Ziraat Bankası Toki Başvurusu 2022

TOKİ, bir çok vatandaşımızı ev sahibi yapmaya devam ediyor. Ziraat Bankası toki başvurusu 2022 yılında nasıl yapılır ve başvuru formu nedir?

Ziraat Bankası Toki Başvurusu 2022

Türkiye genelinde alt ve orga gelir grubu için yeni yerleşim yerleri tasarlayan Toki (Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı) önceliğinde bir çok ilde yeni projeler duyurulmaktadır.Ziraat Bankası toki başvuruyapmak isteyen kişiler de bu konunun nasıl yürüdüğünü, nerelere başvuru yapılması gerektiği ve hangi kurumlara danışılması gerektiğini merak etmektedir. Bu konu üzerinden Toki kredileri ile ilgili her türlü sorunuza cevap alabilirsiniz.

Toki, 1984 yılında kurulmuş ve günümüze kadar bir çok projeyle adından söz ettirmiş bir kurumdur. Toki'nin amacı; Türkiye genelinde hem düşük fiyatlı hem de kaliteli evleri dar gelirli kişilere satabilmek ve ekonomiye katkı sağlayabilmektir. Sizde Toki'den ev alma şartları 2018 yılında merak ediyorsanız, bu şartları öğrenmeniz gerekmektedir. Aşağıda Toki'ye başvuru şartlarını yazdık ilk olarak bunları dikkatli şekilde inceleyin.

Toki başvuru şartları 2018

  • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak,
  • Başvuru yapacağınız il yada ilçede en az 1 yıldır yaşıyor olmak,
  • Daha önce Toki ile konut almamış olmak,
  • Birinci derece aile yakınlarınızın konut sahibi olmaması,
  • En fazla 2.600 TL gelirinizin olması gibi şartlar gerekmektedir. Aile içinden sadece 1 kişinin başvuru yapabileceği Toki'ye, şans artırmak için yapılan birden fazla başvurular iptal edilmektedir. Şehit ve gazi yakınları ile engellilere özel başvurular da yapılmakta olup, bu kişilere öncelik tanınmaktadır.


Emekliler için Toki projelerinin %25'i ayrılmaktadır. İlk kurada ismi çıkmayan kişilere de diğer kurada tekrar şans verilir. Toki kuralarında ev çıkması halinde ise, kura sırasında belirlenen peşinatı ödemeniz gerekmektedir. Bu da alınacak konutun değerinin %10'unu kapsamaktadır. Peşinat ödemesi yapıldıktan sonraki ay ise taksit ödemeleri başlamaktadır. Toki'den ev alımlarında taksitler bitene kadar konutu başka bir kişiye devretmeniz de mümkün değildir, borcu toplu olarak kapatıp satışını yapabilirsiniz. Konutta, kura çıkan kişinin oturması zorunlu tutulmuştur ve bu evler kiraya verilemez. 

Toki Ziraat Bankası Kredisi

Toki, Ziraat Bankası'yla anlaşarak ev kredisini bu banka aracılığıyla yapmaktadır. Toki konut ve işyeri satışlarında Ziraat Bankası'ndan kredi kullanabilirsiniz. TOKİ'nin web sitesinde Ziraat Bankası aracılığıyla satışa sunulan projelere göz atarak, gerekli şartları taşıyorsanız Ziraat Bankası şubelerine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Ziraat Bankası, krediye onay verdiği taktirde adınıza bir vadesiz hesap açar ve evin satın alımını gerçekleştirip noterde üzerinize devredilir. Daha sonra ise taksit ödemelerini Ziraat Bankası'na yaparsınız. Ziraat Bankası Toki başvuru formuise Ziraat Bankası şubelerinde doldurulmak zorundadır.

Konu hakkında yararlı linkler;

https://www.toki.gov.tr/basvuru-sartlari
https://www.ziraatbank.com.tr/tr/Bireysel/Hizmetler/Pages/TOKISatislari.aspx
ziraat bankası kredi başvuru

Yorum yap: