Tam Altın İle Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark Var Mı?

Sizin de yatırım yaparken kafanız karışıyorsa bu sayfadan tam altın ile cumhuriyet arasındak farklar nelerdir sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Tam Altın İle Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark Var Mı?

Altın geçtiğimiz yıllarda uzun dönem yatırım aracı olarak kullanılıyor genellikle "yastık altı yatırımı" olarak biliniyordu. Ancak teknolojinin gelişmesiyle beraber artık altın yatırımı tüm bankaların internet şubeleri aracılığıyla yapılabiliyor. Altına yatırım yapmak ve altın almak isteyen pek çok kişinin aklını tam altın ile cumhuriyet altını arasındaki fark nedir sorusu kurcalamaktadır. Biz de kredi bankalar sitesi olarak sizler için tam altın ile cumhuriyet arasındaki farklar; altın çeşitlerini, hangi altına yatırım yapmak gerektiğini araştırarak sizler için bu sayfayı hazırladık. Altın almadan önce bu sayfadaki bilgileri inceleyerek siz de hangi altını alarak daha iyi kar edebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Tam altın ve cumhuriyet altını aynı mı diye merak edenler aşağıdaki güncel bilgileri inceleyebilir.

Tam Altın Ve Cumhuriyet Altını Aynı Mı?

Altın alarak yastık altında uzun dönemli yatırım yapan kişiler genellikle cumhuriyet altını ve tam altının aynı olduğunu, isimlerinin benzer olduğunu sanmaktadır. Her iki altın da aynı fiyatla satılsa da aslında bu altınların görünümleri ve şekilleri birbirinden farklıdır. Aşağıda bu altının görüntülerini ve özelliklerini de ekledik ve bu altınlar arasındaki farkları da sıraladık. Tam altın ve Cumhurşyet altını görüntüğ olarak aynı değil ancak saflık bakımından aynıdır. İki altın da 22 ayar olarak üretilmektedir.

Tam Altın Nedir?

22 ayar olarak üretilen tam altın, TC Darkphanesi tarafından üretimi yapılmaktadır. Toplam gram ağırlığı 7,016 gramdır. Tam altının bir yüzünde altının üretim tarihi ve Türkiye Cumhuriyeti yazısı bulunuyorken, diğer tarafında ise Mustafa Kemal Atatürk'ün resmi bulunmaktadır. Ayrıca bu altında kenar süslemeleri de bulunmaktadır.

Cumhuriyet Altını Nedir?

Cumhuriyet altınlarının hepsi 22 ayar olarak üretilmektedir. Cumhuriyet altını Ata altını olarak da halk arasında bilinmektedir. Cumhuriyet altınının bir tarafında Türkiye Cumhuriyeti yazısı bulunuyorken, diğer tarafında ise Hakimiyet Milletindir yazısı bulunuyor. Bu altın Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi tarafından üretimi yapılmaktadır.

  • Cumhuriyet altınının bir yüzünde Türkiye Cumhuriyeti yazısı, Türkiye'nin kuruluş tarihi 1923 ve altının basım tarihi bulunur.
  • Cumhuriyet altınının diğer yüzünde ise Hakimiyet Milletindir yazısı yer alır.
  • 22 ayar olan Cumhuriyet altınıının toplam net ağırlığı 7,216 gramdır.

İlginizi çekebilir: Yatırım için faiz mi altın mı kazandırır?

Tam Altın ve Cumhuriyet Altını Arasındaki Farklar

  • İki altın da 22 ayar olarak T.C. Darphanesi tarafından üretimi yapılır. Yatırım yapmak isterken bu iki altının fiyat olarak farkı yoktur. (Gram farkı bulunuyor ancak güncel altın gram fiyatına göre satın alabilirsiniz.)
  • Tam altının net ağırlığı 7,016 gram iken, Cumhuriyet altınının net ağırlığı ise 7,216 gramdır.
  • Her iki altın arasındaki fark ağırlığı ve görüntüsüdür.

Hangi Altını Almalıyım?

Kuyumcu piyasasında genellikle tam altın satımı yapılmaktadır. Piyasada cumhuriyet altını pek çok tutulmamaktadır ancak altın her yerde altındır. Her iki altın 22 ayar olarak üretildiğinden dolayı istediğiniz altını gönül rahatlığıyla alabilir, yatırımınızı yapabilirsiniz. Eğer günlük olarak kısa vadeli alım satım işlemleri yapmak için altın alacaksanız sizlere önerimiz bankanızın internet bankacılığı üzerinden bir gram altın hesabı açmanız ve paranızı internet bankacılığında değerlendirmeniz yönünde olacaktır. Çünkü bankadan aldığınız gram altının herhangi bir işçilik maliyeti olmadığından dolayı piyasaya göre aynı anda bozdurabilir ve anlık olarak ne kadar kar ettiğinizi hesaplayabilirsiniz. Örneğin 500 Gram alacağınız gram altın 1 TL değer kazandığında aynı anda 500 TL kar etmiş olursunuz.

Altın hesabı açma rehberi:

Bankaların gram altın fiyatları:

Denizbank altın hesabı

Akbank gram altın fiyatları

Akbank altın hesabı

İş Bankası gram altın fiyatları

Halkbank altın hesabı

Denizbank gram altın fiyatları

İş Bankası altın hesabı

Finansbank gram altın fiyatları

Garanti Altın hesabı

İng Bank gram altın fiyatları

Ziraat Bankası altın hesabı

Ziraat Bankası gram altın fiyatları

Yorum yap: