Askerlik Tecil Bozdurma Nasıl Yapılır? (2021 Güncel Bilgiler)

Askerlik şubesine gitmeden askerlik tecil bozdurma nasıl yapılır diye merak ediyorsanız 2019 yılı güncel bilgileri için bu sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Askerlik Tecil Bozdurma Nasıl Yapılır? (2021 Güncel Bilgiler)

Geçtiğimiz yıllarda askerlik tecilini bozdurmak isteyenler askerlik şubesine gitmek zorundaydı. Ancak gelişen teknolojiye ayak uyduran devletimiz, artık e-devlet üzerinden gerçekleştiriliyor. Askerlik tecilini bozdurmak ve askere gitmek isteyenler  askerlik tecil bozdurma nasıl yapılır diye merak etmektedir. Biz de araştırmalarımızı yaparak 2019 yılına ait güncel bilgileri sizler için bu konuda tek başlık altında toparladık. Özel sebepelrden dolayı ertelediğiniz yani tecil ettirdiğiniz askerlik görevini, tecil süresi sona ermeden başlamak isteyen kişilerin yapacağı işlemleri aşağıda sıraladık.

 

Askerlik Tecil Bozdurma 2021

Askere gitmek ve vatan borcunu ödemek isteyen Türk gençleri, tecil bozdurma işlemlerinin askerlik şubesinden yapıldığını zannetmektedir. Ancak artık tecil bozdurma işlemleri de e-devlet kapısı üzerinden kolaylıkla yapılmaktadır. E-devlet üzerinden yapmak istemiyorsanız siz de mesai saatleri içerisinde en yakın askerlik şubesini ziyaret ederek tecil bozdurma işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet üzerinden tecil bozdurma işlemlerini aşağıda maddeler halinde sıraladık.

sponsorlu bağlantılar

 

E-Devlet Askerlik Tecil Bozdurma

  • İlk olarak e-devlet internet sitesine T.C. Kimlik numaranız ve E-devlet şifreniz ile giriş yapınız. E-devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden şifrenizi alabilirsiniz.
  • E-devlet arama kutusuna "Asal Yoklama Başvurusu" yazınız. Sonrasında sıralanan listede "ASAL Yoklama Başvurusu (Milli Savunma Bakanlığı) yazan menüye tıklayın. (Direk gitmek için linke tıklayın: https://www.turkiye.gov.tr/mill-savunma-asal-yoklama-basvurusu)
  • Karşınıza çıkan sayfada gereken tüm bilgileri adım adım doldurunuz. Genellikle istenilen bilgiler iletişim bilgileri, ikametgah adresi (ikametgahınızın güncel olduğunu mutlaka kontrol edin), sağlık durumu hakkında bilgi formu (aile hekimi onaylıyor) gibi bilgiler istenecektir.
  • Bu bilgileri doldurup sayfayı onayladıktan sonra aile hekimine sağlık muayenesi olmaya gitmeniz gerekecektir. Aile hekiminizde gerçekleştirdiğiniz sağlık muayenesinde askerlik için olduğunu da belirtmeniz gerekiyor. Aile hekiminiz sağlık taraması yaptıktan sonra sisteme muayenenin yapıldığını girecek ve e-devlet üzerinde muayenenin yapıldığı gözükecektir.
  • Sonraki süreçte askerlik şubeniz bilgileri aldıktan sonra işlemleri başlatacaktır. Askerlik şubesine gidilmesine gerek yoktur ancak herhangi bir hata olduğunda askerlik şubesini ziyaret ederek durum hakkında yardım isteyebilirsiniz.

Yukarıda yer alan maddeleri sırasıyla kontrol ederek siz de e-devlet üzerinden kolaylıkla askerlik tecil bozdurma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Tecil Bozdurduktan Ne Zaman Askere Giderim?

Tecil bozduran kişilerin aklına takılan sorulardan birisi de tecili bozduktan sonra askere gitme tarihidir. Türkiye'de her yıl 4 defa asker alımı yapılmaktadır. Başvurunuz sonrasında gideceğiniz celp dönemleri ise şu şekildedir:

  • Şubat celp dönemi son başvuru tarihi: 30 Kasım
  • Mayıs celp dönemi son başvuru tarihi: 28 Şubat
  • Ağustos celp dönemi son başvuru tarihi: 31 Mayıs
  • Kasım celp dönemi son başvuru tarihi: 31 Ağustos

 

E-Devlet Üzerinden Başvuru Yaptım, Askerlik Şubesine Gitmeli Miyim?

E-devlet üzerinden askerlik başvurunuzu tamamladıysanız, askerlik şubesine gitmenize gerek yoktur. Sadece bakaya durumunda olan kişiler ve yoklama kaçaklarının askerlik şubesinde işlemlerini yapması gerekmektedir. Yoklama kaçağı olan kişilerin e-devlet üzerinden işlem yaptıktan sonra askerlik şubesini ziyaret etmesi istenmektedir. Askerlik durumu hakkında başvurunuzun ilerlemesini yine e-devlet üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

 

E-Devlet Üzerinden İşlemleri Tamamladım, Ne Zaman Aile Hekimine Gitmeliyim?

E-devlet sistemi üzerinden askerlik tecil işlem başvurunuzu tamamladıysanız aile hekimine istediğiniz zaman giderek muayene olabilirsiniz. Aile hekiminizde muayene olduktan sonra başvuru kabul edilecek ve tamamlanacaktır. Aile hekiminiz farklı bir adreste bulunuyorsa, en yakın Sağlık Ocağına giderek aile hekiminizi sadece kimlik belgenizle değiştirebilirsiniz. Tabi bunun için ikametgahınızın da değiştirilmesi istenebilir. Yurt dışında yaşayan kişiler Türk konsolosluklarına başvuru yaparak işlemleri yaptırabilirler. Başvurunuz tamamlandıktan sonraki süreçte olan ilk celp döneminde askere gidersiniz.

Siz de sayfamızda yer alan bilgileri inceleyerek 2021 ve 2022 yılında askerlik tecil bozdurma işlemlerinin nasıl yapıldığını güncel ve doğru bilgilerle öğrenebilirsiniz. Bildiğiniz gibi artık e-devlet üzerinden işlemler kolaylıkla yapılabilmektedir. Eğer E-devlet şifrenizi henüz almadıysanız en yakın PTT şubesine giderek şifrenizi küçük bir ücret karşılığında alabilir ve askerlik işlemlerinizi e-devlet şifrenizle yapabilirsiniz.

 

İlgili sayfalar:

Askerlik tecil ettirme

Askere gitme yaşı

 

Yorum yap:

Kapat