği tavuk çiftliği kurma maliyetini araştırarak aşağıda sıraladık.

 • 500 tavuk çiftlik ortalama maliyeti: 25 Bin - 45 Bin TL
 • 1.000 tavuk çiftliği ortalama maliyeti: 50 Bin - 70 Bin TL
 • 2.000 adet tavuk çiftliği ortalama maliyeti: 100 Bin - 115 Bin TL

Yukarıda yer alan tavuk çiftliği kurulumu maliyeti bilgileri 2020 yılı için tüm sistemlerin hazır olarak yapılması ile ortaya çıkan ortalama maliyeti göstermektedir. Süreçlere hakim olan kişiler çiftliği kendisi kurarak maliyetleri düşürebilir.

 

Kosgeb Tavuk Çiftliği Desteği Var Mı?

Daha önceki yıllarda olduğu gibi KOSGEB tavuk çiftliği veya diğer çiftlik kurulumları için kredi vermemektedir. Bir çok kişi Kosgeb'in tavuk çiftliği kredisi için destek olduğunu sanmaktadır ancak Kosgeb isminden de anlaşılacağı gibi "Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Kurumu'dur." Bir çok sitede yer alan Kosgeb tavukçuluk kredisi ile ilgili bilgilere kesinlikle itibar etmeyiniz, bu siteler kafasına göre araştırmadan yazılar yazmaktadır. Kosgeb yerine TKDK kredileri veya Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından her yıl verilen 30 Bin TL kümes kayvancılığı yetiştiriciliği hibe kredilerine başvuru yapabilirsiniz. Kosgeb kredisi nasıl alınır sayfasına göz atarak Kosgeb kredileri hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Sermayesiz Tavuk Çiftliği Açmak

Arkadaşlar internette pek çok kişi "sermayesiz iş fikirlerini" araştırmaktadır ve ne yazık ki site sahipleri sırf reklamlardan para kazanmak adına tavuk çiftliğini bile sermayesiz yapılabilen iş fikirlerine eklemektedir. Şunu belirtmekte fayda var; Sermayesiz olarak sıfır sermaye ile 2020 yılında tavuk çiftliği kuramazsınız. Kredinin dışında ufak da olsa köşede bir birikiminizin olması her zaman sizi bir adım daha ileriye taşıyacaktır. Ayrıca deslet destekli kredilerden faydalanmak istiyorsanız bu kredinin karşılığında ne kadar kredi kullandıysanız o kadar değerli bir taşınmazınızı ipotek ettirmeli yani teminat göstermelisiniz. Yani devlet her kapıyı çalana malesef kredi desteğinde bulunmamaktadır ve belirli şartları taşımanız sonrasında krediniz onaylanacaktır.

 

Tavuk Çiftliği İçin Arazi Seçimi

Tavuk çiftliğini istediğim araziye kurabilir miyim diye soranlara net yanıtımız: Hayır, istediğiniz araziye kafanıza göre tavuk çiftliği kuramazsınız. Sahip olduğunuz veya kiraladığınız arazi hele ki yerleşim yerlerine yakın bir bölgedeyse bu araziye krediyle çiftlik açma hayalinden tamamen uzaklaşmanız gerekir. Tavuk çiftliği kurma aşamasında İl Özel İdaresi ve Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan alınacak çiftlik kurma izni ile çiftliği açabilirsiniz. Tavuk çiftliği kredisi için projeyi hazırlatmadan önce sahip olduğunuz ve çiftlik kurmayı düşündüğünüz arazinin çiftlik izni verilip verilmeyeceğini belediye ve ilgili yerlerden araştırmalısınız. Tavuk çiftliği kredisi almak için arazinin illa adınıza tapulu malınız olması gerekmemektedir. Kiraladığınız bir araziye de tavuk çiftliği kurabilir ve kredi çekebilirsiniz. Arsa kredisi veren bankalar sayfası da ilginizi çekebilir.


Sizler için araştırmalarımızı yaparak bu sayfamızda tavuk çiftliği kurmak isteyenlere özel olarak güncel bilgileri hazırladık. Siz de sayfamızda yer alan bilgileri inceleyerek Ziraat Bankası tavuk çiftliği kredisi 2021 ile ilgili aklınıza takılan tüm detayları öğrenebilirsiniz. Eğer bu konuyla ilgili sormak istedikleriniz varsa lütfen çekinmeden aşağıda yorum bölümüne yazınız. Yorumlarınız sık sık ekibimiz tarafından kontrol edilecek cevap verilmekterdir.

 

Ziraat Bankası hayvan kredisi

Yorum Yap: